Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Z velkých plánů na slučování škol zbylo spojení dvou v České Lípě

  • 4
Z pěti návrhů na sloučení škol v Libereckém kraji prošel na zasedání krajského zastupitelstva jediný: sloučit dvě střední odborné školy v České Lípě. Dva návrhy krajský úřad stáhl sám, další dva odmítli zastupitelé.

"Je to nešťastné rozhodnutí. Liberecký kraj potřebuje kapacity redukovat. Už dnes mu chybí peníze na financování školské sítě i na opravy budov," komentoval výsledek náměstek hejtmana pro školství Radek Cikl.

Krajský úřad chtěl původně sloučit také gymnázia v Mimoni a v České Lípě a sklářské školy v Novém Boru a v Kamenickém Šenově. Tyto návrhy nakonec nepředložil. Šenovskou sklářskou školu navíc slíbilo převzít ministerstvo školství.

Zastupitelé tak kromě sloučení českolipské střední odborné školy se středním odborným učilištěm rozhodovali o školách ve Frýdlantu a o gymnáziích v Jablonci nad Nisou.

Nejprve hlasovali o Gymnáziu Frýdlant, které se mělo sloučit s tamní Střední školou hospodářskou a lesnickou. Podle Cikla by to zajistilo větší ekonomickou stabilitu škol a pestrou nabídku oborů. Zastupitel Jaroslav Švehla pak přednesl protinávrh: gymnázium sloučit se základní školou a převést ho na město Frýdlant.

Ani jeden návrh však nedostal dostatek hlasů, takže školy ve Frýdlantě zůstanou tak, jak jsou.

Zastupitelé sklidili potlesk

Na jablonecká gymnázia přišla řada až na konec. "Optimalizací má dojít k úspoře. Administrativním sloučením ale nic neušetříme," řekl před hlasováním starosta Jablonce Petr Beitl.

Postupně ho podpořili studenti, zástupci rodičů i školy. "Je to nesmysl, obě gymnázia jsou naplněná. Tímto návrhem jen zástupci kraje šíří strach," uvedl zástupce petičního výboru Gymnázia U Balvanu Jan Ondřej. Zastupitelé nakonec sloučení neodsouhlasili a sklidili za to v sále bouřlivý potlesk.

Budoucnost středního školství v Libereckém kraji tím ale vyřešená není. O reformě se diskutuje už od konce loňského roku. Návrh původně počítal se snížením kapacity středních škol z 25 877 míst na 22 634. Nyní je zřejmé, že se tak nestane. Bez tohoto opatření bude kraj v letech 2011 až 2014 na dofinancování škol potřebovat přes půl miliardy korun.

"Je špatné, že návrh neprošel. Tím, že nedošlo k žádným změnám, se rozhodlo o divoké optimalizaci. Dětí bude stále míň. Postupně dojde k zániku jednotlivých oborů, snížení platu pedagogů, nebudou peníze na učebnice a pomůcky," hodnotí rozhodnutí krajského zastupitelstva vedoucí odboru školství Jiřina Princová.