Chátrající kino Varšava je zavřené od roku 2008.

Chátrající kino Varšava je zavřené od roku 2008. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec je kulturně zparchantělé město, kritizují zachránci kina Varšava

  • 12
Do heroického úkolu se pustila parta mladých lidí z občanského sdružení s výmluvným názvem Zachraňme kino Varšava. Chtějí uvést v život stoleté liberecké kino a zároveň se pokusit ve městě vzkřísit skomírající kulturu.

"Liberec je kulturně zparchantělé město a naší ambicí je, aby se ta zparchantělost alespoň nešířila dál," říká Petr Hubáček, vnuk slavného architekta Karla, autora Ještědu. Naráží na fakt, že se město stalo po roce 1990 místem, kde kultura hraje třetí housle. Jakoby zde nebylo nic jiného než fotbal a hokej.

Mladí architekti se vložili do tahanice o objekt kina před dvěma roky. Město ho chtělo prodat, pak zase ne, pak ano. Začali připravovat projekt, jak kino resuscitovat. Od začátku spolupracovali s libereckou radnicí a s projektem se dostali do Integrovaného plánu rozvoje města.

Z něj by mělo jít na rekonstrukci budovy 17 milionů korun, tři měla být jejich spoluúčast. O pronájem kina soutěžili dva zájemci. Sdružení Zachraňme kino Varšava a pražská Společnost Vlasty Buriana. Protože Burianovci nedodali ani po výzvě radnice podrobný popis projektu, rozhodla se rada města sepsat smlouvu s mladými architekty.

Jenže pak se našel dopis od Společnosti Vlasty Buriana a radnice vydala prohlášení, že ho někam zašantročila sekretářka. Rada změnila názor a smlouvu nepodepsala. Rozhodla se pro nové výběrové řízení.

To by mělo dát oběma zájemcům stejné šance. Mladí architekti ale vědí, že jejich je minimální. Za Burianovci, kteří prý nemají peníze, stojí údajně liberecký podnikatel, který je vždy přeplatí. O tom, že radnice nebyla místním nakloněná, vypovídá i zápis z rady města.

Primátorka Martina Rosenbergová: "Já si neumím představit, že bychom jako řádní hospodáři, což je nám neustále předhazováno, vlastně zvolili Varšavu (sdružení Zachraňme kino Varšava. pozn. red.). Když tamti nám jednak platí víc za nájem, a jednak nám nabízejí prostředky do investice. Mohu těm mladým architektům fandit, tak v tuto chvíli si neumím představit, že bych se pod to podepsala...."

Do všeho se ale vložil Liberecký kraj a nabídl, že by zaplatil téměř polovinu jejich spoluúčasti.

Kino, divadlo, kavárna...

Liberečtí nadšenci mají s kinem velké plány. 20 milionů by mělo přijít mimo jiné na zateplení hlavního sálu, opravu topení, vybudování vzduchotechniky, digitalizaci kina, zřízení bezbariérového přístupu.

"V předsálí bude kavárna, která tam neodmyslitelně patří," říká Vlastimil Trubač. Mimo promítání filmů se bude hrát v budově divadlo, budou zde koncerty, baletní představení, liberecká ZUŠka chce zde mít svůj dramatický kroužek. Sdružení spolupracuje s víc než dvaceti soubory z celé ČR. Třeba s Baletem Praha.

"Máme představu, že bychom oslovili mladé filmaře a zřídili něco jako liberecký filmový archiv. Všemi akcemi chceme zvýšit zájem o město a kulturu, protože Liberec je v tomto směru zaostalý. Chceme dostal lidi k tomu, aby začali kulturou žít. Na světě není jen kopání do míče nebo honění se za pukem," vysvětluje Trubač.

Zástupci sdružení Zachraňme kino Varšava se setkali ve středu s primátorkou Rosenbergovou. Ta zřejmě po tlaku médií poněkud změnila svůj názor. "Slíbila, že se poradí s právníky, jestli jde změnit rozhodnutí o zrušení naší smlouvy. Když ano, předloží to radě města v červenci. Podmínkou je, že Liberecký kraj dá peníze na naší spoluúčast," tvrdí Petr Hubáček

Dodává, že to určitá naděje je, ale oni už nikomu nevěří. Proto budou paralelně pracovat s náměstkem primátorky Šolcem na takových podmínkách výběrového řízení, aby měli stejné šance jako konkurence.