Rembrandt v Liberci: slavného malíře Holandska koupíte za čtyři tisíce

  14:06aktualizováno  14:06
Galerie Liberec láká na ojedinělou kolekci grafických listů legendárního holandského malíře, krále šerosvitu Rembrandta van Rijna. Jelikož jde o grafické listy, ceny začínají už na čtyřech tisících korun. Rembrandtova díla se s výjimkou Oblastní galerie v Libereckém kraji doposud nevystavovala.

Ředitel galerie Milan Michalko u Rembrandtovy sbírky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obří plátna, na nichž se zračí téměř k dokonalosti vyvedená hra světla a stínu, tady však nečekejte. Jednoho z nejslavnějších Holanďanů v liberecké galerii nezastupuje Noční hlídka nebo Hodina anatomie doktora Tulpa, ale grafické listy. Bez jednoho třicet drobných i větších dílek je na prodej. A poměrně za slušnou cenu.

Rembrandt van Rijn

Žil v letech 1606 až 1669. Nizozemský malíř, kreslíř, grafik a rytec. Je považován za jednoho z nejlepších malířů a grafiků západního umění. Slavným se stal již za svého života a záhy byl považován za největšího nizozemského malíře. Rembrandt ve svém díle prokazuje technicky mistrné zvládnutí šerosvitu a figurální malby. Jeho dílo zahrnuje portréty a krajiny a obrazy s mytologickými či biblickými tématy.

Rembrandt van Rijn, Autoportrét, kolem 1657

Rembrandt van Rijn, Autoportrét, kolem 1657

"Jedná se o sbírku mědirytů, které jsou tištěny z původních desek, které dělal Rembrandt. Jelikož jsou naše tisky vytištěny až po smrti malíře, jsou proto cenově dostupnější," vysvětluje majitel galerie Milan Michalko.

Rembrandta tak můžete mít doma třeba už za čtyři tisícovky, nebo i za desetitisíce korun. "Kdyby šlo o dobové grafické listy, cena by šla rapidně nahoru. Už by nešlo o tisíce, ale statisíce korun i miliony," dodává galerista.

Nejslavnějšího Holanďana dědicové nechtěli

A jak se podařilo do Liberce přitáhnout něco tak výjimečného? Jelikož je galerie prodejní a nakupuje zajímavá díla nejen z oblasti malířské, ale i fotografické, oslovili ji přímo majitelé grafických listů z Karlových Varů.

"Šlo o dědictví, o které nebyl zájem. My jsme se ho rozhodli odkoupit, jelikož věřím, že se všechna díla prodají. Už teď jich máme osm koupených a čtyři grafiky jsou rezervovány," odhaluje Michalko zájem o slavné jméno.

Díla zatím zůstávají na výstavě, která skončí osmého prosince. Dominují tu krajiny, ať už vlídné, nebo divoké. Jsou tu i portréty tehdejších lékařů i autoportrét samotného mistra.

I když jsou díla vytištěna na papíře z devatenáctého století, zachycují období konce autorova života v druhé polovině sedmnáctého století.

Hra světla a stínu je patrná i v menších dílech

Fotogalerie

"O této době hovoříme jako o době společenského úpadku a právě z těchto kreseb je snadné onen pocit bezmoci a malosti vycítit. Právě tato sugesce z nich dělá mistrovská díla," poznamenává Michalko.

Podle něj je docela pozoruhodné, že byl tento barokní umělec slavný už za svého života. Obvykle totiž věhlas průkopníků nastává až po jejich smrti.

Rembrandt je nejvíce známý díky propracované technice šerosvitu. Jde o techniku typickou pro italský manýrismus. "Nejenom na velkých plátnech, ale i na pouhých črtách dovedl Rembrandt tuto techniku takřka k bezchybnosti," doplňuje šéf galerie.

Vystavoval tu také Saudek nebo Nagy

Galerie Liberec je poměrně mladou uměleckou oázou. Před nedávnem se přesunula od krajské knihovny právě do historického domu U Zeleného stromu. V minulosti v ní byly prodejní výstavy fotografií Jana Saudka nebo populárního slovenského zpěváka Petera Nagye.

Ve sbírce se najde i Mucha nebo Zrzavý. "Rádi bychom sem přitáhli také výstavu komiksů Káji Saudka," plánuje do budoucna Michalko.

Jak již bylo řečeno výstava Rembrandtových grafických listů potrvá do osmého prosince. Přístupná je každý všední den od devíti ráno do pěti hodin odpoledne.

Autor:

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Hercům ani divákům už nebude horko, v libereckém divadle vymění topení

Poslední rekonstrukce divadla proběhla v 80. letech.

Divadlo F. X. Šaldy v Liberci čekají perné chvilky. Nepůjde však o zkoušení žádné náročné hry, baletu ani opery....

Čeští vojáci učili irácké kolegy, jak rozebírat chemickou zbraň

Češi cvičili nejen vojáky, ale i civilisty iráckého chemického vojska.

Z čeho jsou vyrobeny chemické bojové látky, jak se odebírají jejich vzorky a jak pak vypadá jejich rozbor? Liberečtí...

Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti.

Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým...

Najdete na iDNES.cz