Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Může nám jít o život, píší zoufalí pracovníci polepšovny prezidentovi

  7:28aktualizováno  7:28
Petice i otevřený dopis k rukám prezidenta Miloše Zemana. Zoufalí zaměstnanci chrastavského výchovného ústavu vytáhli do boje proti ministerstvu školství i ombudsmance. Nelíbí se jim obvinění, že za zdmi zařízení docházelo k porušování práv dětí.

Kauzou chrastavského výchovného ústavu se bude zabývat i prezident Zeman. | foto: VÚDDŠSŠZŠŠJ Chrastava

Pracovníci z Chrastavy se bouří také proti změnám, které tu nově probíhají. Vychovatelé už mají i strach. Problémoví chlapci, kteří za sebou mají často i kriminální minulost, si totiž začínají mnohem více dovolat a cítí i mnohem větší volnost.

Co ministerstvo vytýká ústavu

Ministerstvo za zásadní nedostatky považuje zejména neadekvátní systém hodnocení dětí. Chlapci prý mají velmi omezenou možnost samostatného pohybu, jsou omezováni v jídle či v možnosti styku s rodiči a sourozenci. Ústav pracoval s chovanci podle bodového systému. Body dostávali za dobré či špatné chování, podle kontrolorů byl ale systém výrazně demotivující.

„Devět let tu dělám vychovatelku a to, co se tady nyní děje, jsem ještě nikdy nezažila. Jsme z toho zoufalí, všechna pravidla, která v ústavu existovala a fungovala, najednou na chlapce neplatí. Takže teď vlastně nevím, co od nich můžeme očekávat, jdu do práce a netuším, co se tu semele. Vždyť může jít i o život,“ sdělila vychovatelka Olga Hofmanová.

Ústav je určený pro chlapce ve věku od dvanácti do osmnácti let, kteří mají nařízenou ústavní a ochrannou výchovu, a to nejen pro záškoláctví a užívání omamných látek, ale i pro páchání trestné činnosti majetkového, násilného a sexuálního charakteru. Někteří mají za sebou například loupežná přepadení dětí i starých lidí či krádeže.

„Sestavil jsem otevřený dopis prezidentovi, v němž popisuji současnou situaci a stav. K tomu přikládám i zprávu České školní inspekce z prosince loňského roku, která nezjistila v ústavu žádná pochybení, ale která se nyní záhadně z internetových stránek inspekce ztratila. Součástí celé složky je i dopis od našeho dnes již bývalého zaměstnance, který odešel, protože nesouhlasil s tím, co se tady děje, a pak také vyjádření jednoho z našich chlapců, s nímž navázala nestandardní vztah jedna etopedka, která společně s psycholožkou celou tu kauzu křivých obvinění rozpoutala,“ přiblížil jeden ze zaměstnanců ústavu, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Ten je ze současné situace znechucený, a také hodně naštvaný.

„Chování členů komise ombudsmana je hrozné, v její inspekční zprávě jsou lži. Navíc oni nám vyčítají, že chlapcům nedovolujeme chodit každý den na vycházku, ale kde je to v zákoně napsané, jak často mají vycházky být? Kde je stanoveno, jakým způsobem má probíhat kontakt s rodinou? Musí opravdu jezdit domů, do závadového prostředí, z něhož přišli, není lepší, pokud rodina a přátelé přijedou na návštěvu za ním?“ ptá se.

Ovčáček: Situace je vážná

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se musí Zeman nejdříve seznámit s argumenty zaměstnanců.

Výchovný ústav v Chrastavě

V rámci zařízení funguje i základní škola a střední odborná škola. V současnosti je zde na základě soudního rozhodnutí umístěno 36 chlapců ve věku 12 a 18 let.
Před osmnácti lety se v Chrastavě stala vražda vychovatelky jedním z chovanců.
Jsou to děti se závažnými poruchami chování, řada z nich utíkala z domova a žila na ulici. Chlapci mají ve většině případů zanedbanou školní docházku a část z nich se potýká se závislostí na drogách.
Před osmnácti lety se v Chrastavě stala vražda vychovatelky jedním z chovanců.

„Situace týkající se Výchovného ústavu Chrastava je bezesporu vážná, zaznívají protesty nejen ze strany zaměstnanců, ale také od vedení města. Vzhledem k tomu, že pan prezident pravidelně hovoří s jednotlivými ministry, nelze vyloučit, že se Chrastava stane tématem setkání s Kateřinou Valachovou,“ uvedl mluvčí.

„Je třeba si uvědomit, že jakékoliv vedení ústavu, včetně toho nového, nese plnou odpovědnost za případné závažné incidenty chovanců ústavu,“ dodal.

Starosta: Chovanci mají volnost pohybu po městě

Rozhořčená je i zástupkyně ředitelky pro výchovu Kamila Lacmanová, která v ústavu pracuje jedenáct let. „Všichni zaměstnanci nesouhlasíme s tím, co se tady děje. A nejenom nám se to nelíbí, stovky lidí už podepsaly petici,“ říká.

Do celé kauzy se vložil i starosta Chrastavy Michael Canov. Minulý týden napsal otevřený dopis ministryni školství. „V ústavu teď nastává režim - nerežim, který dává chovancům prakticky naprostou volnost k pohybu po městě. Přitom to často nejsou žádní občasní záškoláčci, někteří mají za sebou trestnou minulost,“ uvedl starosta (o jeho názorech na situaci jsme více psali zde).

Ministerstvu vzkázal, že pokud nová pravidla umožní, že chovanci se budou moci prakticky volně pohybovat po městě, tak nechce, aby ústav v Chrastavě dál byl.

„Na otevřený dopis panu starostovi odpovíme. A pozveme jej také na jednání, na kterém jsme připraveni mu vysvětlit situaci, která ve Výchovném ústavu Chrastava nastala,“ sdělilo oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Najdete na iDNES.cz