Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hnutí ANO vyneslo místostarostku do funkce. A potom ji vyloučilo

  7:40aktualizováno  7:40
Zajímavý příběh se odehrává na českolipské radnici. Místostarostku Alenu Šafránkovou vyneslo po volbách do její funkce hnutí ANO, které ji ovšem po čase vyloučilo kvůli ztrátě důvěry a porušení stanov hnutí.

Českolipská místostarostka Alena Šafránková. | foto: Městský úřad Česká Lípa

Česká Lípa tak má místostarostku nestranici a hnutí, které ji do této funkce vyneslo, zůstává v opozici.

„Vstup do jiné politické strany či hnutí neplánuji, v zastupitelstvu chci pracovat dál, zůstanu v něm jako nestraník. Podléhat budu jen svému přesvědčení a snaze o zodpovědnost vůči svým voličům,“ říká Šafránková.

Její vyloučení schvaluje krajský předseda ANO a liberecký primátor Tibor Batthyány. „Svou práci nezvládala. To, že se vůbec stala místostarostkou, vnímám zpětně jako selhání. Nemůžeme ji ale teď samozřejmě donutit, aby tento post opustila,“ sdělil Batthyány.

Na radnici je kvůli tomu napjatá atmosféra. „S námi Šafránková již půl roku nemluví, poslední dobou se už ani nezdravíme,“ potvrzuje zastupitel Zdeněk Ježák (ANO).

Rozbuškou mezi Šafránkovou a zbytkem strany se stala radní Pavla Procházková, někdejší šéfka městské policie a členka ANO. Tu vedení města odvolalo z funkce, přitom se opřelo o hlasy Pirátů, komunistů a navíc také samotné Šafránkové.

ANO to bralo jako podraz a opustilo koalici. Na popravě vlastní radní se odmítli podílet všichni z ANO kromě Aleny Šafránkové. Té strana dala ultimátum, že pokud chce zůstat v ANO, odejde společně s nimi do opozice. To ale místostarostka odmítla.

„Paní Šafránková vyměnila přátelství a kolegy za jistý plat místostarostky, za opravený městský byt a schovala se za nic neříkající a nic nedokazující tvrzení, že Procházková manažersky a komunikačně pochybila, které stále omílá dokola. Mluví přitom o té Procházkové, která jako pracovnice krajské hygieny manažersky a komunikačně na jedničku zvládla nedávnou situaci s pitnou vodou v Novém Boru, za což ji pochválil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák i hejtman Martin Půta,“ kritizoval tehdy Zdeněk Ježák, českolipský zastupitel ANO.

Sám Ježák však připouští, že odvolání své stranické kolegyně s pomocí Šafránkové byl jen jeden ze sporných případů.

Mnohem víc ANO vadilo odvolání ředitelky příspěvkové organizace Sport a následně nástup starostčina kamaráda Pavla Císaře na tuto pozici, nezvládnuté odvolání ředitele městské policie Lubomíra Meryho nebo přítomnost českolipského podnikatele Vladimira Vladimirova na jednáních vedení města.

„Radnici řídí člověk v pozadí a koalice si dohazuje své nekompetentní lidi na pozice, které nechává pro ně na městě vytvořit. Nechtěli jsme se nadále podílet na způsobu vedení města, které je ovládáno jen mocenskými zájmy a lidmi z pozadí, kteří ani nejsou zastupiteli,“ vysvětluje Ježák odchod ANO z koalice.

Rozpad čtyřkoalice starostku mrzí

České Lípě tedy nadále vládne již jen tříkoalice ČSSD, ODS a Uděláme pořádek, kterou v hlasování pravidelně podporují komunisté a Piráti. V opozici zůstávají Starostové pro Liberecký kraj a ANO.

Rozpad původní čtyřkoalice mrzí starostku České Lípy Romanu Žateckou (ČSSD). „Dodnes jsem nepochopila, že když mělo ANO příležitost realizovat to, co slíbilo voličům, tak se této možnosti po dvou měsících vzdalo a z koalice i práce pro veřejnost vycouvalo do bezpečných opozičních vod pouze bezbřehé kritiky všeho. Ale i jiná města mají stejně zkušenosti, tak se to učím brát jako takovou politickou taktiku,“ vyjádřila se starostka.

Odchod ANO z koalice kritizuje také Alena Šafránková. „Jejich kroku příliš nerozumím, pokládám ho za ukvapený a nezralý, vždyť se tak rozhodli jen krátce poté, co do koalice dobrovolně vstoupili. Stále cítím odpovědnost za to, co jsme ještě jako jednotné ANO slibovali před komunálními volbami českolipským spoluobčanům,“ sdělila.

Naopak ANO si odchod do opozičních lavic užívá. Svého čtyřměsíčního podílu na koalici s odstupem času strana lituje.

„Bohužel musíme umět přiznat chybu a tou byla naše politická nezkušenost při vyjednávání o složení koalice a rovněž tak o koaliční smlouvě. Za největší chybu pak považujeme vstup do koalice s ODS, za což se našim voličům alespoň dodatečně omlouváme,“ sdělil Zdeněk Ježák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Umělci ryli do pískovcových skal, schytali kritiku za neúctu k přírodě

Výtvory ve skalách vyvolaly řadu kritických ohlasů, ale i chválu.

Značné rozpaky a nevoli vyvolala u geologů i historiků nová stezka v pískovcových skalách u obce Brniště na...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Konec nadějí na Euro. Fotbalová jedenadvacítka podlehla Řecku

Český fotbalista Aleš Matějů (vlevo) v souboji s Thanasisem Andrutsosem z Řecka.

Čeští fotbalisté už nemohou postoupit na mistrovství Evropy do 21 let, které se koná příští rok v Itálii a v San...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Studenec postavil seniorům nový domov, vystačil si se svými penězi

Domov pro seniory s jedenácti byty vyšel obec Studenec na 22,3 milionu korun....

Jedenáct bytů se nachází v Domově pro seniory, který vyrostl v podkrkonošském Studenci. Obec ho otevřela minulý týden.

Po výbuchu kotle v liberecké spalovně utrpěl muž vážné popáleniny

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára...

V sobotu dopoledne vybuchl kotel v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára popálila sedmačtyřicetiletého zaměstnance....

Liberecká spalovna je po explozi vyhaslá. Zraněného zachránil kolega

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára...

Nehodu v liberecké spalovně Termizo, při které v sobotu dopoledne utrpěl jeden zaměstnanec těžké zranění, zavinila...

Najdete na iDNES.cz