Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné známky v žákovské. V Liberci otevřou alternativní školu

  10:30aktualizováno  10:30
První, a také jedinou waldorfskou základní školu chce v Liberci otevřít spolek Wrabec. Do první třídy by mohly děti nastoupit už v září příštího roku. Plány, které počítaly s výukou v bývalé základní škole Na Žižkově, ale přerušila radnice. Rekonstrukce budovy by totiž stála moc peněz, které město nemá.

Tereza Hrůzová, předsedkyně spolku Wrabec, který chce v Liberci otevřít waldorfskou školu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Pro nás to teď znamená, že musíme hledat jiné prostory,“ uvedla předsedkyně spolku Wrabec Tereza Hrůzová.

Nápad založit waldorfskou školu v krajském městě přitom existuje už několik let. A zatím nejdále to dotáhl právě spolek Wrabec. Jeho členové doufali, že nultý ročník otevřou už ve školním roce 2014/2015, jenže nenašli vhodnou budovu.

„Původně jsme chtěli založit soukromou waldorfskou školu, ale od této varianty jsme upustili. Kraj to totiž nepovolí, protože podle úředníků je počet míst ve školách v poměru k počtu dětí dostatečný a není důvod kapacitu navyšovat,“ zdůraznila Hrůzová.

Další možností, jak alternativní výuku bez známek dětem nabídnout, tak bylo zřídit odloučené pracoviště již stávající základní školy. A právě s touto variantou spolek Wrabec počítá. Pro svůj nápad získal i ředitele Základní školy Kaplického Pavla Zeronika.

„Nebráním se tomu. Ale teď to záleží na městě, jaké další kroky podnikne,“ uvedl ředitel.

Zrekonstruovat se musí celá budova

Třídu, do níž by chodilo zhruba čtyřiadvaceti dětí, totiž chtěl spolek Wrabec vybudovat původně v bývalé ZŠ Na Žižkově. Měl připravený projekt na opravu části budovy, jenže u narazil na magistrátu.

„Nelze opravit jen část, ale musí se zrekonstruovat kompletně celá budova, a to jak se zateplením, tak i s výměnou oken. Jinak hygienici školu nepovolí. Jenže taková oprava představuje investici za dvacet milionů korun a vzhledem k tomu, že bychom na ni nedostali žádné dotace, muselo by ji město platit ze svého. A v okamžiku, kdy máme na našich stávajících základních školách dluh osm set milionů, já takovou sumu na zastupitelstvu neobhájím,“ upozornil náměstek primátora Ivan Langr.

Navíc nejen vstupní náklady, ale i ty provozní by pro město znamenaly každoročně velký výdaj. „Bylo by to velmi neefektivní, pokud budou třídy nabývat po jedné. Ta budova je na to moc veliká,“ dodal Langr.

Nápad na zřízení waldorfské školy ale nezavrhuje a společně se spolkem Wrabec prý chce hledat další řešení a jiné prostory. Možnosti jsou údajně tři. Buď bude spolek pokračovat v domácím vzdělávání, jako tomu bylo dosud, kdy výuka probíhala ve Světlé v Podještědí pod záštitou jindřichovické základní školy, anebo se přičlení k jiné škole v Liberci.

To ale zatím nedovoluje jejich plná kapacita. „Třetí možností pak je najít úplně jiný prostor. Nějaký jsme spolku nabídli, ale ještě nemohu otevřeně říci, o co jde. Nicméně, teď je míček na naší straně, potřebujeme si nyní zjistit nějaké informace a za pár týdnů budeme v jednání pokračovat. Naším společným cílem je najít pro waldorfskou školu nějaké místo,“ dodal Langr.

Nejbližší podobná škola je v Semilech

Tereza Hrůzová se tak myšlenky na waldorfskou školu v Liberci nevzdává. Už jenom proto, že nejbližší je v Semilech a i spousta libereckých rodičů tam děti denně dováží.

„Chceme, aby už během příštího školního roku, tedy od září probíhal nultý ročník, pravidelné čtvrteční setkávání předškoláčků s jejich budoucí paní učitelkou. Tak doufáme, že nám ty plány vyjdou.“

Základní škola by navíc v Liberci navázala i na waldorfské mateřské centrum Lewandulka či Lesní mateřskou školu Lesmír, které už ve městě působí. A do budoucna se spolek Wrabec nebrání ani myšlence na vznik lycea.

Aby se s ideou waldorfského vzdělávání seznámilo co nejvíce lidí, pořádá spolek Wrabec v neděli 15. května akci v Lidových sadech. Proběhne od 14 do 18 hodin a návštěvníci se mohou těšit na tvořivé dílny, které pracují s tradičními materiály a technikami, jež jsou využívány v rámci vyučování. Otázky pak zodpoví i třídní učitel ze semilské waldorfské školy.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Najdete na iDNES.cz