Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Může nám jít o život, píší zoufalí pracovníci polepšovny prezidentovi

  7:28aktualizováno  7:28
Petice i otevřený dopis k rukám prezidenta Miloše Zemana. Zoufalí zaměstnanci chrastavského výchovného ústavu vytáhli do boje proti ministerstvu školství i ombudsmance. Nelíbí se jim obvinění, že za zdmi zařízení docházelo k porušování práv dětí.

Kauzou chrastavského výchovného ústavu se bude zabývat i prezident Zeman. | foto: VÚDDŠSŠZŠŠJ Chrastava

Pracovníci z Chrastavy se bouří také proti změnám, které tu nově probíhají. Vychovatelé už mají i strach. Problémoví chlapci, kteří za sebou mají často i kriminální minulost, si totiž začínají mnohem více dovolat a cítí i mnohem větší volnost.

Co ministerstvo vytýká ústavu

Ministerstvo za zásadní nedostatky považuje zejména neadekvátní systém hodnocení dětí. Chlapci prý mají velmi omezenou možnost samostatného pohybu, jsou omezováni v jídle či v možnosti styku s rodiči a sourozenci. Ústav pracoval s chovanci podle bodového systému. Body dostávali za dobré či špatné chování, podle kontrolorů byl ale systém výrazně demotivující.

„Devět let tu dělám vychovatelku a to, co se tady nyní děje, jsem ještě nikdy nezažila. Jsme z toho zoufalí, všechna pravidla, která v ústavu existovala a fungovala, najednou na chlapce neplatí. Takže teď vlastně nevím, co od nich můžeme očekávat, jdu do práce a netuším, co se tu semele. Vždyť může jít i o život,“ sdělila vychovatelka Olga Hofmanová.

Ústav je určený pro chlapce ve věku od dvanácti do osmnácti let, kteří mají nařízenou ústavní a ochrannou výchovu, a to nejen pro záškoláctví a užívání omamných látek, ale i pro páchání trestné činnosti majetkového, násilného a sexuálního charakteru. Někteří mají za sebou například loupežná přepadení dětí i starých lidí či krádeže.

„Sestavil jsem otevřený dopis prezidentovi, v němž popisuji současnou situaci a stav. K tomu přikládám i zprávu České školní inspekce z prosince loňského roku, která nezjistila v ústavu žádná pochybení, ale která se nyní záhadně z internetových stránek inspekce ztratila. Součástí celé složky je i dopis od našeho dnes již bývalého zaměstnance, který odešel, protože nesouhlasil s tím, co se tady děje, a pak také vyjádření jednoho z našich chlapců, s nímž navázala nestandardní vztah jedna etopedka, která společně s psycholožkou celou tu kauzu křivých obvinění rozpoutala,“ přiblížil jeden ze zaměstnanců ústavu, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Ten je ze současné situace znechucený, a také hodně naštvaný.

„Chování členů komise ombudsmana je hrozné, v její inspekční zprávě jsou lži. Navíc oni nám vyčítají, že chlapcům nedovolujeme chodit každý den na vycházku, ale kde je to v zákoně napsané, jak často mají vycházky být? Kde je stanoveno, jakým způsobem má probíhat kontakt s rodinou? Musí opravdu jezdit domů, do závadového prostředí, z něhož přišli, není lepší, pokud rodina a přátelé přijedou na návštěvu za ním?“ ptá se.

Ovčáček: Situace je vážná

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se musí Zeman nejdříve seznámit s argumenty zaměstnanců.

Výchovný ústav v Chrastavě

V rámci zařízení funguje i základní škola a střední odborná škola. V současnosti je zde na základě soudního rozhodnutí umístěno 36 chlapců ve věku 12 a 18 let.
Před osmnácti lety se v Chrastavě stala vražda vychovatelky jedním z chovanců.
Jsou to děti se závažnými poruchami chování, řada z nich utíkala z domova a žila na ulici. Chlapci mají ve většině případů zanedbanou školní docházku a část z nich se potýká se závislostí na drogách.
Před osmnácti lety se v Chrastavě stala vražda vychovatelky jedním z chovanců.

„Situace týkající se Výchovného ústavu Chrastava je bezesporu vážná, zaznívají protesty nejen ze strany zaměstnanců, ale také od vedení města. Vzhledem k tomu, že pan prezident pravidelně hovoří s jednotlivými ministry, nelze vyloučit, že se Chrastava stane tématem setkání s Kateřinou Valachovou,“ uvedl mluvčí.

„Je třeba si uvědomit, že jakékoliv vedení ústavu, včetně toho nového, nese plnou odpovědnost za případné závažné incidenty chovanců ústavu,“ dodal.

Starosta: Chovanci mají volnost pohybu po městě

Rozhořčená je i zástupkyně ředitelky pro výchovu Kamila Lacmanová, která v ústavu pracuje jedenáct let. „Všichni zaměstnanci nesouhlasíme s tím, co se tady děje. A nejenom nám se to nelíbí, stovky lidí už podepsaly petici,“ říká.

Do celé kauzy se vložil i starosta Chrastavy Michael Canov. Minulý týden napsal otevřený dopis ministryni školství. „V ústavu teď nastává režim - nerežim, který dává chovancům prakticky naprostou volnost k pohybu po městě. Přitom to často nejsou žádní občasní záškoláčci, někteří mají za sebou trestnou minulost,“ uvedl starosta (o jeho názorech na situaci jsme více psali zde).

Ministerstvu vzkázal, že pokud nová pravidla umožní, že chovanci se budou moci prakticky volně pohybovat po městě, tak nechce, aby ústav v Chrastavě dál byl.

„Na otevřený dopis panu starostovi odpovíme. A pozveme jej také na jednání, na kterém jsme připraveni mu vysvětlit situaci, která ve Výchovném ústavu Chrastava nastala,“ sdělilo oddělení vnějších vztahů a komunikace ministerstva školství.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Ve Vratislavicích vzniká nový park. Prolézačky i gril budou za plotem

Současná podoba stavby občerstvení.

V libereckých Vratislavicích vzniká nový park. Vyrůstá na louce mezi domovem důchodců Marta a Rušičkou v bezprostřední...

Skiareál na Ještědu ukončil sezonu. Jsou ideální podmínky, diví se lyžaři

Lyžaři v areálu Severák v Jizerských horách (10. prosince 2016).

Sněhu dostatek, počasí mrazivé, ale vleky na Ještědu stojí. Nový provozovatel skiareálu Tatry Mountain Resorts (TMR)...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

STRABAG Rail a.s.
Stavební technik / mistr

STRABAG Rail a.s.
Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz