Liberecké výstaviště (archivní fotografie)

Liberecké výstaviště (archivní fotografie) | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Výstavy v Liberci končí. Město nechá pavilony zbourat

  • 40
V Liberci skončí éra výstavnictví. Většinu pavilonů libereckého výstaviště nechá město do dvou let zbourat. Místo nich v lokalitě vyroste park a dětské hřiště. Pozůstatkem tradice se má stát pouze nové muzeum libereckých tramvají. Město je vybuduje na místě současného pavilonu I.

"Až bude v nové budově sídlit Centrum historie tramvajové dopravy, nepředpokládám, že s ním bude slučitelné, aby se v něm pořádaly jiné výstavy," domnívá se Tomáš Hampl, koordinátor dotací od Evropské unie na liberecké radnici.

Areál se po úpravách stane průchozí, chodci se dostanou z Gorkého ulice na Tržní náměstí. Počítá se tu například s dětským hřištěm.

Budoucnost liberce

Součástí Integrovaného plánu rozvoje města je zbourání všech pavilonů a areál výstaviště částečně přeměnit na park. V rámci druhého projektu město zrekonstruuje slavobránu výstaviště z Masarykovy ulice i restauraci Casino. Zbourá také pavilon I a místo něj postaví novou budovu. Lidé do ní budou chodit za vším, co souvisí s historií libereckých tramvají.

Nájemcem výstaviště je Boom nábytek, který má s městem smlouvu na dobu neurčitou. Přestože je zlatá éra Libereckých výstavních trhů dávno pryč, lidé si zvykli na tradiční výstavy, jako je Dům a zahrada, Dům a bydlení nebo Dětská kniha. Projdou si je pokaždé tisíce návštěvníků.

"Rádi bychom dál výstavy pořádali. Pokud bychom nemohli využívat byť jen pavilon I, o provozování výstaviště bychom už neměli zájem. Je nejlépe obsaditelný, jezdí kvůli němu stálí vystavovatelé," řekl Petr Jisl, jednatel společnosti Boom nábytek.

Pokud Liberec výstaviště zruší, bude to podle něj znamenat pro město ránu. Městská kasa také přijde o druhotný příjem.

Zbourat výstaviště? Někteří jsou pro, jiní proti

Projekt má mezi Liberečany odpůrce i zastánce. Jedni tvrdí, že v době nákupních center je výstaviště k nepotřebě, jiní si tradiční výstavy nenechají ujít.

Plánek libereckého výstaviště s jednotlivými pavilony

Plánek libereckého výstaviště s jednotlivými pavilony.

"Jestli výstavy skončí, bude mě to mrzet. Vždycky tam mají bezkonkurenčně nejlepší ceny. Chodím tam ráda," přiblížila Marie Mlejnková.

Projekt přestavby areálu připravuje Dopravní podnik (DP) spolu s městem a občanským sdružením Boveraclub. Se záměrem se lidé mohou seznámit v úterý 28. září, kdy město v rámci Dne otevřených dveří na libereckém výstavišti představí projekt Centra historie tramvajové dopravy.

"Liberec patří v záchraně starých tramvají mezi skutečné průkopníky a podařilo se zachránit již několik vzácných historických vozů," řekl ředitel libereckého DP Jiří Veselka. Do muzea povedou koleje, které umožní příležitostný provoz historických vozidel na úzkém i širokém rozchodu.

historie výstaviště

V roce 1851 se uskutečnila první výstava lehkého průmyslu. Pokračovala založením Svazu mezinárodních veletrhů, na kterém se v roce 1925 podílela vedle Liberce také Praha, Frankfurt nad Mohanem, Lipsko a další města. Samotný areál Libereckých výstavních trhů vznikl v letech 1920 až 1930. Rozkládá se na ploše více než 6 000 metrů čtverečních a stojí na místě původního údolí Jizerského potoka. V poválečném období se činnost libereckého výstaviště obnovila a od roku 1956 bylo spojeno hlavně s pořádáním Libereckých výstavních trhů.