Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hnutí ANO vyneslo místostarostku do funkce. A potom ji vyloučilo

  7:40aktualizováno  7:40
Zajímavý příběh se odehrává na českolipské radnici. Místostarostku Alenu Šafránkovou vyneslo po volbách do její funkce hnutí ANO, které ji ovšem po čase vyloučilo kvůli ztrátě důvěry a porušení stanov hnutí.

Českolipská místostarostka Alena Šafránková. | foto: Městský úřad Česká Lípa

Česká Lípa tak má místostarostku nestranici a hnutí, které ji do této funkce vyneslo, zůstává v opozici.

„Vstup do jiné politické strany či hnutí neplánuji, v zastupitelstvu chci pracovat dál, zůstanu v něm jako nestraník. Podléhat budu jen svému přesvědčení a snaze o zodpovědnost vůči svým voličům,“ říká Šafránková.

Její vyloučení schvaluje krajský předseda ANO a liberecký primátor Tibor Batthyány. „Svou práci nezvládala. To, že se vůbec stala místostarostkou, vnímám zpětně jako selhání. Nemůžeme ji ale teď samozřejmě donutit, aby tento post opustila,“ sdělil Batthyány.

Na radnici je kvůli tomu napjatá atmosféra. „S námi Šafránková již půl roku nemluví, poslední dobou se už ani nezdravíme,“ potvrzuje zastupitel Zdeněk Ježák (ANO).

Rozbuškou mezi Šafránkovou a zbytkem strany se stala radní Pavla Procházková, někdejší šéfka městské policie a členka ANO. Tu vedení města odvolalo z funkce, přitom se opřelo o hlasy Pirátů, komunistů a navíc také samotné Šafránkové.

ANO to bralo jako podraz a opustilo koalici. Na popravě vlastní radní se odmítli podílet všichni z ANO kromě Aleny Šafránkové. Té strana dala ultimátum, že pokud chce zůstat v ANO, odejde společně s nimi do opozice. To ale místostarostka odmítla.

„Paní Šafránková vyměnila přátelství a kolegy za jistý plat místostarostky, za opravený městský byt a schovala se za nic neříkající a nic nedokazující tvrzení, že Procházková manažersky a komunikačně pochybila, které stále omílá dokola. Mluví přitom o té Procházkové, která jako pracovnice krajské hygieny manažersky a komunikačně na jedničku zvládla nedávnou situaci s pitnou vodou v Novém Boru, za což ji pochválil starosta Nového Boru Jaromír Dvořák i hejtman Martin Půta,“ kritizoval tehdy Zdeněk Ježák, českolipský zastupitel ANO.

Sám Ježák však připouští, že odvolání své stranické kolegyně s pomocí Šafránkové byl jen jeden ze sporných případů.

Mnohem víc ANO vadilo odvolání ředitelky příspěvkové organizace Sport a následně nástup starostčina kamaráda Pavla Císaře na tuto pozici, nezvládnuté odvolání ředitele městské policie Lubomíra Meryho nebo přítomnost českolipského podnikatele Vladimira Vladimirova na jednáních vedení města.

„Radnici řídí člověk v pozadí a koalice si dohazuje své nekompetentní lidi na pozice, které nechává pro ně na městě vytvořit. Nechtěli jsme se nadále podílet na způsobu vedení města, které je ovládáno jen mocenskými zájmy a lidmi z pozadí, kteří ani nejsou zastupiteli,“ vysvětluje Ježák odchod ANO z koalice.

Rozpad čtyřkoalice starostku mrzí

České Lípě tedy nadále vládne již jen tříkoalice ČSSD, ODS a Uděláme pořádek, kterou v hlasování pravidelně podporují komunisté a Piráti. V opozici zůstávají Starostové pro Liberecký kraj a ANO.

Rozpad původní čtyřkoalice mrzí starostku České Lípy Romanu Žateckou (ČSSD). „Dodnes jsem nepochopila, že když mělo ANO příležitost realizovat to, co slíbilo voličům, tak se této možnosti po dvou měsících vzdalo a z koalice i práce pro veřejnost vycouvalo do bezpečných opozičních vod pouze bezbřehé kritiky všeho. Ale i jiná města mají stejně zkušenosti, tak se to učím brát jako takovou politickou taktiku,“ vyjádřila se starostka.

Odchod ANO z koalice kritizuje také Alena Šafránková. „Jejich kroku příliš nerozumím, pokládám ho za ukvapený a nezralý, vždyť se tak rozhodli jen krátce poté, co do koalice dobrovolně vstoupili. Stále cítím odpovědnost za to, co jsme ještě jako jednotné ANO slibovali před komunálními volbami českolipským spoluobčanům,“ sdělila.

Naopak ANO si odchod do opozičních lavic užívá. Svého čtyřměsíčního podílu na koalici s odstupem času strana lituje.

„Bohužel musíme umět přiznat chybu a tou byla naše politická nezkušenost při vyjednávání o složení koalice a rovněž tak o koaliční smlouvě. Za největší chybu pak považujeme vstup do koalice s ODS, za což se našim voličům alespoň dodatečně omlouváme,“ sdělil Zdeněk Ježák.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Najdete na iDNES.cz