Z pozemků u Liberce jsou parcely, majitelé na tom vydělají miliony

  13:59aktualizováno  13:59
Liberečtí zastupitelé schválili přeměnu přírodních pozemků ve Starém Harcově na stavební parcely. Louky, které leží v chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, získali již dříve podnikatelé Klusáčkovi jako součást směny majetku kvůli lyžařskému mistrovství světa. Nyní na přeměně na parcely zbohatnou, podle opozice na tom vydělají 5 milionů korun.

(ilustrační snímek) | foto: Roman ČejkaMF DNES

"Pozemky město prodalo v roce 2005 Sportovnímu areálu Ještěd, zhruba 21 tisíc metrů čtverečných ploch přírody a krajiny za 63 800 korun ve Starém Harcově. To je za 3,30 korun za metr čtverečný," popisuje exprimátor Jan Korytář.

Sportovní areál Ještěd tyto plochy následně směnil s podnikateli Klusáčkovými. Právě z těchto ploch se teď 4 850 metrů stane stavebními. "Což znamená, vzhledem k cenám pozemků v této lokalitě, čistý zisk okolo pěti milionů korun. Koalice ČSSD a ODS funguje spolehlivě. Bohužel," uvádí Korytář.

Jediné, co se dle něj podařilo trvalým tlakem vybojovat, je, že podnikatel vrátí městu jeden hektar městského lesa. Celou záležitost považuje za nestoudnost a výsměch liberecké veřejnosti.

"Podnikatel získal výhodně městské pozemky, beztrestně si na nich postavil černou stavbu, rekreační chatu. Nyní se mu navíc pozemky zhodnotily o pět milionů a může si na nich postavit dva rodinné domy," konstatuje Korytář.

Podnikatelé dostali pozemky kvůli lanovce, která se nestavěla

Historie celé záležitosti sahá do roku 2006, kdy město Liberec potřebovalo kvůli stavbě lanovky pro mistrovství světa v lyžování získat malou restauraci na úpatí Ještědu. Vlastnili ji, ovšem bez pozemku, od roku 2003 bratři Klusáčkovi. Koupili ji podle smluv z katastrálního úřadu za 450 tisíc korun.

Směnu nakonec dojednali funkcionáři Sportovního areálu Ještěd. Podnikatelé výměnou získali dva byty ve vilách na Masarykově třídě, jeden byt na Žižkově náměstí, parcelu o tisíci metrech čtverečných v Doubí a přes jeden hektar městského lesa a dva hektary luk v Harcově. Paradoxně se nakonec lanovka vůbec nestavěla.

Pro zmiňovanou změnu územního plánu hlasovalo 24 zastupitelů. "Pro mě je důležité, že s celou věcí souhlasí dotčené orgány státní správy. Vyjednané podmínky jsou podle mého názoru pro město výhodné," míní sociálnědemokratický zastupitel Milan Šír.

Jan Korytář vlastní v sousedství pozemek. Podle náměstka primátorky Jiřího Šolce jde proto o sousedský spor, v němž Korytář pouze nechce, aby se tam stavělo.

Nejde o sousedský spor, říká Korytář

Což on odmítá. "To je nesmysl. Před deseti lety jsme tam s partnerkou koupili pozemek. Jenom díky tomu jsme se dozvěděli, že ten vedlejší změnil majitele za nízkou cenu. To mě zaujalo a začal jsem rozplétat celý řetěz směn nemovitostí," uvádí Korytář.

Už před dvěma lety podal jako zástupce veřejnosti na stavební úřad námitku podpořenou 460 podpisy lidí proti připravované změně územního plánu. "Došlo k mnoha pochybením, například černou stavbu. Jde o třetí zónu chráněné krajinné oblasti, kde podobná zástavba by být neměla. Až po podmínku smlouvy, že když se územní plán nezmění, dostanou podnikatelé 900 tisíc korun," vysvětluje.

Liberecký stavební úřad však námitky podle Korytáře shledal nedůvodnými. "Neudělal nic ani ohledně černé stavby. Mám pocit, že se jen čekalo na to, až se změní nové vedení města a vše bude zase při starém," uzavírá Korytář.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Smutná chvilka pro demokracii, řekl o veřejném hlasování exprimátor Jablonce

Milan Kroupa z ANO, nový muž v čele Jablonce nad Nisou.

Je to smutná chvilka pro demokracii v Jablonci, prohlásil emeritní primátor města Petr Beitl z ODS. Bonmotem ve čtvrtek...

Přemnožená zvěř decimuje stromky v kraji, bez plotů by nepřežily

Jan Duda ukazuje stromek s deformovaným vzrůstem. Zvěř opakovaně okusuje...

Přemnožená zvěř decimuje mladé stromky a narušuje stabilitu a ekosystém lesů. Někde by sazenice a semenáčky bez pomoci...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz