Westernové městečko ožívá pod rukama nadšence do rýžování zlata

  • 0
Ještě před několika měsíci se westernovým městečkem u nádrže Kristýna v Hrádku nad Nisou proháněl jenom vítr. Původní domečky ztvárňující typická stavení divokého západu však dostaly nový nátěr a slovenský nájemce je chce zařadit zpátky mezi turisty vyhledávané atrakce.

„Za dva roky opuštěnosti se v městečku nahromadilo kde co a dost zchátralo. Museli jsme udělat pořádek, pokosit, něco poopravovat a namalovat a udělat i nějaké atrakce pro návštěvníky,“ popisuje nový nájemce Ľuboš Dobrota kroky, které ke vzkříšení netradičního areálu musel podstoupit. Svůj areál pojmenoval Zlatá horúčka a prohlásil ho za slovenskou kolonii.

Městečko otevřel o letní sezóně a první návštěvníky seznamoval s rýžováním zlata, chytáním dřevěného mustanga lasem i házením tomahawku.

„Před sezónou jsme připravili klajm (zlatý důl z doby zlaté horečky, pozn. red.), ve kterém učíme rýžovat pravé zlato. Vyrýžované zlatinky si každý odnese nalepené na certifikátu,“ přibližuje Dobrota. Jedinou platnou měnou Zlaté horúčky je pak zlatokopecký dolar.

Sám Dobrota je velkým nadšencem tradičního životního stylu kovbojů. „Už víc jak třicet roků chodím na soutěže v rýžovaní zlata. Jsem geolog a k tomu to tak trochu patří. Po revoluci jsem i organizoval soutěže v rýžovaní zlata. Už tehdy jsem snil o vlastním westernovém městečku. Bohužel se mi nedařilo. Až minulý rok jsem náhodou našel na internetu článek, že v Hrádku nad Nisou mají dva roky opuštěné městečko a nevědí co s ním,“ vysvětluje svoji cestu na Kristýnu.

Letošní sezóna příliš nevyšla

První sezóna se však nesetkala s takovým úspěchem, jaký očekával, a to i kvůli počasí. „Bohužel jsme nepočítali s netradičním létem. Celé prázdniny pršelo a bylo chladno, snad kromě několika dní. Pamatuji si, že tak nepříznivé léto nebylo dvacet roků. To nám překazilo plány. Nevzdáváme se však, chceme pokračovat,“ netají se svými ambicemi.

Zatím investoval jen do nejnutnějších oprav. „Plán byl takový, že ze zisku městečko ještě víc vylepšíme,“ přiznává. Dobrotu teď přes zimu čeká další práce, i proto bude městečko zavřené. Pokud ale někdo i tak přijde, Dobrota ho nevyhodí a bude se mu věnovat.

„Na jaře bych chtěl navázat spolupráci se školami. Náš western není postavený na příbězích Karla Maye, který v Americe ani nebyl. Snažíme se návštěvníkům ukázat, jak to bylo ve skutečnosti,“ říká Dobrota.

Rád by exkurze spojil s povídáním o Incích nebo Aztécích, o jejich civilizacích, společnosti, ale i o zlatých pokladech či o objevení Ameriky a její kolonizaci.

„A pokud to návštěvníky bude zajímat, dozvědí se i něco z geologie. Jak hledáme ložiska nerostů, jak víme, co je pod zemí nebo jak vzniká zemětřesení, sopka nebo tsunami,“ přibližuje.

Program připravuje především pro rodiny, zároveň by rád zpopularizoval přírodní vědy a historii. Nejdřív ale musí zvládnout dobu hájení, městečko totiž patří městské společnosti Kristýna.

„Příští rok rozhodne, jaká budoucnost areál čeká. Tato sezóna za moc nestála. A když už bylo hezky, lidé se šli spíše koupat. Současný trend spíše směřuje k různým adrenalinovým atrakcím, na druhou stranu pan Dobrota dokáže o westernu poutavě vyprávět, a tak si třeba cestu k lidem najde,“ myslí si ředitel společnosti Radek Petr.