Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přeškrtnutý kandidát je jen marným protestem, říká expertka na volby

  6:45aktualizováno  6:45
V pátek po obědě odstartovaly krajské a pro někoho i senátní volby. Jak to při nich chodí, na co by si měli dát voliči pozor a co vše se v minulosti přihodilo, ví nejlépe Pavlína Kroupová, vedoucí oddělení přestupků a voleb z krajského úřadu v Liberci.

Pavlína Kroupová, vedoucí oddělení přestupků a voleb z krajského úřadu v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidé jsou čím dál více znechuceni politikou. Svůj odpor k ní nejčastěji vyjadřují tím, že nechodí k volebním urnám. Pak se ovšem mohou najít tací, kteří před volební komisi předstoupí a své rozhořčení dají najevo tím, že na volební lístek připíší nějaký vzkaz pro jejich neoblíbeného kandidáta, stranu, hnutí. Jistě to bude poselství peprné.

Anebo do urny vhodí naschvál prázdnou obálku v domnění, že politická uskupení potrestají a ty pak nedostanou státní příspěvek za voličův odevzdaný hlas. Jenže v obou případech je to protest marný, jak vysvětluje Pavlína Kroupová, vedoucí oddělení přestupků a voleb z krajského úřadu v Liberci.

Po internetu v posledních letech před každými volbami koluje obrázek bílé zdi, na kterou kdosi rudou barvou napsal, že pokud by volby mohly něco změnit, už by je dávno zrušily. Zatím je však nikdo nezrušil. Nyní probíhají volby do krajských zastupitelstev a v části kraje se volí též do Senátu. Oba druhy voleb patří mezi volby s nejnižší účastí voličů. Vyřizují si voliči prostřednictvím hlasovacích lístků své účty s politiky? A byl by lístek, kde by stálo, že ten a ten kandidát je vůl, platný?
Stát se to může. Nejčastěji se ale ve volebních obálkách objevují občanské průkazy, které tam omylem voliči vložili. Ale k vaší otázce - byly případy, kdy se někdo pokusil nějakého kandidáta vyškrtnout. Nelíbila se mu trojka či čtyřka na kandidátní listině a tak ho přeškrtal. Jenže to nepomůže, hlas je platný i tak. V tomto případě patří hlas celé straně. To, že někdo napíše na hlasovací lístek nějaký vzkaz pro nějakou stranu, hnutí, koalici a pak ho vloží do úřední obálky a následně do hlasovací urny, nemění nic na tom, že hlas je platný. I to ani v případě, že by celý hlasovací lístek přeškrtl zleva doprava a připsal tam: vás tedy rozhodně volit nebudu. Bude. Takovýto volič dá paradoxně hlas své neoblíbené straně. Stejné je to i u toho, že by preferenční hlasy kandidátům místo kroužku křížkoval, či jich místo stanovených maximálně čtyř dal pět. Lístek platí, hlas dostane celá politická strana, hnutí či koalice.

Zaregistroval jsem také, že mezi voliči se šíří výzva, aby do uren házeli jen prázdné obálky bez lístků, že tak politici nedostanou příspěvek od státu na úhradu volebních nákladů. Je tento protest účinný?
Není. I já sama jsem dostala e-mailem tuto výzvu. Tahle informace je lež a celá tato akce nemá smysl. Příspěvek za voličův hlas se totiž dává jen v případě voleb do poslanecké sněmovny a do Evropského parlamentu. U krajských voleb se takový to příspěvek nevyplácí. Pokud přijde občan České republiky do voličské místnosti a hodí do urny prázdnou obálku, je to stejné, jako kdyby zůstal doma a volit nešel.

Pojďme to otočit. Jsou ale lidé, kteří volit chtějí. Co když si naplánuji, že v sobotu dopoledne půjdu vyvenčit psa a cestou z procházky se zastavíme odvolit. Jenže ještě než dojdu do své volební místnosti, srazí mě auto a skončím v nemocnici. Přesto mám stále neodbytnou touhu volit. Co teď?
Musel byste se dostat do nemocnice, která je ve vašem volebním okrsku. Pokud ne, máte smůlu a volit nemůžete. Nemocnice musí být v místě vašeho trvalého bydliště. Ovšem lidé, kteří již dopředu vědí, že v dny voleb budou například na operaci, v lázních, prostě nebudou v místě svého trvalého bydliště, mohou na voličský průkaz hlasovat v kterémkoliv okrsku v obcích Libereckého kraje. V případě letošních senátních voleb pak na území senátního obvodu. Například ve Středočeském kraji tak již volit nemůžete.

Další modelový příklad: v den voleb ztratím občanský průkaz a zjistím, že mám propadlý cestovní pas. Jak to řešit?
To už se vyřešit dá. Všechny úřady v obcích s rozšířenou působností jsou během celého hlasování v pohotovosti a vystaví vám takzvanou občanku nazývanou Blesk. Musíte mít ale u sebe dvě pasové fotografie. Tento doklad ovšem platí jen jeden měsíc. Vystaví vám ho v pátek v den voleb klidně v devět hodin večer.

Teď bych zase obrátil list a znovu se zeptal na nespokojené voliče. Řešili jste někdy nějaký konflikt ve volební místnosti?
Incidenty si nevybavuji, ale měli jsme před lety takový smutný případ, tuším, že to bylo na Českodubsku. Pán tady vstoupil za plentu, aby si upravil svůj hlasovací lístek, a pak dlouho odtud nevycházel. Když se tam šel někdo z komise podívat, zjistil, že pán zkolaboval. Komise se o něj hned postarala a ihned se přerušilo hlasování, pán putoval do nemocnice. Už si nevybavuji, jak to dopadlo, ale doufám, že dobře.

A nějaká méně vážná událost?
Zažila jsem případy, kdy v celé oblasti, kde bylo několik volebních okrsků, vypadl proud. Lidé z komisí mi volali, co mají dělat, jestli mají pracovat dál, nebo zavřít volební místnost. Tak jsme začali rozvážet baterky, svíčky. Volby se tak nakonec částečně konaly za svitu svíček.

Jak již bylo na začátku řečeno, krajské volby patří mezi trojici voleb s nejnižší voličskou účastí. Hůře jsou na tom již jen senátní volby a volby do Evropského parlamentu. Před čtyřmi lety v regionu přišlo při volbách do krajských zastupitelstev k urnám jen 38,55 procent oprávněných voličů. Lidé nemají zájem. Mají zájem alespoň o práci ve volebních komisích? Nebo již zcela na politiku rezignovali?
V posledních letech se ten zájem zvyšoval. Dokonce se mi ozývali lidé, že mají zájem být v komisi, ale že je odmítli, jelikož už mají plno. Letos je ale z nějakého důvodů zájemců o tuto práci méně. Na první pohled je odměna za práci ve volební komisi lákavá. Předseda dostane 2200 korun, zapisovatel 2100 korun a člen 1900 korun. Jenže letos to jsou kvůli senátním volbám v některých částech kraje čtyři dny velmi zodpovědné práce. A to nepočítám ještě první zasedání komisí, pak školení komisí. Navíc je ta odměna ještě zdaněna. Myslím, že je to jsou velmi zasloužené peníze. Do komisí nechodí jen delegovaní zástupci stran, nebo lidé, jenž si chtějí přivydělat, ale i lidé, kteří chtějí být potřební, něco udělat pro kraj, město, republiku. Vždyť volby jsou taková malá společenská událost.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Najdete na iDNES.cz