Restaurace a rozhledna Liberecká výšina.

Restaurace a rozhledna Liberecká výšina. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberecká Výšina má nového majitele. Koupil ji v dražbě za 17 milionů

  • 7
Zhruba hodinu a čtvrt trvala finanční bitva o nejznámější libereckou vyhlídku s restaurací - Libereckou výšinu. V úterní elektronické dražbě se utkalo pět zájemců. Z původních 11,3 milionu se cena vyšplhala na konečných 17 milionů a 222 korun. Nový majitel je dosud v utajení.

„Dražba byla úspěšná. Teď má ten, kdo ji vydražil, devadesát dnů na doplacení částky. Nemusí ale čekat celou dobu, zaplatit může kdykoli dříve,“ řekla Jarmila Matysová, která měla dražbu na starosti. „Po doplacení částky vystavíme všechny potřebné dokumenty a nový majitel může začít uplatňovat svá vlastnická práva,“ dodala.

Kdo chtěl do aukce vstoupit aktivně, musel složit dražební jistinu 1,5 milionu korun. Nejnižší příhoz byl 50 tisíc korun. Zájemci si nakonec přihodili dvaatřicetkrát.

Evropa čeká na to, kolik z dražby dostane

Dražbu Výšiny sledovali i právníci Rady pro evropské projekty Severovýchod. Ta totiž uplatňuje pohledávku 29 milionů korun za dotaci, kterou na obnovu Výšiny poslala.

„Budeme čekat na informace od insolvenčního správce. Zatím je ale předčasné hovořit o nějaké konkrétní částce, kterou bychom mohli dostat,“ konstatuje mluvčí rady Silvie Špryňarová.

Skoupý na podrobnosti je také insolvenční správce Pavel Körner. „Do úplného vypořádání transakce nebudu poskytovat médiím žádné informace,“ sdělil.

Hrádek měl padací most, střílny i příkop

Stylovou napodobeninu středověké tvrze s pětadvacetimetrovou věží nechal v lesích nad Lidovými sady postavit v letech 1900 až 1901 textilní magnát baron Heinrich Liebieg. Použil na ni dobové techniky a staré materiály, například z norimberského kostela sv. Sebalda ze 13. století či střešní tašky ze středověkých norimberských domů.

Hrádek měl padací most, střílny, příkop, dokonce i 13 metrů hlubokou studnu na nádvoří, klenutý rytířský sál, lovecký a věžový pokoj. Výšina se stala oblíbeným výletním cílem Liberečanů. Konaly se tu podnikové večírky, svatby i diskotéky.

V 60. letech minulého století ale prošla necitlivou přestavbou. Poslední majitel, Družstvo PLP Invest, jí vrátil původní vzhled a přidal obytné pokoje a wellness. Otevřel ji po patnácti letech chátrání v únoru 2013.

Záhy ale skončil v insolvenci, stejně jako stavební firma Imstav, která se obnovy za 63 milionů korun ujala.