Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vodárny přepojily část Liberce na tvrdší vodu, lidem o tom neřekly

  • 6
Severočeské vodovody a kanalizace přepojily kvůli sinicím v nádrži Josefův Důl vodovod ve velké části Liberce na jiný zdroj. Zapomněly ovšem obyvatelům stotisícového města oznámit, že mají od začátku dubna třikrát tvrdší vodu než dosud a mohou s tím mít problémy.

"Žádné zničení myček ale nehrozí. Každý by si měl ale najít její návod a nastavit ji na vyšší tvrdost vody. Když to neudělá, bude mu podstatně hůř mýt nádobí. Lidé by si měli upravit dávkování změkčujících solí do myček podle pokynů výrobce," vysvětluje majitel firmy Elektroservis Menšík Liberec, který se opravami myček nádobí zabývá.

Tvrdší voda

Současné problémy s tvrdou vodou se týká lidí žijících v libereckých oblastech Jeřáb, Kristiánov, Nové Město, Růžodol, Staré Město, Staré Pavlovice, Vesec, Vratislavice nad Nisou, Rochlice.

Doposud byla do velké části Liberce voda dodávána výhradně z povrchové nádrže Josefův Důl a jednalo se o vodu měkkou. Nyní je řada částí krajského města zásobována vodou z podzemních zdrojů Dolánky, Libíč a Lesnovek. Ta je ovšem třikrát tvrdší.

"Museli jsem k tomu přistoupit proto, že se ve vodní nádrži Josefův Důl objevily po tání sněhu sinice. To byl důvod, proč jsme se rozhodli připojit město na jiný zdroj."

"Chtěli jsem zachovat její kojeneckou kvalitu. V současné době se už v nádrži sinice nevyskytují a proto 20. května obnovíme dodávání vody z Bedřichova," informoval generální ředitel Severočeských vodáren a vodovodů Bohdan Soukup. 

Zároveň společnost Severočeská vodárenská vyzkoušela nový systém zásobování vodou. "Kvůli loňským povodním musíme být připraveni dodávat do města vodu také z jiného zdroje pro případ, že by povodně ovlivnily kvality surové vody v povrchových nádržích," vysvětlila mluvčí Iveta Kardianová.

Tvrdší voda ovlivňuje chuť nápojů

Společnost se brání nařčení z toho, že o situaci hned na začátku dubna neinformovala, přehledem článků v médiích a rozpisem rozhlasových spotů. Také na jejich webových stránkách se, ovšem bez data zveřejnění, mimo jiné píše: "Odběratelé mohou změnu v kvalitě pitné vody postřehnout. Při jejím převáření se může tvořit vodní kámen. Liší se i chuť vody, což se projeví při přípravě čaje nebo kávy."

S tím, že voda může ovlivnit chuť čaje souhlasí majitel liberecké čajovny u Kamenné želvy Jiří Blaheta. Kvality jejich nabízených produktů se to ale nedotklo.

"My jsme si toho samozřejmě všimli, ale vodu filtrujeme, takže na chuti našich čajů se nic nemění. Tvrdá voda se u nás projevuje asi jako všude větším znečištěním nádobí."

Majitel čajovny si však zdejší vodu obecně velmi pochvaluje. "Před tím jsme měli čajovnu v Hradci Králové, kde byla voda podstatně horší," dodává Jiří Blaheta.