iQPark se změní v Dětské muzeum pro děti do deseti let. Sousední science...

iQPark se změní v Dětské muzeum pro děti do deseti let. Sousední science centrum iQLandia cílí na starší. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Z iQParku bude dětské muzeum. Už nemá konkurovat iQLandii

  • 8
První liberecký ráj vědy a zábavy iQPark čekají příští rok velké změny. Po sedmi letech provozu se promění v Dětské muzeum, zaměřené na děti do deseti let. Sousední science centrum iQLandia, které se otevřelo letos na jaře, zůstane určeno hlavně starším dětem a dospělým.

Proměna začne na jaře 2015 a skončit má v roce 2016. „Náklady odhaduje provozovatel na pět milionů korun,“ informoval Pavel Coufal, ředitel firmy iQLandia, která obě centra provozuje.

IQPark byl prvním zábavně-naučným centrem v České republice, pro návštěvníky se otevřel v dubnu 2007. Vyrostl na ploše 1 600 metrů čtverečních v prostoru bývalého státního výzkumného ústavu textilního a postupně se rozšířil na dnešních 3 000 metrů.

Jeho součástí je muzeum zábavného poznávání se stovkami exponátů, laboratoří pro workshopy a lektorské programy. Cílem centra je zábavnou formou objasňovat fungování vědních oborů. „iQPark je hravější než iQLandia,“ poznamenal Coufal.

IQPark poznamenán nižší návštěvností

IQPark je zaměřený hlavně na menší děti, přesto s otevřením iQLandie jeho návštěvnost zhruba o třetinu klesla. „Letos jím prošlo 110 000 lidí, čekali jsme ale, že úbytek návštěvníků bude ještě větší. Návštěvnost iQLandie už překročila 350 000 návštěvníků,“ poznamenal Coufal.

V současné podobě zůstane podle něj starší iQPark jen do konce dubna 2015, pak ho čeká přestavba a modernizace. Postupně by se měly změnit expozice ve všech třech podlažích, každého půl roku jedno patro.

Cílem je přivést děti k řemeslům

V parku postupně vzniknou čtyři nové expozice pro mladší děti, zaměřené budou na svět kolem nás, schopnosti a dovednosti, malou vědu a zážitky.

„Bude to zaměřené na obecnou školu a součástí bude také velká dílna pro děti, kde budou ponky a nářadí. Děti tam budou moci pracovat v rámci vyučování, o víkendech budou dílny otevřeny rodičům s dětmi,“ vysvětlil Coufal.

Cílem je přivést děti k řemeslům. Na školách už totiž praktické vyučování a dílny většinou chybí. „A málokdo už má dnes doma nářadí, aby si to děti mohly vyzkoušet,“ dodal.

Podobná praktická dílna a laboratoře by měly do roku 2018 vyrůst i v iQLandii, ovšem na vyšší úrovni. „Chceme postavit technologické centrum vybavené CNC stroji, lasery a podobnou špičkovou technikou,“ popsal záměr Coufal. Podobná centra plánují i nově otevřené vědecké parky v Plzni, Brně a Ostravě. Společně chtějí na projekt žádat dotace z evropských fondů.

„Školy by pak nemusely investovat miliony do vlastního vybavení, ale k výuce by využily těchto center,“ vysvětlil Coufal. Náklady na to liberecké odhadl na 150 milionů korun.