Jablonecká teplárna od listopadu zdraží. Ilustrační snímek

Jablonecká teplárna od listopadu zdraží. Ilustrační snímek | foto: Rosťa Jančar, Technet.cz

Za teplo v Jablonci si lidé opět připlatí, mnozí od teplárny odchází

  • 4
Od listopadu bude deset tisíc jabloneckých domácností a desítky firem platit za teplo zase víc. Teplárna v Jablonci nad Nisou totiž zvyšuje ceny zhruba o šest procent. Za jeden gigajoul tak nyní zaplatí až 730 korun. Po Novém roce se má přitom zdražovat znovu. Lidem se to nelíbí a někteří se od teplárny odpojují.

"Teplo vyrábíme ze zemního plynu, proto musíme zdražovat," vysvětlil mluvčí Jablonecké teplárenské a realitní Lukáš Jankovský. Zvýšení ceny tepla je tak podle něj jen reakce na zvyšující se cenu zemního plynu.

Podle serveru www.cenyenergie.cz se v současné době průměrná cena tepla vyráběného z plynu pohybuje těsně nad 600 korun za gigajoul.

"My máme průměrnou cenu 605 korun za gigajoul. 730 je nejvyšší možná," řekl Jankovský, který upozornil, že ne všichni dostávají teplo za stejnou cenu. Zároveň uvedl, že záleží například na tom, zda má odběratel výměníkovou stanici ve svém vlastnictví, nebo si ji od teplárny pronajímá.

Všeobecně v Jablonci panuje naštvanost lidí na vysoké ceny za dodávky tepla. Zvýšení ceny z 689 na 730 korun za gigajoule jim připadá neúnosné.

Půl druhého tisíce lidí už se od teplárny odpojilo

"Už takhle platím za topení vysoké částky. Navíc bydlím ve starém, nezatepleném paneláku, okny táhne dovnitř a ani dveře netěsní. Takže asi budu chodit doma ve svetru, protože jinak bych přišel na buben," zlobí se Petr Štěpánek z Jablonce.

Každý však vysoké ceny za teplo řeší jinak. Jedni použijí svetr, druzí se odpojují od teplárny a zřizují vlastní kotelny či čerpadla. Tak již učinilo více než 1500 domácností v Jablonci.

"Lidé se k nám stále připojují a nejen k nám. Chtějí vlastní strojovny. My jich máme zhruba pětadvacet," uvedl představitel firmy Abastor a Abastor Heating Solution, které provozují zařízení na výrobu tepla, Vladislav Hradecký.

Ale i lidé s vlastní kotelnou si budou muset připlatit. Stoupající cena zemního plynu totiž nutí zdražovat i konkurenci jablonecké teplárny. "Tady jde o to, že teplárna zdražuje nekontrolovatelně. My jsme také museli cenu navýšit. Dnes uzavíráme smlouvy na 515 korun za gigajoul," dodal Hradecký.

Po Novém roce se ceny zvýší znovu

Vlastní kotelny si pořizují hlavně lidé na sídlištích. Především ve Mšeně nebo na Šumavě. Jde o klasické paneláky ze sedmdesátých let.

"Mám 3+1 a topím jen ve dvou místnostech, přesto jsem za teplo zaplatila přes třicet tisíc za rok. Teď když bude teplo ještě dražší, nevím jak vyžiji. Ani se nedivím, že se lidé odpojují, taky o tom uvažuji," poznamenala Lenka ze sídliště Mšeno.

JTR vyrábí teplo také z mazutu. Ten ale používají v posledních dvou letech jako záložní zdroj. "Poslední dva roky bylo výhodnější spalovat plyn. Kdyby byl výhodnější mazut, tak spalujeme mazut," dodal Jankovský.

Zdražování v Jablonci přitom není konečné, od Nového roku by se měla cena zvýšit o další čtyři procenta. Kvůli zvýšení sazby DPH z deseti na čtrnáct procent. Cena tepla pro jablonecké domácnosti by se tak měla zvednout ještě o dalších třicet korun za gigajoul.