Hned čtyři lékaři z chirurgického oddělení českolipské nemocnice dali na konci ledna výpověď.

Hned čtyři lékaři z chirurgického oddělení českolipské nemocnice dali na konci ledna výpověď. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Plánované operace se ruší, z českolipské nemocnice odcházejí chirurgové

  • 12
Hned čtyři lékaři z chirurgického oddělení českolipské nemocnice dali na konci ledna výpověď. A jejich primář ji ke stejnému datu dostal. Teď za ně musí nemocnice najít náhradu. Než se jí to podaří, zastaví minimálně na dva týdny plánované operace.

Spekuluje se, že za odchodem lékařů stojí nové představenstvo nemocnice, v jehož čele stanul Pavel Marek. Muž, jenž posledních deset let sbíral profesní zkušenosti pouze ze sklářského průmyslu, a který se jen pár dní předtím stal předsedou představenstva rovněž v liberecké nemocnici. Netají se také přátelstvím s hejtmanem kraje Martinem Půtou.

Nové vedení nemocnice se ještě snaží lékaře přesvědčit, aby na oddělení zůstali. „Výpověď podali čtyři lékaři, každý z jiného důvodu, někteří z osobních, někteří z profesních. Snažíme se napravit příčiny, proč chtějí odejít a hledáme také intenzivně nového primáře,“ přiblížil Lubor Picmaus, lékařský náměstek a primář ARO.

Chirurgie je bez primáře

Chirurgie už je pár dní bez vedení. Poslední primář totiž dostal k 31. lednu výpověď. Proč, to nechtěl Picmaus ani Marek říci, a ani nemusí. Byl totiž ještě ve zkušební době. Ostatně fluktuaci odborníků na chirurgickém oddělení otevřeně kritizovala i jedna z lékařek na setkání managementu a zdravotníků, které proběhlo minulý týden.

„Když přijde primář a za rok nebo za dva je odejitý, tak já už ani ty primáře nemůžu vyjmenovat, co se tady vystřídali za posledních deset let,“ uvedla. Podle ní je to důvod, proč odcházejí i mladí lékaři, protože nemají možnost učit se od těch zkušenějších a operovat.

Na chirurgii plánují pozastavit operace na dva týdny koncem února. Doufají, že do té doby seženou nové posily. Vypomáhat mohou v případě potřeby i lékaři z Liberce, externě pak spolupracuje s nemocnicí dalších devět chirurgů. Akutní péče tak poběží bez omezení.

Marek je kromě předsedy představenstva pověřen i řízením nemocnice, a to poté, co byl generální ředitel Jaroslav Kratochvíl z této funkce odvolán. Jeho cílem je prý pomoci vytvořit holding českolipské i liberecké nemocnice.

Ze spojení si Liberecký kraj, který je v prvním případě stoprocentním a v druhém majoritním vlastníkem, slibuje například silnější pozici při vyjednávání s pojišťovnami, společný nákup zdravotnického materiálu i léků. Centrálně by mohlo být zajištěno také praní prádla nebo stravování.

„Určitě to ale není o tom, že liberecká nemocnice chce pohltit tu českolipskou. Každá je jiná, liberecká je superspecializovaná, vedle toho je Česká Lípa standardní nemocnicí okresního formátu, která má za úkol zajistit kvalitní zdravotní péči pro velký spád obyvatel. Naší snahou je vrátit kvalifikovanou péči do této nemocnice, aby na ni byli lékaři i sestry hrdí,“ pronesl Marek.

Podle něj by se měli zdravotníci chovat slušně k pacientům i k sobě navzájem a pak se vrátí nemocnice na výsluní, které jí přísluší.

Chybí i sestry a ošetřovatelé

Také Dana Šperlíková, ředitelka pro ošetřovatelskou péči tvrdí, že slušnost a přátelské chování je jednou z priorit fungování nemocnice. „Chtěla bych, aby tu byla větší spolupráce mezi jednotlivými obory, zastřešená vrchními sestrami. Aby se tu dobře cítil personál, nastavily se tu přátelské vztahy,“ vypočítala.

Nemocnice v České Lípě má 17 oddělení a na většině z nich nějaký lékař chybí. Nedostatek je i zdravotních sester a ošetřovatelů. Aby přilákala nové odborníky, zavedla mimo jiné náborový příplatek sto tisíc korun pro lékaře a dvacet tisíc pro sestry.