Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Případ chrastavského střelce stále nekončí. Státní zástupce se odvolal

  17:00aktualizováno  17:00
V Liberci se znovu rozjede spor o 'kuličkového atentátníka'. Státní zástupce se odvolal v případu Pavla Vondrouše, střelce na prezidenta Václava Klause, a bude žádat přísnější paragraf. Nesouhlasí s tím, že střelba na hlavu státu bylo pouhé výtržnictví, jak rozhodl liberecký soud.

Pavel Vondrouš (vpravo) a jeho obhájce Jiří Vyvadil. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Státní zástupce žádal trest za násilí proti úřední osobě.

Co z toho pro Pavla Vondrouše, který dostal u okresního soudu půlroční podmínku, plyne? Spíš nic, protože proti výši jeho trestu se státní zástupce neodvolal.

"Pokud je výsledek stejný a jde tam jen o slovíčko, je to z mého pohledu banalita," okomentoval to Vondrouš.

"Jde o zásadu. Jestli je násilí na prezidentu republiky s výkřiky: 'To máš za to, že jsi rozprodal republiku,' útok proti úřední osobě, nebo ne. Mám zato, že se soud nevypořádal úplně se vším," vysvětlil státní zástupce Ivan Bernátek důvod svého odvolání. V případu teď bude rozhodovat krajský soud.

"Chtěl bych mít pravomocně řečeno, co si kdo může dovolit i na hlavu státu nebo vůbec vůči lidem," řekl Ivan Bernátek. Vychází i z toho, že se Pavel Vondrouš několik dní připravoval na to, že půjde střílet z kuličkové pistole na prezidenta.

Dělník Vondrouš zaútočil na Klause loni 28. září po slavnostním otevření mostu v Chrastavě. Z bezprostřední blízkosti sedmkrát vypálil z airsoftové pistole do ramene. Pak odešel, aniž ochranka zasáhla.

Jeho obhájce Jiří Vyvadil první překvalifikování činu svého klienta na násilí proti úřední osobě (původně byl Vondrouš obžalován z výtržnictví) pokládal za naprosto nepřiměřené, směšné a trapné. Vondroušův případ přirovnával ke kauze řidiče Smetany souzeného za malování na plakáty politiků.

Cítím snahu vyrobit monstrproces, říká Vondroušův obhájce

"Pokračuje etapa podivných trestních stíhání, kde lidé vyjadřují nesouhlas se systémem. V Liberci cítím až sveřepou snahu vyrobit za každou cenu monstrproces," uvedl advokát Jiří Vyvadil před časem.

Státní zástupce to ale odmítá. Z předchozího rozhodnutí nejvyššího soudu vyvozuje, že člověk může protestovat. Ale že právo na svobodný protest končí tam, kde se zasahuje do tělesné integrity. "Násilí, to už je podstatný zásah do tělesné integrity," míní.

Vondrouš u soudu řekl, že nechtěl ublížit, jen protestovat proti vládě, která nehledí na zhoršující se kvalitu života občanů země.

"Z mého pohledu obyčejného člověka je Česká republika ve strašlivém stavu. Mnoho rodin ze svých výdělků jen poplatí to, co musí, a ještě jim mnohokrát chybí. Klause považuji za jednoho z lidí, kteří dopomohli k tomu, v jakém stavu republika je. Nebylo to míněno přímo proti panu Klausovi, ale proti tomu, jak je nastavený systém."

Vondrouš před nedávnem založil politickou stranu s názvem Futurama a sbírá podpisy nutné pro její registraci. Strana chce třeba slevu na dani ze zisku či odměnu za účast ve volbách.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz