Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Už žádné známky v žákovské. V Liberci otevřou alternativní školu

  10:30aktualizováno  10:30
První, a také jedinou waldorfskou základní školu chce v Liberci otevřít spolek Wrabec. Do první třídy by mohly děti nastoupit už v září příštího roku. Plány, které počítaly s výukou v bývalé základní škole Na Žižkově, ale přerušila radnice. Rekonstrukce budovy by totiž stála moc peněz, které město nemá.

Tereza Hrůzová, předsedkyně spolku Wrabec, který chce v Liberci otevřít waldorfskou školu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Pro nás to teď znamená, že musíme hledat jiné prostory,“ uvedla předsedkyně spolku Wrabec Tereza Hrůzová.

Nápad založit waldorfskou školu v krajském městě přitom existuje už několik let. A zatím nejdále to dotáhl právě spolek Wrabec. Jeho členové doufali, že nultý ročník otevřou už ve školním roce 2014/2015, jenže nenašli vhodnou budovu.

„Původně jsme chtěli založit soukromou waldorfskou školu, ale od této varianty jsme upustili. Kraj to totiž nepovolí, protože podle úředníků je počet míst ve školách v poměru k počtu dětí dostatečný a není důvod kapacitu navyšovat,“ zdůraznila Hrůzová.

Další možností, jak alternativní výuku bez známek dětem nabídnout, tak bylo zřídit odloučené pracoviště již stávající základní školy. A právě s touto variantou spolek Wrabec počítá. Pro svůj nápad získal i ředitele Základní školy Kaplického Pavla Zeronika.

„Nebráním se tomu. Ale teď to záleží na městě, jaké další kroky podnikne,“ uvedl ředitel.

Zrekonstruovat se musí celá budova

Třídu, do níž by chodilo zhruba čtyřiadvaceti dětí, totiž chtěl spolek Wrabec vybudovat původně v bývalé ZŠ Na Žižkově. Měl připravený projekt na opravu části budovy, jenže u narazil na magistrátu.

„Nelze opravit jen část, ale musí se zrekonstruovat kompletně celá budova, a to jak se zateplením, tak i s výměnou oken. Jinak hygienici školu nepovolí. Jenže taková oprava představuje investici za dvacet milionů korun a vzhledem k tomu, že bychom na ni nedostali žádné dotace, muselo by ji město platit ze svého. A v okamžiku, kdy máme na našich stávajících základních školách dluh osm set milionů, já takovou sumu na zastupitelstvu neobhájím,“ upozornil náměstek primátora Ivan Langr.

Navíc nejen vstupní náklady, ale i ty provozní by pro město znamenaly každoročně velký výdaj. „Bylo by to velmi neefektivní, pokud budou třídy nabývat po jedné. Ta budova je na to moc veliká,“ dodal Langr.

Nápad na zřízení waldorfské školy ale nezavrhuje a společně se spolkem Wrabec prý chce hledat další řešení a jiné prostory. Možnosti jsou údajně tři. Buď bude spolek pokračovat v domácím vzdělávání, jako tomu bylo dosud, kdy výuka probíhala ve Světlé v Podještědí pod záštitou jindřichovické základní školy, anebo se přičlení k jiné škole v Liberci.

To ale zatím nedovoluje jejich plná kapacita. „Třetí možností pak je najít úplně jiný prostor. Nějaký jsme spolku nabídli, ale ještě nemohu otevřeně říci, o co jde. Nicméně, teď je míček na naší straně, potřebujeme si nyní zjistit nějaké informace a za pár týdnů budeme v jednání pokračovat. Naším společným cílem je najít pro waldorfskou školu nějaké místo,“ dodal Langr.

Nejbližší podobná škola je v Semilech

Tereza Hrůzová se tak myšlenky na waldorfskou školu v Liberci nevzdává. Už jenom proto, že nejbližší je v Semilech a i spousta libereckých rodičů tam děti denně dováží.

„Chceme, aby už během příštího školního roku, tedy od září probíhal nultý ročník, pravidelné čtvrteční setkávání předškoláčků s jejich budoucí paní učitelkou. Tak doufáme, že nám ty plány vyjdou.“

Základní škola by navíc v Liberci navázala i na waldorfské mateřské centrum Lewandulka či Lesní mateřskou školu Lesmír, které už ve městě působí. A do budoucna se spolek Wrabec nebrání ani myšlence na vznik lycea.

Aby se s ideou waldorfského vzdělávání seznámilo co nejvíce lidí, pořádá spolek Wrabec v neděli 15. května akci v Lidových sadech. Proběhne od 14 do 18 hodin a návštěvníci se mohou těšit na tvořivé dílny, které pracují s tradičními materiály a technikami, jež jsou využívány v rámci vyučování. Otázky pak zodpoví i třídní učitel ze semilské waldorfské školy.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

Školky se chystají na dvouleté děti, provádějí přestavby za miliony

Stavebníci v současnosti obsadili i mateřskou školu Beruška v libereckých...

Generace dnešních čtyřicátníků ještě chodila coby malá do jeslí. Již záhy, od roku 2020, ale zamíří dvouleté děti...

Jídelny i fotokomory. V liberecké galerii ukazují, jak se bydlelo společně

První kolektivní domy vznikaly již před druhou světovou válkou v kancelářích...

Pozoruhodnou etapu architektury a životního stylu – takzvané kolektivní bydlení – představuje nová výstava v liberecké...

Rampa pro vozíčkáře a infopanely. Nové autobusy nahrazují zastaralé karosy

Kmotrem moderních autobusů se stal herec Ivan Vyskočil, sám je držitelem...

Jsou moderní, ekologické, snadno do nich vjede kočárek či vozíčkář a navíc umí komunikovat i s nevidomými. Do téměř...

Najdete na iDNES.cz