Klouzání po vodní hladině v Dubici táhne, správce plánuje i chatky

  • 0
Dubice u České Lípy se mění na multifunkční sportovní areál, kam si lidé pomalu zase nacházejí cestu. Vyrostly tu čtyři vodní vleky a občerstvení, město tu vybudovalo minigolf a dětské vodní atrakce. Půjčují tu paddleboardy a brzy k nim přibudou i šlapadla.

Ještě před pár lety byl areál zatopeného pískového lomu v Dubici zarostlý plevelem. Rezavá skluzavka, nulové zázemí a polorozbořené chatky k vodním kratochvílím rozhodně nelákaly. Poté, co loni areál dostal do správy podnikatel a sportovní nadšenec Michal Ptáček, někdejší šéf vodního parku ve Stráži pod Ralskem, je všechno jinak.

„Při srovnání návštěvnosti jsme už teď na úrovni loňského srpna. Lidé o nás vědí, místní chodí hlavně poležet na pláži a dát si pivo, mimoměstští jezdí za wakeboardingem,“ líčí Ptáček. „Dokonce se naučili chodit k nám s vlastním grilem na piknik. Vyčleníme jim tu takový piknikový kout a k němu postavíme nějaké dřevěné posezení,“ prozrazuje.

Děti se naučí jezdit ve škole wakeboardingu

Aby i lidi z města přilákal k ježdění na prkně po vodní hladině, otevřel podnikatel školu wakeboardingu pro děti, kam ve všední dny mezi 13. a 16. hodinou může kdokoliv přijít a naučit se pod dohledem zkušených instruktorů jezdit. Dva vleky s výškou lan devět metrů jsou pro pokročilé jezdce, nováčci se učí na dvou šestimetrových.

Výhodou je, že všechny vleky mají své operátory, takže v případě pádu se vlečné lano pro jezdce vrátí a ten nemusí plavat sám ke břehu. Ptáčkův sen je otevřít v budoucnu také obří pětisloupový vlek a upravit okolí do podoby kempu, kam by lidé mohli jezdit na více dní.

„Mohli bychom tu postavit nové chatky, které mnozí Českolipané ještě pamatují. Byly by tu elektrické přípojky a lidé by tu našli důstojné ubytování,“ sní Ptáček. Investice do jedné vybavené chatky však vyjde na 150 tisíc a pětiletá nájemní smlouva od města nezaručuje, že by se investice podnikateli vrátila.

„Uvítali bychom delší nájemní smlouvu, abychom se mohli více rozmáchnout. Protože tu není žádné ubytování, přišli jsme jen loni o pořádání dvou wakecampů a o jeden školní výlet se 40 dětmi. Ti lidé se prostě neměli kde se vyspat a nemůžeme tuhle sortu lidí poslat do města do hotelu Morris,“ zamýšlí se nájemce.

Místostarosta České Lípy Juraj Raninec souhlasí, že Dubice by si zasloužila důstojnější zázemí. „Nemám žádný problém s tím prodloužit nájemcům smlouvu, pokud se zaváží investovat tu další prostředky. Muselo by o tom rozhodnout zastupitelstvo, ale myslím, že s prací pana Ptáčka jsou všichni spokojeni, takže tomu nic nebrání,“ naznačil místostarosta.

Plavce vyhnaly sinice

Město však také nesedí se založenýma rukama. V mezičase oslovilo největšího českého odborníka na sinice - profesora Blahoslava Maršálka z Botanického ústavu Akademie věd, který před lety zbavil sinic například Brněnskou přehradu, aby navrhl vhodné čištění vody i pro koupaliště v Dubici. Právě sinice totiž byly příčinou, proč se tu před lety zakázalo koupání.

„S panem profesorem spolupracujeme a každým týdnem očekáváme jeho analýzu. Navržené řešení by tak ještě letos mohlo spatřit světlo světa,“ slibuje si Raninec.