Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Německý profesor odkázal liberecké knihovně stovky titulů. Váží dvě tuny

  6:30aktualizováno  6:30
Nikdy nežil v Liberci, přesto odkaz německého profesora významně obohatil krajskou vědeckou knihovnu. Profesor geografie a její didaktiky na univerzitě v Trevíru Walter Sperling budoval rozsáhlou knihovnu čítající tisíce naučných publikací. Část z nich před svou smrtí odkázal právě liberecké knihovně.

Na 1700 knih nyní rozšíří německý knižní fond. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na 1700 knih nyní rozšíří německý knižní fond. „Podobně rozsáhlé dary nejsou běžné. Je to navíc geografická tematika týkající se i našeho regionu. Dar je ostatně významný a zajímavý i ve způsobu dopravy,“ zhodnotila dar ředitelka Krajské vědecké knihovny Blanka Konvalinková.

Walter Sperling

Walter Sperling

Profesor Walter Sperling (1932-2016) byl profesorem geografie a její didaktiky na univerzitě v Trevíru. Byl členem Collegia Carolina a významným znalcem Československa a jeho geografie. Část své knihovny se rozhodl odkázat liberecké knihovně už v roce 2004.

Podobně rozsáhlé knižní soubory získává knihovna jen zřídka. Naposledy byla rozsáhlejším přírůstkem do knihovních fondů pozůstalost významného libereckého herce Vojtěcha Rona. Odkázaných knih bylo před devíti lety na 1200. Častěji se však jedná o přírůstky ze zrušených, například podnikových knihoven.

Dar je zajímavý ještě z jednoho pohledu. Přestože německý profesor nikdy v Liberci nežil, město a jeho historii znal. Jeho učiteli byli bývalí liberečtí vysídlenci. I díky nim se začal zajímat o česko-německé vztahy.

Chtěl se zasadit o lepší vzájemnou spolupráci obou národů a společnou budoucnost v míru. Před lety jej navíc nadchl projekt Stavby smíření, moderní budovy knihovny, která tvoří jeden celek s židovskou synagogou. „Údajně si řekl, že to je to místo, kam by chtěl odkázat knihy,“ zmínila knihovnice Věra Severová.

Knihy pojednávají o německých reáliích, obsahují dějiny, politiku, životopisy osobností, geografii nebo vlastivědu. „Knih si velmi ceníme, dary tohoto rozsahu se objevují zřídka. Jsou navíc i odborně profilované, což také nebývá běžné,“ řekla Severová.

K vypůjčení nejdříve za měsíc

Knihy jsou zatím roztříděné ve skladu, knihovna je postupně začíná zpracovávat. Opatření razítky, všemi kódy a zanesení do katalogů potrvá podle knihovnice několik měsíců. „Vypůjčení bude možné postupně, nejdříve za měsíc,“ přiblížila Severová.

Značný problém představovala pro knihovnu přeprava tolika knih. Do služební dodávky by se všechny nevešly. Knihovna proto oslovila soukromé dopravce. Přepravu rozsáhlé sbírky zajistila v rámci sponzorského daru společnost DB Schenker.

Na cestu se nejprve vydaly prázdné přepravky. Ty pak v Trevíru zaměstnanci knihovny postupně naplnili knihami a uložili je na palety. Na dvoutunový náklad už čekalo nákladní auto.

„Když nás Krajská vědecká knihovna požádala o spolupráci, ani chvilku jsme s nabídkou pomoci neváhali. Jsme rádi, že jsme přepravu mohli společně s našimi německými kolegy zajistit. Logistika má za úkol spojovat lidi z různých částí světa a usnadňovat pohyb zboží, což byl právě tento příklad,“ řekl za společnost DB Schenker Martin Bacílek.

Krajská knihovna v Liberci vznikla před 50 lety na základech české a německé vědecké knihovny. Její fond čítá kolem 1,4 milionu svazků.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Najdete na iDNES.cz