Zčásti vypuštěné Máchovo jezero letos v listopadu.

Zčásti vypuštěné Máchovo jezero letos v listopadu. | foto: Miroslav Škraňka

Máchovo jezero se začalo napouštět, plné by mělo být do léta

  • 0
Do Máchova jezera se vrací voda. Největší rybník Libereckého kraje byl od podzimu zčásti na suchu kvůli opravě hráze ve Starých Splavech. Zatímco na vypuštění tři kilometry široké a 1,6 kilometru dlouhé nádrže stačilo několik týdnů, jeho naplnění potrvá asi pět měsíců. Letní sezonu to ale neohrozí.

Dno Máchova jezera bylo naposledy obnaženo v roce 2008. Výpustní zařízení a hráz ale prošly opravou již před více než čtyřiceti lety. Práce na renovaci zařízení za takřka 28 milionů korun jde zatím podle plánu. Dokonce prý s mírným předstihem.

„Z hlavních prací je téměř dokončena provizorní hráz, která umožnila začátek napouštění, provedena je celá injektáž skalního podloží včetně tlakových zkoušek a dokončuje se vybourávání starého výpustního objektu,“ popsal pro ČTK Ladislav Pořízek, vedoucí Správy CHKO Kokořínsko.

Kvůli napouštění je na rybníku postavena provizorní hráz z košů naplněných kameny, aby mohla přitékat voda a aby se vše stihlo do léta. Dočasná hráz se po opravách původní hráze odstraní jeřábem.

Do Máchova jezera, oblíbeného cíle rekreantů z celé republiky, se vejde 6,3 milionů krychlových metrů vody. Napouštění začalo ve čtvrtek.

Dno jezera vydalo jako své tajemství přes deset tisíc chráněných škeblí a asi tři stovky raků bahenních. Mezi škeblemi dominovala škeble rybničná, ale ekologové zachránili i škebli říční nebo velevrubu malířskou.

V polovině listopadu proběhl také výlov. Rybáři z něj ale vytáhli jen asi čtvrtinu ryb. V sítích se třepotali kapři, cejnové, plotice, candáti nebo boleni.

Holé břehy „Mácháče“ lákaly i hledače kovů. Na ně se zaměřila policie. Hrozilo, že poruší zákon o památkové péči, pokud si přivlastní nějaký cenný archeologický nález, který je ze zákona vlastnictvím státu, respektive Libereckého kraje.

Policejní hlídka například přistihla muže z Litoměřicka, který se s lopatkou v ruce snažil vykopat nález, nad kterým zapípal jeho detektor kovů. Posléze se ukázalo, že ze země vykopal současné mince v celkové hodnotě 30 korun. Nicméně tím, že tu prováděl neoprávněný výkop, se podle policie dopustil přestupku.