Výstava ve Frýdlantu Expozice o první světové válce je putovní, zájemci si ji

Výstava ve Frýdlantu Expozice o první světové válce je putovní, zájemci si ji budou moci prohlédnout také v dalších městech regionu. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Ve Frýdlantu si připomínají první světovou válku. Vypukla před sto lety

  • 0
Sto let od zahájení první světové války připomíná nová výstava ve Frýdlantu. Návštěvníky seznámí se zajateckými tábory, válečnými hroby i legionáři. Jde o první letošní výstavu zabývající se tímto konfliktem v České republice.

"Výstava mapuje vliv války na region a připomíná válečné hroby, pomníky, zajatecké tábory a známé legionáře z našeho kraje," říká vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu na frýdlantské radnici Libor Šorm.

Přestože 1. světová válka, tak se i výstava jmenuje, začala 28. července 1914, rozhodli se ji Frýdlantští připomenout již v únoru. Expozice je totiž putovní a zájemci si ji budou moci prohlédnout také v německé Žitavě, v Novém Boru, v sídle Libereckého kraje a na dalších místech regionu.

"My dodáme deset reklamních svinovacích panelů a každé město nebo region k tomu přidá své exponáty a doplní to novými informacemi," vysvětluje kurátorka výstavy Iva Beranová, která ji připravovala s Československou obcí legionářskou a s jejím projektem Legie 100.

Z Frýdlantska narukovalo do první světové války deset tisíc mužů, což byla polovina celé mužské populace. "Když němečtí dobrovolníci nastupovali v prvních dnech války do vagonů, křičeli hoch a heil. Nadšení je ale rychle přešlo. V letech 1915 až 1916 už rukovali devatenáctiletí a pak ještě mladší," uvedl při otevření výstavy armádní kaplan Petr Šabaka.

Zpět se vraceli vítězové i poražení

Připomněl také, že se v Sudetech po válce vraceli do jedné vesnice vojáci, kteří válku prohráli, i ti, kteří byli na straně vítězů. Každý z nich bojoval na jiné straně fronty.

Ve frýdlantském muzeu, které se nachází ve druhém patře historické radnice, najde návštěvník předměty připomínající válku rozpoutanou atentátem na arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este.

"K vidění jsou například medaile, kusy uniforem, výrobky ruských zajatců z tábora v Liberci, helma francouzského legionáře, nebo plášť italského," upozorňuje Šorm. Je zde i životopis Josefa Kokty, který po první světové válce přišel do Frýdlantu a dodnes zde žijí jeho potomci. Jeho pravnuk pracuje na frýdlantské radnici.

Součástí výstavy, kterou zaplatil přeshraniční projekt CÍL 3, je i vznikají databáze všech pomníků na Frýdlantsku, které 1. světovou válku připomínají.

Chtějí obnovit místní památník

"Vznikne z toho mapa, jakýsi průvodce, kde budou všechny vyznačeny a popsány," tvrdí Iva Beranová.

V rámci připomenutí této události se frýdlantská radnice chystá obnovit památník, který stával ve městě a zbyla z něj jen původní socha. Podle starosty Dana Ramzera by ho chtěli odhalit ke stému výročí ukončení války v roce 2018.

Výstava ve Frýdlantu nebude jediná, která v kraji 1. světovou válku připomene. "V rámci projektu Legie 100 chystá českolipské muzeum expozici s názvem Domov za války - Českolipsko v zázemí 1. světové války. Další s názvem Ještě jsme ve válce - příběhy 20. století bude v Muzeu Českého ráje v Turnově a další připravuje Severočeské muzeum v Liberci," uvedla náměstkyně hejtmana Hana Maierová.