Komín jablonecké teplárny.

Komín jablonecké teplárny. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Po obří výtopně zbude jen komín. Jablonec tu chce překladiště odpadů

  • 0
Do jabloneckých domácností už neproudí pára z teplárny. Po období páry ovšem zůstaly na okrajích Jablonce dva velké areály s vysokými komíny po odstavených výtopnách. Výtopnu v Jabloneckých Pasekách nabízí město k prodeji. Areál na Brandlu by se mohl proměnit v překladiště odpadů a kompostárnu.

Výtopna v Pasekách nefunguje již několik let, výtopnu Brandl město, které je stoprocentním vlastníkem teplárny, odstavilo na začátku listopadu. Z komína se tu kouřilo třicet let. V areálu funguje již jen dispečink a sídlo Jablonecké energetické. I to se ale v budoucnu přesune.

Náměstek jabloneckého primátora a zároveň předseda představenstva Jablonecké energetické Miloš Vele uvedl, že momentálně není na stole žádný konkrétní plán, co s Brandlem dál. Úvahy se však točí kolem překladiště odpadů. To zatím funguje na Proseči, ale podle města jde jen o dočasné řešení.

„Již dlouhodobě přemýšlíme o tom, kam ho přesunout. Překladiště na Proseči snižuje kvalitu života tamních obyvatel. Projíždí tu velká vozidla s odpady, tvoří se tady velké fronty lidí, kteří chtějí o víkendu odevzdat odpad a podobně,“ řekl Vele.

Vele: Brandl nemá sousedy a je velký

Jako ideální prostor pro překladiště odpadů se podle Veleho jeví právě Brandl. „Výhodou tohoto areálu je, že patří Jablonecké energetické, je dostatečně velký, přístupný a nemá sousedy. Proto tu uvažujeme o vybudování kompostárny a překladiště. Zatím je vše ve stádiu úvah, ale s využitím areálu na Brandlu počítáme,“ doplnil náměstek Vele.

V příštím roce si Jablonecká energetická nechá na svůj záměr zpracovat studii. „Z ní vyplyne v jakém rozsahu a zda vůbec je naše vize realizovatelná a ukáže se také ekonomika celého záměru,“ dodal Vele.

Jisté je jen jedno - v areálu zůstane komín. „Nabízí se jeho komerční využití - například pro umístění převaděčů signálu. Necháme jej zastřešit, aby do něj nezatékalo a aby nechátral,“ doplnil Vele.

Výtopna v Pasekách je na prodej

Zatímco areál na Brandlu si chce město ponechat, areál odstavené výtopny v Jabloneckých Pasekách nabízí město k prodeji. „Měli jsme jednoho zájemce o tento areál, který ale od svého záměru odstoupil,“ konstatoval Miloš Vele.

Část areálu Brandlu patří mezi nejstarší budovy ve městě. Již v roce 1891 zde stála elektrárna. Součástí budovy se kromě vodní elektrárny časem staly i plynárna a uhelná výtopna. Odtud bylo teplo ve formě nízkotlaké vodní páry rozváděno parní sítí do oblasti centra města a Žižkova vrchu.

Později přibyly další: výtopna podniku LIAZ v Rýnovicích vytápěla kromě průmyslového areálu také sídliště Mšeno a výtopna Bižuterie v Jabloneckých Pasekách zásobovala i sídliště Šumava. Současná výtopna na Brandlu vznikla v roce 1986.

Před třemi lety město koupilo všechny akcie teplárny a stalo se jejím vlastníkem. Od té doby začala modernizace teplárenské sítě. Vznikla síť menších kotelen, z města postupně mizí ohyzdné parovodní potrubí.

Lidem to přineslo zlevnění tepla. Cena centrálního tepla se v Jablonci dlouhodobě pohybovala na hranici téměř 900 korun za gigajoule. Od ledna 2017 by se cena za jeden gigajoule měla pohybovat v rozpětí 510 až 580 korun.