Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německý profesor odkázal liberecké knihovně stovky titulů. Váží dvě tuny

  6:30aktualizováno  6:30
Nikdy nežil v Liberci, přesto odkaz německého profesora významně obohatil krajskou vědeckou knihovnu. Profesor geografie a její didaktiky na univerzitě v Trevíru Walter Sperling budoval rozsáhlou knihovnu čítající tisíce naučných publikací. Část z nich před svou smrtí odkázal právě liberecké knihovně.

Na 1700 knih nyní rozšíří německý knižní fond. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na 1700 knih nyní rozšíří německý knižní fond. „Podobně rozsáhlé dary nejsou běžné. Je to navíc geografická tematika týkající se i našeho regionu. Dar je ostatně významný a zajímavý i ve způsobu dopravy,“ zhodnotila dar ředitelka Krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková.

Walter Sperling

Walter Sperling

Profesor Walter Sperling (1932-2016) byl profesorem geografie a její didaktiky na univerzitě v Trevíru. Byl členem Collegia Carolina a významným znalcem Československa a jeho geografie. Část své knihovny se rozhodl odkázat liberecké knihovně už v roce 2004.

Podobně rozsáhlé knižní soubory získává knihovna jen zřídka. Naposledy byla rozsáhlejším přírůstkem do knihovních fondů pozůstalost významného libereckého herce Vojtěcha Rona. Odkázaných knih bylo před devíti lety na 1200. Častěji se však jedná o přírůstky ze zrušených, například podnikových knihoven.

Dar je zajímavý ještě z jednoho pohledu. Přestože německý profesor nikdy v Liberci nežil, město a jeho historii znal. Jeho učiteli byli bývalí liberečtí vysídlenci. I díky nim se začal zajímat o česko-německé vztahy.

Chtěl se zasadit o lepší vzájemnou spolupráci obou národů a společnou budoucnost v míru. Před lety jej navíc nadchl projekt Stavby smíření, moderní budovy knihovny, která tvoří jeden celek s židovskou synagogou. „Údajně si řekl, že to je to místo, kam by chtěl odkázat knihy,“ zmínila knihovnice Věra Severová.

Knihy pojednávají o německých reáliích, obsahují dějiny, politiku, životopisy osobností, geografii nebo vlastivědu. „Knih si velmi ceníme, dary tohoto rozsahu se objevují zřídka. Jsou navíc i odborně profilované, což také nebývá běžné,“ řekla Severová.

K vypůjčení nejdříve za měsíc

Knihy jsou zatím roztříděné ve skladu, knihovna je postupně začíná zpracovávat. Opatření razítky, všemi kódy a zanesení do katalogů potrvá podle knihovnice několik měsíců. „Vypůjčení bude možné postupně, nejdříve za měsíc,“ přiblížila Severová.

Značný problém představovala pro knihovnu přeprava tolika knih. Do služební dodávky by se všechny nevešly. Knihovna proto oslovila soukromé dopravce. Přepravu rozsáhlé sbírky zajistila v rámci sponzorského daru společnost DB Schenker.

Na cestu se nejprve vydaly prázdné přepravky. Ty pak v Trevíru zaměstnanci knihovny postupně naplnili knihami a uložili je na palety. Na dvoutunový náklad už čekalo nákladní auto.

„Když nás Krajská vědecká knihovna požádala o spolupráci, ani chvilku jsme s nabídkou pomoci neváhali. Jsme rádi, že jsme přepravu mohli společně s našimi německými kolegy zajistit. Logistika má za úkol spojovat lidi z různých částí světa a usnadňovat pohyb zboží, což byl právě tento příklad,“ řekl za společnost DB Schenker Martin Bacílek.

Krajská knihovna v Liberci vznikla před 50 lety na základech české a německé vědecké knihovny. Její fond čítá kolem 1,4 milionu svazků.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Rozhodující přesilovka Hradce? Zaplatíte za mě pokutu? ptal se Pešán

Zleva trenér Liberce Filip Pešán a jeho asistent Karel Mlejnek v utkání proti...

Neřekl to naplno, ale z jeho slov bylo poznat, jak moc ho štve rozhodující gól Hradce. Kouč libereckých hokejistů Filip...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Další z rubriky

VIDEO: Borci na kolech prosvištěli prázdným libereckým muzeem

Závodníci na horských kolech zdolali uličky Severočeského muzea v Liberci (24....

Dva světy, které by se za jiných okolností nikdy nestřetly, se v sobotu potkaly v Liberci. Závodníci na horských kolech...

Průmyslovou zónu odřízne oprava silnice, firmy proti uzavírce protestují

Klimatizační jednotky vyrobené v Densu jsou používány ve vozech značek VW, BMW,...

Na řidiče i firmy v průmyslové zóně Jih v Liberci těžce dolehne plánovaná oprava ulice České mládeže. Stane se...

Skiareál na Ještědu ukončil sezonu. Jsou ideální podmínky, diví se lyžaři

Lyžaři v areálu Severák v Jizerských horách (10. prosince 2016).

Sněhu dostatek, počasí mrazivé, ale vleky na Ještědu stojí. Nový provozovatel skiareálu Tatry Mountain Resorts (TMR)...

Najdete na iDNES.cz