Městské lázně v Jablonci nad Nisou z roku 1910 jsou kulturní památkou.

Městské lázně v Jablonci nad Nisou z roku 1910 jsou kulturní památkou. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Do chátrajících lázní se vrátí život. Sdružení sehnalo první peníze

  • 7
Pouhých osmnáct dní stačilo sdružení ArtproProstor, které se snaží zachránit a oživit chátrající budovu městských lázní v Jablonci nad Nisou, aby přes internet vybralo peníze na svůj projekt. Do lázní se tak opět budou moci podívat lidé.

Potřebných padesát čtyři tisíc ještě zdvojnásobí příspěvek od nadace jedné z velkých telekomunikačních firem.

„Čekali jsme, že se částka vybere, jelikož ohlas na náš projekt je opravdu veliký. Nečekali jsme však, že se tak stane v takřka rekordní době. Lidé, kteří na serveru Hithit, kde peníze sháníme, mají jiné projekty, nám řekli, že je to docela rarita vybrat peníze tak rychle,“ říká hlavní organizátorka projektu Anna Strnadová.

Jak již MF DNES před časem informovala, za vybrané peníze parta mladých lidí vytvoří v lázních jednoduchý amfiteátr a uskuteční tu 18. a 19. září dvě umělecké akce.

Původně měla být akce pouze 18. září, ale z důvodu velkého zájmu budou lázně pro veřejnost k dispozici dva dny. Umělci mají navíc od města budovu na půl roku pronajatou.

Budoucnost lázní pak vidí tak, že se dům stane uměleckým centrem, podobně jako tomu je například u pražského Meet Factory či u libereckého kina Varšava.

Úklid v plném proudu

V lázních je v těchto dnech živo. Nezbytný úklid zanedbaných interiérů je v plném proudu. „Mohli bychom tady ale uklízet měsíc v kuse,“ dodává Strnadová. „Nyní začínáme se stavbu amfiteátru, připravujeme místnost pro kavárnu, dáváme dohromady expozici fotografií.“

I když ArtproProstor již peníze na svoji akci vybral, přesto vyzývá lidi, aby přispívali dál. „Náklady neustále stoupají, a tak by se nám hodila větší částka. Navíc na Hithitu je to trochu o psychologii, když lidé vidí, že už se požadované peníze vybraly, moc už pak nepřispívají,“ vysvětluje organizátorka.

Budova lázní z roku 1910 je zavřená od poloviny devadesátých let minulého století. Město si v minulosti nechalo vytvořit studii, co by v lázních mohlo být. Studie počítala s jejich přestavěním na knihovnu. Poté, co město nezískalo dotaci, však od návrhu ustoupilo.

„Jako další možnosti využití se nabízejí například pobočka Severočeského muzea se zvláštní expozicí z historie Jablonce, obnovení lázeňské a rehabilitační činnosti, po tomto volají zejména senioři, nebo vybudování centra současného sklářského a bižuterního průmyslu. Při jednáních se zájemci z podnikatelského prostředí jsme zaznamenali i další plány na nahrávací studio či městský pivovar. Nicméně žádný investor, který by byl ochoten objekt lázní využít, zaplatit rekonstrukci a financovat provoz, se dosud neobjevil,“ uvedla v červenci mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová.