Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mobil těžký jako činka nebo šlajfky. Exponáty donutí děti přemýšlet

  11:00aktualizováno  11:00
Šestikilový mobilní telefon, svitkové filmy nebo elektrický počítací stroj Nisa 51. Tyto a další předměty nyní najdou návštěvníci nové expozice libereckého science centra iQlandia Překonané (?) vynálezy.

iQlandia přichystala výstavu, u které budou muset mladší ročníky přemýšlet. | foto: iQLANDIA Liberec

Starší ročníky možná vrátí do dětství, mladší často donutí přemýšlet. „Jsou tady vynálezy, které se používaly v minulých staletích, zejména ale po druhé světové válce. Dnes už se nepoužívají a mnoho dětí si ani neumí představit, co ten přístroj či nástroj umí a k čemu se vlastně používal,“ řekl ředitel iQlandie Pavel Coufal, který je autorem projektu.

„U řady věcí jsme měli značné problémy s jejich sehnáním. Týká se to třeba prvního mobilního telefonu. V devadesátých letech ho vlastnili jen opravdu bohatí podnikatelé, tehdy stál devadesát tisíc, což byla cena osobního auta. Když zastaral, tak se jich jejich majitelé zbavovali,“ uvedl Coufal.

Překonané (?) vynálezy nahradily expozici Tajné zbraně II. světové války. Nová expozice zůstane v centru další dva roky a bude se obměňovat. Pomoci s tím mohou i návštěvníci. Pokud by našli doma nějaký zajímavý překonaný předmět mohou ho do iQlandie přinést.

Expozici tvoří několik oddělení. První sekci Překonaných (?) vynálezů přenese návštěvníka až do období Rakouska-Uherska. „Tuto éru jsme si vybrali zcela záměrně. Připomínáme si jí nejen sto let od úmrtí císaře Františka Josefa I., ale hlavně průmyslový rozmach, který české země pod jeho vládou zažívaly,“ uvedl Coufal. V 19. a 20. století představili Češi světu lodní šroub, Kaplanovu turbínu nebo obloukovou lampu se samočinnou regulací nebo třeba první koněspřežnou dráhu v Evropě.

V další části jsou předměty, které bývaly v garážích nebo kůlnách pradědů. „Máme tu skutečné vychytávky. Od vázacích lyží na kočár, přes dřevěné tenisové rakety až po známé šlajfky – brusle, jež se mechanicky přidělávaly na zimní boty,“ dodává Coufal.

Největší oříšek? Stan s předsíní

V expozici je i obchod s pultovým prodejem a starou pokladnou na kliku. Nebo oddělení škola a úřad. „Představujeme tu různé staré mechanické kalkulačky, které se mimochodem vyráběly i v Liberci,“ doplnil Pavel Coufal.

„Zní to asi divně, ale nejvíce nám dala zabrat stavba velkého kempingového stanu s dvěma ložnicemi a předsíní. Byť si jej skoro všichni pamatujeme, nikdo z nás si nemohl vzpomenout, jak se přesně skládá. Zejména tyče nám ze začátku nechtěly pasovat,“ přiblížil ředitel. Nechybí ani plynový vařič, skládací toaletní papír, podpalovač Pe-po, zubní pasta Odol, káva Melta a pro děti na hraní autobus.

Liberecké science centrum otevřelo na konci března 2014 a od té doby jím prošlo už více než milion návštěvníků. Jeho návštěvnost podle Coufala stoupá. „Letos je asi o pět procent vyšší než loni,“ dodal.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz