Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sasko láká na park bludných balvanů i amfiteátr ve tvaru lidského ucha

  9:46aktualizováno  9:46
Moře bludných kamenů, přivalených ledovcem až ze Skandinávie. Vesnička z roubenek s úžasným krámkem s čokoládou a bonbony. Nebo navážka na břehu jezera, která má tvar lidského ucha a přímo v jeho středu divadlo. To jsou zajímavé cíle českoněmeckého pohraničí.

Park bludných balvanů v Nochten leží u jedné z největších elektráren ve střední Evropě - Boxberg. Vyrostl na haldách bývalého hnědouhelného dolu. | foto: Miloslav Lubas, MF DNES

Poslední press trip pro české novináře do Horní Lužice a Dolního Slezska byl nabitý pozoruhodnými zážitky z atrakcí, na něž Němci lákají turisty.

Cesta patřila do evropského projektu, jehož smyslem je udělat z českoněmeckého pohraničí zaslíbenou zemi, schopnou přilákat tuzemské i zahraniční rekreanty na jednodenní výlety, ale i delší dovolenou.

Projekt odstartoval před necelými třemi lety a vyvrcholí na konci června. Evropská unie na něj věnovala více než osm milionů korun.

"Tentokrát určitě nešlo o vyhozené peníze," řekl Miroslav Těšina z Nadačního fondu Podralsko a velký znalec českosaského pohraničí.

V Sasku, na Českolipsku, ale i na domácích a zahraničních veletrzích cestovního ruchu se dostalo k lidem padesát tisíc map s největšími turistickým atrakcemi, položenými na území od hradu Bezděz až po hornické město Weisswasser.

Vyšly rovněž čtyři brožury o nejzajímavějších turistických cílech na obou stranách hranice. Mapují například rozhledny nebo poskytují rodinám s dětmi tipy na výlety.

"Další tři brožury ještě vydáme," řekla koordinátorka projektu Jana Nastoupilová ze Sdružení Českolipsko. "Vytvoříme také DVD se čtyřmi krátkými filmy z našeho společného turistického regionu."

Bludné kameny dovalil ledovec ze Skandinávie

Německou stranu zastupuje v projektu Rozvojová společnost pro Dolní Lužici a Horní Slezsko.

Oba partneři dělali během uplynulých dvou let "spanilé jízdy" na Českolipsko a do okresu Zhořelec pro média a také pro pracovníky informačních center, cestovní kanceláře, hoteliéry a další podnikatele, zaměřené na turisty.

Při nedávné cestě do saské Země Nisy byl jednou ze zastávek Park bludných balvanů v Nochten.

Vyrostl na haldách bývalého hnědouhelného dolu a kulisami jsou mu obří chladící věže tepelné elektrárny Boxberg.

V parku se nachází skoro sedm tisíc bludných balvanů, dotlačených do Saska kdysi dávno ledovcem až ze Skandinávie. Největší z nich váží čtyřicet tun. Park vznikl původně na deseti hektarech, ale pro velký úspěch se rozrostl na dvojnásobek.

Nacházejí se v něm kameny, vydlabané z útrob země při těžbě uhlí. Mezi nimi najdou návštěvníci miliony rostlin. Je tam třeba sto třicet tisíc kusů letního vřesu a stejné množství zimního vřesu. Nochten zdobí také pichlavá "ježčí" tráva.

Voní tam šalvěj, levandule a tymián. Na jednom vršku rostou kaktusy. Park zdobí jezírka s rybami nebo zelenými žabkami. Děti zaujme mexická pouštní vesnička, do níž sklouznou rourou z malého návrší.

Na pískoviště si mohou samy dopravit vodu. Nejdříve si ji načerpají ze studny a pak pošlou dolů po vydlabaných kládách. Za zády jim stoupá k nebi pára z elektrárny, na druhé straně se rozkládá "nekonečný" hnědouhelný důl.

Ráj cyklistů i bruslařů

Vytěžené úseky s měsíční krajinou poskytla švédská společnost Vattenfall německému Bundeswehru a cvičí tam rovněž jednotky z ostatních zemí NATO. Létají tam bitevní vrtulníky.

Nedaleko od elektrárny Boxberg a nedozírného dolu se rozkládá největší jezero v okrese Zhořelec. Bärwalder See zabírá třináct kilometrů čtverečných a loni ho navštívilo zhruba 350 tisíc turistů.

Kolem jezera se vine více než dvacet kilometrů dlouhá cyklostezka, využívaná rovněž inline bruslaři. Další cyklostezka spojuje Bärwalder See s Parkem bludných balvanů.

Jezero slouží už nyní jako středisko vodních sportů a v příštích letech tam Němci vybudují kemp s nejmodernějším zázemím. Už se vedle jezera chlubí nevídanou kuriozitou.

Zeminu tam uspořádali tak, že připomíná lidské ucho. V něm se ukrývá malý amfiteátr, kde letos bude například Pantoflový koncert, kabaret nebo opereta.

Čokoládové království

Z Liberce se dá k Bärwalder See dojet autem zhruba za hodinu a půl. "Kontrast průmyslové a rekreační krajiny na severu Saska nepůsobí vůbec depresivně," upozornila Nastoupilová. "Elektrárna a doly v sousedství jezer, divoké přírody, parků a kulturních památek se staly jedním z největších zážitků, jaké mi práce na projektu přinesla. Nadchlo mě také městečko Grossschönau, plné historických podstávkových domů. Vypadá jako z pohádky. Kouzelné je i městečko Löbau a nedaleká litinová rozhledna."

Na trase mezi Libercem a Boxbergem se ukrývá ojedinělý vesnický skanzen, o který se postarala těžba uhlí.

Do Rietschenu Němci přestěhovali roubená stavení z oblastí obětovaných dolům. Dřevěné budovy, staré až tři sta let, rozebrali a znovu složili. V Rietschenu z nich sestavili úplně novou vesničku s muzeem, krámky, hostinci nebo řemeslnickými dílnami.

Kromě muzea s výstavou o vlcích ji tvoří devatenáct stavení. Tak nějak vypadala hornolužická obec v devatenáctém století.

"Hlavně rodinám s dětmi doporučuji malý obchod s čokoládou a bonbony na konci skanzenu," podotkla Nastoupilová. "Kromě stovek báječných sladkostí je tam obrovská pohoda."

Podobné cesty podnikali naopak sasští novináři nebo podnikatelé na Českolipsko. Viděli třeba sklárnu Ajeto a sklářské muzeum v Novém Boru, zámek v Zákupech, slavnou zmrzlinárnu ve Stráži pod Ralskem nebo Máchův kraj.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Další z rubriky

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Kdepak chladná horská kotlina. Pod Ještědem dozrálo medově sladké víno

Ve Stráži nad Nisou dozrálo Heleně a Karlovi Lajnerovým červené víno, za které...

Novou vinařskou oblast vyčarovalo horké léto kousek od Ještědu, ve Stráži nad Nisou. Tamní viniční trať by se mohla...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz