Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberec chce vzkřísit slavnou značku LVT. Na výstavišti bude Technopark

  8:30aktualizováno  8:30
V moderní a zábavný areál kousek od centra města se promění výstaviště v Liberci. Už příští rok by tu měl podle plánů začít vyrůstat Technopark. Přijít má na dvacet milionů korun. Peníze pomůže získat česko-saský projekt s německým městem Chemnitz.

Autoři projektu věří, že Technopark začnou budovat už příští rok. | foto: Magistrát města Liberce

Areál, v němž dnes sídlí v pronajatém pavilonu G Technické muzeum, se má do budoucna zaplnit historickými vozy, motorkami, tramvajemi, ale i letadly či obrněnou vojenskou technikou. Vize počítají třeba i s raketou.

Tím nejdůležitějším ale budou dílny pro školáky i studenty středních a vysokých škol. „To je ten hlavní důvod, proč Technopark chceme. Celou dobu usilujeme o to, abychom děti přesvědčili, že technika je nádherný obor, fascinující a má smysl se jí věnovat, jít do učení nebo ji studovat,“ prohlásil Jiří Němeček, ředitel Technického muzea.

Podle něj existuje několik způsobů, jak děti k technice přitáhnout. Buď se jim ukáže, jak funguje v praxi, anebo se jim dá prostor, aby si samy něco vyrobily vlastníma rukama a přemýšlely nad tím.

„Chceme, aby neseděly jen nečinně u počítačů, ale aby si dokázaly udělat představu o tom, co je pro ně zajímavé,“ doplnil Němeček.

Dílny, kde dostanou už i děti z mateřských školek možnost osahat si nářadí, budou umístěné v zadním, schodovitém pavilonu. Kromě školáků tu budou probíhat také rekvalifikační kurzy a na praxi do nich budou chodit i studenti ze středních škol a učilišť.

„Podnikatelé Liberecka již dlouho volají po tom, že potřebují kvalitní absolventy škol. Tady by mohly fungovat dílny i pro základní školy,“ podotkl Tomáš Kysela, náměstek libereckého primátora.

Podle něj pomůže Technopark znovuvzkřísit značku Libereckých výstavních trhů. „Věřím, že bude zase známa po celé republice, stejně tak i v Evropě,“ doplnil náměstek.

Kromě technických lákadel bude park sloužit jako veřejné dětské hřiště i relaxační místo. K tomu poslouží jak herní prvky, tak i třeba fontány. A k vidění budou kromě expozice Technického muzea třeba i historické tramvaje. Do jednoho z pavilonů se totiž přestěhuje i Boveraclub.

Fotogalerie

Spolek pečuje v Liberci o šest tramvají, v depozitu má ale i dva autobusy a v současné době opravuje vůbec první libereckou tramvaj z roku 1897.

Zatím jsou historické tramvaje umístěny na různých místech liberecké vozovny a lidem se představí jen při zvláštních jízdách během roku, anebo při dni otevřených dveří.

„Tím, že získáme možnost vystavit naše tramvaje v bývalém areálu LVT, je alespoň můžeme pravidelně zpřístupnit veřejnosti, navíc se mohou udržovat v provozu, což lidi láká nejvíce,“ zmínil Tomáš Krebs, člen Boveraclubu.

Autoři projektu věří, že Technopark začnou budovat už příští rok. Od Vojenského historického ústavu v Praze si půjčí třeba obrněné vozidlo anebo raketu.

„Na nutnou opravu a rekonstrukci pavilonů je potřeba asi jedenáct milionů korun. Za těch zbylých devět milionů pak můžeme celý areál zkrášlovat,“ dodal Němeček.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Další z rubriky

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Chameleon i šnečí princezna. Sochaři v zoo přemění kámen na zvířata

Sochaři Ondřeji Procházkovi připadl největší kámen. Nejdříve z něj měla být...

Chameleon, ocasní ploutev velryby i šnečí princezna. Pod rukama sochařů vznikají v liberecké zahradě Lidových sadů...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Najdete na iDNES.cz