Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Záchranná služba Středočeského kraje

Záchranka odvezla muže do špatné nemocnice, má mu zaplatit půl milionu

  • 5
Záchranná služba Libereckého kraje má zaplatit téměř půl milionu korun pětatřicetiletému muži, kterého před pěti lety vezla s mozkovou příhodou z Doks. Jeho rodiče záchranáře zažalovali za to, že místo aby ho okamžitě přepravili vrtulníkem na specializované oddělení do Liberce, vezli ho nejdříve sanitkou do českolipské nemocnice.

Muž má nyní trvalé následky a soud záchranářům nařídil zaplatit odškodnění.

"Ztratili cenný čas. Na záchranku jsme volali ve čtvrt na dvanáct a do Liberce ho dopravili až o téměř čtyři hodiny později. Kdyby se tam dostal dříve, určitě by na tom byl mnohem lépe," řekla Jarmila Skokanová, která se nyní o svého syna musí starat.

Muž je částečně ochrnutý, nemůže mluvit ani polykat, takže dostává nutriční stravu. "Je plně invalidní, potřebuje stálou péči. Přitom to byl úplně zdravý kluk, sportovec," dodala žena.

Na synovu stavu se podle ní podepsali už lékaři českolipské nemocnice, kteří mu před mozkovou příhodou prováděli operaci kolena. "Zanedbali následnou péči. Když ho propustili, dostal embolii, krevní sraženina mu následně ucpala zásobování mozkomíšního kmene. Tak došlo k mozkovému infarktu. U něj pak rozhodují minuty," popsala žena.

Byla to chyba, uznal ředitel záchranky

Že byl převoz z jedné nemocnice do druhé zbytečný, uznává i ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. Ten případ zdědil po svém předchůdci a říká, že tak může s odstupem několika let jen těžko hodnotit, kdo chybné rozhodnutí udělal.

"Problém byl ten, že pacienta vezli do českolipské nemocnice, kde je sice neurolog, ale v tu dobu tam zrovna bylo nefunkční CT. Bez tohoto přístroje neurčíte, o jakou poruchu jde," poznamenal ředitel.

O tom, že přístroj je dočasně mimo provoz, ale prý údajně věděl lékař, který u muže zasahoval. "Tehdy byla doba, kdy se musí pacient s mozkovou příhodou dostat nejpozději do nemocnice, šest hodin. Dnes je čtyři a půl. Časově to tehdy záchranáři sice stihli, ale soud dal přesto za pravdu žalobě," přiblížil Mackovík.

Rodina požadovala původně odškodné ve výši osmi set tisíc korun, soudkyně nakonec nařídila záchranné službě zaplatit 350 tisíc a osmdesát tisíc za soudní výlohy. Záchranka se ale odvolala.

"Téměř půl milionu korun, to pro náš rozpočet nejsou právě malé peníze. Určitě by nám chyběly," podotkl Mackovík.

Ředitel tvrdí, že podobný případ se už dnes opakovat nemůže. Nyní záchranáři převážejí pacienta ihned na specializované pracoviště.

"Například popáleniny převážíme hned do vinohradské nemocnice, polytraumata zase na traumatologii liberecké nemocnice. Lékaři to řeší hned v terénu ve spolupráci s dispečery," poznamenal ředitel.