Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Strany před volbami šetří. Konec billboardů, kampaň bude na Facebooku

  6:30aktualizováno  6:30
Lídři politických stran letos nebudou na své voliče shlížet z billboardů, kampaň do krajských voleb se v Libereckém kraji tentokrát povede na sociálních sítích. Partaje plánují utratit nejčastěji od jednoho do pěti milionů korun.

Starostové pro Liberecký kraj počítají s tím, že na kampaň padne zhruba tolik, jako před volbami v roce 2012. Tedy pět a půl milionu. Na snímku lídr Martin Půta. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Strany šetří a nechce se jim zbytečně vyhazovat peníze za pompézní akce. „Mám rád skromnou kampaň, a navíc billboardy vám volby stejně nevyhrají,“ řekl Andrej Grega, volební manažer ČSSD v Libereckém kraji.

Podle něj bude oslovování voličů probíhat hlavně přes Facebook nebo webové stránky, billboardů bude jen málo.

„Maximálně tak čtyři na okres. A určitě na nich nebude vystupovat pouze lídr Pavel Svoboda. Chci kampaň stavět na týmové práci, takže z každého okresu se na plakátech objeví první dva kandidáti,“ dodal manažer.

Jakou částku plánuje utratit, dopředu říkat nechce. Rozhodně ale bude nižší než pět milionů. „Pokud bych měl tolik peněz k dispozici, tak se budu jen smát,“ dodal Grega.

Starostové podobu kampaně zatím tají

To Starostové pro Liberecký kraj, jejichž lídrem je současný hejtman Martin Půta, počítají s tím, že na kampaň padne podobný obnos jako v roce 2012 – pět a půl milionu korun.

„Budeme mít transparentní účet, na němž chceme kampaň zveřejňovat. Ale za co přesně budeme utrácet, to dopředu říkat nechci, prozradil bych strategii,“ prohlásil hejtman.

Sdílnější nechtěl být zatím ani k podobě kampaně. „Myslím, že lidé budou přesyceni všemi možnými informačními kanály. A protože my jsme strana, která stojí na konkrétních lidech a jejich práci, tak i to bude hlavním směrem naší kampaně. Už čtyři roky jezdím do jednotlivých měst a zajímám se o tamní problémy. Takže v tom budu plynule pokračovat,“ doplnil Půta.

Jeho největšího soupeře, Změnu pro Liberecký kraj, vyjde kampaň na necelé dva miliony korun. Peníze na ni z větší části půjčí členové z vlastních úspor. „Tak to bylo i při minulých volbách, kdy jsme měli rozpočet 1,6 milionu. Doufáme, že peníze se pak vrátí za získané mandáty,“ poznamenal Jan Korytář.

Změna sází na letáčky, TOP 09 chce obdobu piva s Karlem

Lídrem Změny je Zuzana Kocumová, ta počítá s tím, že bude chodit po městech mezi lidmi a rozdávat jim letáčky. „Hodně sázíme právě na kontaktní kampaň a velkou skupinu voličů plánujeme oslovit i přes sociální sítě nebo naše webové stránky,“ zmínila.

Na Facebooku, internetových stránkách a kontaktu s lidmi bude stát i kampaň ODS. Do voleb ji povede starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Ani ODS nepočítá s tím, že by se starosta projížděl po kraji nalepený na autobusech. „Na takových akcích asi budeme šetřit. Myslím, že je to zbytečné, lidé už trpí billboardovou slepotou,“ uvedl Vladimír Kordač, regionální manažer ODS.

Podobu volební kampaně zatím nesdělilo hnutí ANO. Dlouho hledalo svého lídra, nakonec se jím stala českolipská zastupitelka Jitka Volfová. Poměrně neznámou tvář musí ještě potvrdit předsednictvo hnutí, které se sejde 2. dubna v Praze.

TOP 09 chce navázat na úspěšnou kampaň z minulosti s názvem Na pivo s Karlem. Kandidáti chtějí s voliči mluvit osobně i prostřednictvím sociálních sítí. Za kampaň mají v plánu utratit jeden a půl milionu korun, částka je ale závislá na tom, kolik se straně povede vybrat na nominačních příspěvcích a na darech.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz