Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vynález mění dešťovou vodu na pitnou, může pomoci arabským zemím

  18:15aktualizováno  18:15
Z odpadní vody vyrobí užitkovou a z dešťové pitnou. Unikátní vynález si mohou připsat na své konto vědci z Technické univerzity v Liberci. Společně s firmou BMTO vyrobili jako jediní na světě membránu z nanovláken, která dokáže přefiltrovat dokonce i odpadní vodu do takové čistoty, že se dá pít.

Membrána funguje na bázi síta, zachytí nečistoty, ale zároveň zachová důležité minerály. Navíc má tu výhodu, že je u ní možné měnit parametry pórů a určit tak, co má vlastně filtrovat.

„Na užitkovou vodu lze membránu použít okamžitě, k tomu slouží první stupeň filtrace, který vodu vyčistí od nerozpuštěných látek, ale nikoli od bakterií. To je úkol druhého stupně, tedy dočištění. To lze pak využít i v domácnosti,“ přiblížil Jiří Bušek, předseda představenstva firmy BMTO, která vznikla v roce 1990 a zabývá se vodohospodářskou výrobou.

Používání membrán není nic nového, jsou ale většinou z keramiky nebo kovu. Tato je unikátní právě tím, že je vyrobená z nanomateriálu.

„Odlišujeme se od zbytku světa a díky struktuře, kterou máme vyvinutou, jsme schopni dosáhnout daleko vyšších výsledků, než mají membrány, které jsou na trhu. U nich už je jakýkoli další vývoj ukončen a jejich potenciál vyčerpán. My jsme na začátku,“ zdůraznil Petr Kudrna, obchodně technický ředitel firmy BMTO.

Membrána zvládne udělat pitnou vodu jak z dešťové, tak i z té odpadní. Jenže právě použití pitné vody, která se získala filtrací z odpadní, brání česká legislativa.

„Voda, která byla jednou odpadní, spadá stále do kategorie vod odpadních a nikdy se nemůže stát pitnou. Chceme proto tlačit na zákonodárce, aby se Česká republika mohla chlubit ve světě unikátním vynálezem,“ prohlásil Kudrna.

Filtr by měnil vodu i domácnostech

Ta chce nanovlákennou membránu na čištění vody distribuovat i do zahraničí. Zájem o výrobek je.

„V zemích třetího světa často považují užitkovou vodu za pitnou. Tak je tomu i v arabských státech. Tam by se mohl filtr nasadit na rozvod vody po domě a z kohoutku by pak tekla voda bez bakterií a dalších příměsí,“ doplnil předseda.

Kromě toho by se membrána mohla využít třeba i v případě havárií podobných té pražské, kde loni do pitné vody prosákla kanalizace. „Stačilo by na potrubí napojit na náš filtr a nemusela by se pitná voda dovážet,“ dodal Bušek.

Podle Jakuba Hrůzy z ústavu pro nanomateriály při Technické univerzitě Liberec se už před pěti lety vyskytly informace o tom, že se nanovlákenné vrstvy dají použít pro čištění vody.

„Byly ale uspěchané a nevedly k žádným použitelným výsledkům. My jsme se dostali o úroveň výš a vyvinuli nanovlákennou membránu, která má specifický upravený povrch, je čistitelná a vydrží až deset let,“ zmínil vědec.

Membrána připomíná papír

Na dotek připomíná membrána filtrační papír. Hustota nanovlákenné „pavučiny“ je ale mnohem větší než u běžně používaných filtrů, čímž si zvyšuje i efektivitu. „Průtočnost je vyšší, při srovnatelné velikosti dokáže naše zařízení vyčistit mnohem větší množství vody,“ podotkl Kudrna.

Výrobek chce firma nabízet jak průmyslovým podnikům, tak i městům či obcím, které o něj mohou obohatit své čistírny odpadních vod. Aby dosáhli vyšší kvality, mohou si jej pořídit i lidé v domácnosti a upravit si vodu ze studní.

„Měl by doplňovat systém čištění odpadních vod, tam kde čistírny nestačí. Díky své mobilitě může posloužit i v oblastech, kde je problém s lokáním suchem, které s sebou nese riziko zhoršené kvality vody. Lepší je vodu čistit, než ji dovážet,“ dodal Hrůza.

S vědci z univerzity spolupracuje společnost na vývoji membrány už od roku 2011.

„Jak jsme jezdili po světě, zjistili jsme, že v hodně zemích je nedostatek vody a musí se s ní šetřit. Pro nanoústav jsme proto vytvořili návrh, jak by měla membrána vypadat. Naším prvotním cílem bylo vyfiltrovat vodu odpadní na užitkovou a dešťovou na pitnou,“ upozornil Bušek.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Ze zelených fotbalových hřišť je step, hráči musí trénovat v lese

Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

Mnohá fotbalová hřiště v Libereckém kraji jsou spálená vedrem a úmorným suchem. Přitom ještě na jaře byla zelenou...

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Najdete na iDNES.cz