Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V pohraničí chtějí „bourat hranice“ za pomoci českých jídelních lístků

  17:52aktualizováno  17:52
Česky psané jídelní lístky ve všech žitavských restauracích. To je podle náměstka libereckého primátora Jana Korytáře jeden z vážně míněných nápadů, které během svého dvoutýdenního pobytu v saské Žitavě probíral s primátorem města Thomasem Zenkerem.

Primátor Žitavy Thomas Zenker (vlevo) s náměstkem libereckého primátora Janem Korytářem na balkonu liberecké radnice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

I když Čechů jezdí do saského pohraničního města a okolí za nákupy nebo třeba koupáním stále víc, pořád drhne vstřícnost německých podnikatelů k českým turistům.

„V cestovním ruchu se přímo nabízí větší spolupráce víc otevřená lidem, nejen na bázi institucí,“ nastínil náměstek libereckého primátora pro ekonomiku a rozvoj Jan Korytář jeden ze svých postřehů z dvoutýdenního pobytu v Žitavě.

„S panem Zenkerem jsme se bavili o tom, že by Žitava mohla být prvním německým městem, které by mohlo mít všechny jídelní lístky v restauracích přeložené do češtiny. I když Žitava leží kousek od hranic, česky psané jídelní lístky chybí. U českých návštěvníků to může vytvářet blok, aby si v restauraci sedli, protože neumí německy. Může to pomoci zbourat pomyslnou hranici,“ říká.

S tím souhlasí i primátor Žitavy Thomas Zenker, jemuž právě začal jeho reciproční dvoutýdenní pobyt v Liberci

„Většina lidí je u nás ráda, že k nám jezdí lidé z Čech nakupovat. Tradice tu existuje velmi dlouho, sám se ale divím, že naši podnikatelé stále nejsou vstřícnější k českým hostům,“ uvedl Zenker v úterý na liberecké radnici.

Glosoval zvyšující se počet Čechů, kteří například navštěvují oblíbená koupaliště v německém příhraničí. Přitom se stále musejí spoléhat jen na svoji němčinu případně angličtinu.

Náměstek ovládá němčinu jen na základní úrovni

Sám náměstek Korytář ovládá němčinu jen na základní úrovni. Při setkání s německými podnikateli nebo zastupiteli potřeboval tlumočníka.

„Odvezl jsem si mimo jiné to, jak je tady v příhraničí dobré německy umět. Asi se na stará kolena začnu učit. Na druhou stranu jsem zjistil, že je stejně důležité nebát se a vyrazit za hranice, i když cizím jazykem vládnete třeba jen na základní úrovni. Když chcete, společnou řeč pak vždy najdete,“ poznamenal Korytář.

Stotisícový Liberec s věhlasnou botanickou nebo zoologickou zahradou, galerií či s úspěšnými sportovními kluby, se dnes podle něj lidem v Žitavě připomíná jen velmi málo. Stejně tak Žitavu lidé z Liberecka vnímají hlavně jako místo levných nákupů na periferii.

„Obě města spolu dřív spolupracovala mnohem víc. Během mé návštěvy zrovna v Žitavě probíhala tradiční středověká slavnost Spectaculum a troufám si tvrdit, že o ní lidé u nás neví. O víkendu zase bylo v tamním parku Weinau žije. Velká akce, kam přišly také tisíce lidí, všude byly stánky, Liberec tam ale neměl vůbec zastoupení, aby lákal k návštěvě. V tom máme obrovský dluh,“ tvrdí Korytář.

Obě města by podle něj měla spojit síly v rozsáhlejší propagaci. „Zatímco cestovní ruch dobře funguje v přeshraniční oblasti, lidi ze vzdálenějších koutů Německa, Evropy nebo třeba zámoří se ve větším nedaří nalákat. Liberec přitom nabízí ohromnou spoustu zábavy, Žitava má zase středověké centrum, které Liberci chybí. Chtěli bychom víc zapracovat na spojení obou předností a nabídnout je jako společný produkt. Začneme hledat společné cesty, jak toho dosáhnout,“ řekl Korytář.

„Liberec má výhodu v tom, že byl v minulosti centrem Sudet. I proto by mohlo mnohem víc obyvatel německého vnitrozemí najít do Liberce cestu a zároveň ji spojit s pobytem v Žitavě,“ dodal.

Někteří Němci se bojí jezdit do Čech

V Žitavě si zároveň všiml ostychu mnohých Němců jezdit do Čech. „Bohužel jsem nezávisle od tří lidí slyšel, že se k nám bojí jezdit kvůli strachu, že jim tu ukradnou auto,“ zmínil Korytář.

V Žitavě se už podle něj uchytilo několik českých podnikatelů, v centru například funguje česká restaurace, kde čepují plzeň. Jedním z plánů je zřízení české kanceláře, která by měla pomáhat jak dalším podnikatelům.

„Vizí je, že by v ní pracoval student, který by zájemce o Žitavu dokázal nasměrovat. Setřel by jazykovou bariéru a možný ostych. Mohl by také pomáhat větší spolupráci mezi neziskovými organizacemi,“ nastínil Korytář.

Právě pro studenty nebo mladé lidi po škole je podle něj Žitava ideálním místem, kde by mohli sbírat zkušenosti. V Žitavě je 3,5 tisíce volných bytů, jejichž ceny se blíží českým poměrům. Žitava nabízí i speciální menší byty pro studenty a mladé lidi.

Pobyt náměstka Korytáře nestál město Liberec ani korunu. Ubytování v penzionu v centru Žitavy hradila německá strana, ostatní náklady platil Korytář.

Program měl v Žitavě především odpoledne a večer, přes den pracoval v Liberci. Během dvou týdnů absolvoval schůzky s žitavskými úředníky, zastupiteli, podnikateli nebo lidmi neziskových organizací. Zastupoval ale třeba také nemocného primátora na setkání s německým prezidentem Joachimem Gauckem.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Až přijde Ančka s kůsou, půjdu. Před 30 lety zemřel spisovatel Buchar

Spisovatel Jan Buchar zemřel před třiceti lety.

Snad žádný jiný český spisovatel nezačínal s literární kariérou tak pozdě jako on. Jeho prvotina s půvabným názvem Co...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Ve Vratislavicích vzniká nový park. Prolézačky i gril budou za plotem

Současná podoba stavby občerstvení.

V libereckých Vratislavicích vzniká nový park. Vyrůstá na louce mezi domovem důchodců Marta a Rušičkou v bezprostřední...

BMW X6 4,4 X6...
BMW X6 4,4 X6...

r.v. 2015, naj. 41 200 km, benzín
2 285 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz