Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj plánuje v Českém ráji další silnici, z Turnova odvede auta na Semily

  7:00aktualizováno  7:00
Ne jedna, ale hned dvě silnice by v budoucnosti mohly protnout Český ráj. Kromě často diskutované rychlostní silnice I/35 kraj aktuálně zvažuje postavit „spojku“ mezi touto silnicí a Semily. Asi sedmikilometrový úsek by začínal v Žernově a pokračoval přes Tatobity až k napojení na stávající silnici na Zeleném háji.
Kamiony možná nebudou jezdit centrem Turnova.

Kamiony možná nebudou jezdit centrem Turnova. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Auta přijíždějící do Českého ráje po I/35 od Hradce Králové by tak nemusela do Semil, Lomnice nebo Jilemnice jezdit přes Turnov, kterému by to ulehčilo. Náklady na stavbu spojky by činily 500 milionů korun a prozatím existuje šest variant, kudy by mohla vést. Liší se od sebe jen lehce.

„Turnov potřebuje obchvat, ale stavět jej hned vedle plánované trasy I/35 by byl nesmysl, vedly by zde dvě stejné silnice vedle sebe. Proto jsme s ministerstvem dopravy a dotčenými městy a obcemi vymysleli řešení napojit budoucí I/35 se Semilskem,“ potvrdil záměr liberecký hejtman Martin Půta.

Spojka se ale nezačne budovat dříve než rychlostní silnice I/35, u které se počítá s prvním kopnutím do země až po roce 2027. Ani u ní navíc ještě není jasné, kudy povede. Šéf libereckého Ředitelství silnic a dálnic Josef Jeníček uvedl, že další tři roky bude trvat, než se k silnici vyjádří všechny kompetentní úřady a definitivně se rozhodne o její trase.

Žernov protnou dva mosty

Plánovaná spojka, která se v dokumentech nazývá Přeložka silnice II/283 Žernov - Zelený háj, by spadala do kategorie silnic II. třídy. Návrh se ale nelíbí starostovi Žernova Zdeňku Mrkvičkovi. Obec, kde žije trvale přibližně 170 obyvatel, by přetnuly dva gigantické mosty.

„Samotná přeložka by nám nevadila, ale u Žernova se počítá s mimoúrovňovou křižovatkou s jedním mostem o délce 500 metrů a výšce 30 metrů a pak ještě druhým mostem dlouhým 280 metrů a vysokým 16 metrů. To by dramaticky změnilo ráz obce,“ hněvá se starosta.

V Tatobitech jsou k navrhované silnici smířlivější, neboť by je tolik nezasáhla. „Sice by silnice proťala Tatobity i Žlábek, tedy oba naše katastry, ovšem vedla by jižní stranou, kde není zástavba. Centru obce by se vyhnula,“ popisuje starostka Tatobit Lenka Malá.

Přeložka by navíc ze současné silnice protínající obec odvedla veškerý tranzit. „Denně nám tu projede čtyři tisíce aut, včetně těžkých náklaďáků, a silnice podle toho vypadá. Když napadne sníh, náklaďáky ve Žlábku uváznou a jsme odříznutí od světa. Nová silnice by tohle řešila,“ míní starostka.

Turnov potřebuje obchvat

Nejvíc za nový sedmikilometrový úsek lobbuje patnáctitisícový Turnov. Město neexistujícím obchvatem na Semily trpí, veškerá auta projíždějí centrem. Starosta Turnova Tomáš Hocke chce přesvědčit ostatní dotčené obce, aby návrh podpořily.

„Většina starostů, jejichž katastrem má vést jakákoliv silnice, má logicky ryze obranářský reflex, nikdo ji nechce. Já to chápu. Ale takhle by se nepostavilo nic. Je třeba hledat kompromisy. Je třeba si přiznat, že peníze na pouhý obchvat Turnova kraj mít nikdy nebude, takže pokud nevyužijeme plánovanou spojku s navrhovanou I/35, mohli bychom za 20 let stále jezdit po současných silnicích,“ varoval Hocke.

Nová silnice by podle něj pomohla nejen Turnovu, ale celému Semilsku, Lomnicku a Jilemnicku, které by získaly kvalitní spojení s východními Čechami a Moravou. „Důkaz, že dobré napojení na silniční síť je pozitivum, dává samotný Turnov, který má průmyslovou zónu a dostatek pracovních míst,“ uvedl starosta.

S tím souhlasí i hejtman. „Napojení Semilska je dlouhodobý problém, po jehož řešení region volá už hodně dlouho,“ řekl Půta.

Napojení Semilska na silnici I/35 by vedlo po sedmikilometrové silnici...


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz