Podle statistik žijí v Libereckém kraji necelé tři stovky Romů. Skutečný počet je ale vyšší (ilustrační foto).

Podle statistik žijí v Libereckém kraji necelé tři stovky Romů. Skutečný počet je ale vyšší (ilustrační foto). | foto: Karel Pešek, MAFRA

Romové se prohlašují za Čechy. Podle statistik jich je v kraji jen 295

  • 14
Český statistický úřad zveřejnil výsledky celostátního sčítání lidu, domů a bytů, které se konalo před dvěma lety. Překvapením je počet lidí, kteří se přihlásili k romské národnosti v Libereckém kraji. Žije jich tu jen 295, to je po 23 Slezanech nejméně ze všech menšin.

Podle předsedy správní rady Romské hospodářské rady Miroslava Tancoše je přitom skutečný počet Romů v Libereckém kraji zhruba stokrát vyšší. "Počítám, že nás tady je tak mezi pětadvaceti až sedmadvaceti tisíci," domnívá se romský aktivista.

Jak je tedy možné, že oficiální statistika udává tak málo? "Romové jsou tak negramotní, že nevědí, jaký je rozdíl mezi národností a státní příslušností. A nikdo jim to nevysvětlí," zdůvodňuje to Tancoš.

Některé oblasti v kraji jsou přitom vysokými počty Romů proslulé. Potvrzuje to i Tancoš. "V České Lípě a okolí je velká koncentrace Romů, na Jablonecku taky. Nemluvě o Chrastavě, Raspenavě nebo o Frýdlantsku jako takovém. Ale i přesto tu žije méně Romů, než třeba v sousedním Ústeckém kraji," říká.

Romský aktivista si však nemyslí, že by většina Romů zapírala svou národnost třeba ze strachu z rasismu. "Připouštím, že nějaké procento těch, kteří se báli k romské národnosti přihlásit, ať už z jakýchkoliv důvodů, tam může být," míní Tancoš.

Podle jeho názoru by se měli přihlásit všichni. "Nikdo se nemá stydět za svůj původ, měli by být na svou národnost hrdí. Když se k ní nepřihlásí, tak v podstatě zapřou své rodiče. Když se ráno podívají do zrcadla, tak přece vidí, že nejsou Češi, ale Romové, respektive cikáni, že ano."

Pro srovnání: dokonce i k moravské národnosti se během sčítání v kraji přihlásilo víc lidí než k romské; bylo jich 473. Němců je podle sebraných údajů 1 774, Ukrajinců 2 567 a Vietnamců 1 108.

Mimoto prozrazují výsledky sčítání i další zajímavá fakta. V roce 2011 žilo v kraji 432 439 obyvatel, z toho bylo 262 bezdomovců. Suverénně nejvíc lidí - skoro šedesát tisíc - pracovalo v průmyslu, na druhém místě s dvanácti tisíci se umístilo stavebnictví.

Propastný rozdíl se objevil v počtu vdov a vdovců. Zatímco mužů bylo 5 272, ovdovělé ženy byly v silné přesile: bylo jich přes 25 tisíc.