Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyfotil narození i smrt dcery. Před sto lety šokoval rodinným „facebookem“

  16:44aktualizováno  16:44
Že všeobecná obsese fotit vše a všechny kolem sebe není záležitostí posledních let, ukazují v českolipském muzeu. Tam nedávno začala unikátní výstava, mapující kompletně celý život německé dívky Hildy Ulbrichtové, která žila ve městě už před sto lety.

Hilda Ulbrichtová na snímku s otcem a matkou. Šibalský a lehce znuděný pohled děvčátka naznačuje, že ani instrukce otce před pořízením snímku a dlouhé nacvičené pózování jí nezabránily trošku vypadnout ze své role spořádané školačky. | foto: archiv Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě

Její otec zachytil na fotografický film všechny okamžiky jejího krátkého života, včetně smrti na španělskou chřipku v roce 1920.

Fotogalerie

Jedinečný soubor fotografií je jakýmsi „facebookem“ minulého století. O to vzácnějším, neboť fotit sebe a své děti bylo v roce 1904, kdy se Hilda Ulbrichtová do rodiny českého Němce narodila, téměř nemyslitelné. Antonín Ulbricht byl ale fotolitograf, a proto jako jeden z mála ovládal umění fotografie.

„Tehdy bylo zvykem chodit se jednou za delší čas vyfotit do fotoateliéru. Samotný fotoaparát měl málokdo, byl totiž drahý. A i ten zlomek lidí, co jej vlastnili, jej často neuměli ovládat a neradi investovali peníze do nepodařených snímků. Pan Ulbricht byl výjimka,“ předesílá historik českolipského muzea Ladislav Smejkal, autor výstavy.

Ta zahrnuje rozsáhlou kolekci, počínající fotkou kojence, přes sérii snímků batolete, pokračující snímky děvčátka, následující roky dospívání a končící smrtí Hildy na zákeřnou chorobu.

Zdrcený otec, který musel v pouhých šestnácti letech pochovat svou jedinou dceru, ji jako memento zvěčnil ještě posmrtně.

Nejkrásnější příběhy bývají smutné

„Kdyby se Hilda dožila věku otce, zemřela by v roce 1993, měli bychom nejspíš její svědectví a asi bych se s ní i potkal. Ale nejkrásnější příběhy bývají smutné. Stejně jako sám život, umíchaný z koktejlu melancholie,“ podotýká Smejkal.

Na mnoha obrázcích je celá rodina, kdy fotoaparát stojí na stativu, ale rodinka předstírá nějakou činnost. Antonín Ulbricht jako by svými snímky předběhl dobu. Experimentoval s tónováním snímků, nebál se do záběrů usmívat a vždy dbal na to, aby lidé na jeho fotkách vypadali hezky.

Samotná výstava je ale cenná hlavně z dokumentárního hlediska. Dokonale totiž ilustruje atmosféru pozdního mocnářství, kdy na příběhu jedné rodiny dokládá vzestup středostavovské společnosti.

„Tehdejší život nejlépe shrnul prozaik Stefan Zweig, když řekl, že ten kdo nezažil život před první světovou válkou, ten neví, jak život vypadá. Byly to časy, kdy místo strachu převládaly naděje opřené o tehdy převratné technické vynálezy. Společenské vrstvy k sobě měly blíž. Později se sice dosáhlo vyšší životní úrovně, ale již tam byl nános strachu, nejistoty a napětí,“ zdůrazňuje historik.

Do bytu zesnulého vtrhla StB

Materiál z pozůstalosti Antonína Ulbrichta se mu do rukou dostal jen velkou shodou náhod. Když starý pán v roce 1969 zemřel pět let po své manželce, nezanechal po sobě žádné dědice.

Majetek rodiny tak připadl státu, který rozprodal, co šlo a do bytu zesnulého pána vtrhli estébáci.

„StB, hledala důkazy toho, že zdejší českolipští Němci dělají konspiraci s Němci v zahraničí, hlídají jim tu zabavené majetky. Pan Ulbricht přitom jediné kontakty se zahraničními Němci vedl skrze péči o jejich předválečné hroby, o něž se jim tu staral,“ podotkl Ladislav Smejkal.

Část fotografií tehdy skončila v muzeu v depozitáři a část zabavila StB. Teprve po sametové revoluci zbytek vydal umírající člen strany.

„Byl to starý komunista, který mi to dal těsně před smrtí. Prý to jsou bezcenné zbytečnosti. Neměl vůbec tušení, co vlastnil. Přitom nechybělo málo a celý archiv s fotografiemi by skončil ve spalovně,“ dodal historik. Výstava v síni Josefa Maštálka je v českolipském muzeu přístupná do 12. června 2016.
Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Liberec - Brno 2:0, posun na třetí příčku režíroval střelec Pulkrab

Matěj Pulkrab z Liberce slaví svojí branku proti Brnu.

Liberečtí fotbalisté po dvou remízách 2:2 zvítězili. V předehrávce 21. kola první ligy porazili Zbrojovku Brno 2:0. Obě...

KOMENTÁŘ: Královno Viktorie, a nenastal už čas na budíček?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík utíká libereckým obráncům Kerbrovi (vpravo),...

Těžko se divit namlsaným plzeňským fanouškům, že pískali a láteřili. Znovu jich přišlo přes devět tisíc a těšili se,...

Další z rubriky

Ústav, kde operovali Kvitovou, má naději, že získá stopnutou dotaci

Tenistka Petra Kvitová na setkání s novináři po propuštění z nemocnice. (23....

Ústav chirurgie ruky ve Vysokém nad Jizerou má naději, že dostane peníze na modernizaci. Poté, co mu šedesátimilionovou...

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Přímá volba rozdělí národ, varují starostové. Bojí se populistů a zmatků

(ilustrační snímek)

Jen další zmatky přinese přímá volba starostů a hejtmana. Návrh z dílny poslanců hnutí Svobody a přímé demokracie...

Grafton Recruitment Praha
Nákupčí strojního zařízení

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz