Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kvalita pitné vody z Jizerek je na hraně. Vylepší ji za 113 milionů

  12:21aktualizováno  12:21
Za 113 milionů korun opraví Severočeská vodárenská společnost úpravnu vody v Bedřichově, aby voda pro půlku Liberce dál splňovala normy. Problém mají vodárny hlavně s vodou v přehradě Josefův Důl.

Přehrada v Josefově Dole je plná nebezpečných organismů, které ovlivňují kvalitu vody. | foto: Marek TichýiDNES.cz

"Na základě dlouhodobého sledování je možné konstatovat, že výskyt organismů v nádrži Josefův Důl má stoupající trend," řekla mluvčí Severočeských vodovodů a kanalizací Iveta Kardianová. Problémem jsou zejména sinice.

Severočeská vodárenská společnost proto připravuje velkou modernizaci úpravny vody v Bedřichově. Za 113 milionů korun se má dobudovat v úpravně další technologie na vyčištění vody, takzvaná flotace. SVS už začala se soutěží na firmu, která úpravnu vody pro Liberec zmodernizuje.

"Kvalita povrchové vody se zhoršuje, kapacity, které máme, už na čištění nestačí. V některých případech jsme se dostali už na limity, které se navíc čím dál zpřísňují," vysvětlil Jiří Hladík, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti.

Vápnění přehrady už vůbec nestačí

Zlepšení kvality vody už nestačí ani každoroční letecké vápnění, které má snižovat koncentraci problematických látek v nádrži.

V Bedřichově bude nově flotace, což je proces, kdy jsou nečistoty vynášeny na hladinu mikrobublinkami rozpuštěného vzduchu, které vytvářejí speciální trysky.

Liberec je zásobován ze dvou zdrojů, zhruba 55 procent obyvatel odebírá vodu z josefodolské nádrže, zbytek z podzemních zdrojů v Libíči a Dolánkách. Vody z obou zdrojů se výrazně liší svoji tvrdostí.

Už před pár lety vodárny opravily technologii úpravny vody u nádrže Souš, která zásobuje hlavně Jablonec. Aby omezily nutnost chlorování a chemických úprav, vodu navíc ošetřují UV zářením.

Vodárny v nedávných letech při rekonstrukci vodovodů upravily síť tak, že v případě větších problémů s vodou z Jizerek mohou až 75 procent spotřeby vody v Liberci pokrýt z podzemních zdrojů.

Problémy mohou mít lidé s myčkami na nádobí

Změny ve zdroji vody mohou ale lidem způsobit problémy například u myček nádobí, kde se nastavuje tvrdost vody. Lidé se o změně mohou dozvědět přes SMS zprávy, pokud se zaregistrují pro takovou službu u Severočeských vodovodů a kanalizací. Dosud takové služby využívá v Liberci téměř tři tisíce lidí.

I když si někteří Liberečané stěžují, že voda je čím dál více cítit chlorem, podle Kardianové je nastavení hygienického zabezpečení dlouhodobě stabilní. Zákazníci by neměli pociťovat zvýšený zápach chloru.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Skiareál na Ještědu ukončil sezonu. Jsou ideální podmínky, diví se lyžaři

Lyžaři v areálu Severák v Jizerských horách (10. prosince 2016).

Sněhu dostatek, počasí mrazivé, ale vleky na Ještědu stojí. Nový provozovatel skiareálu Tatry Mountain Resorts (TMR)...

Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

Ilustrační foto

Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz