Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žáci mají zájem o školy, které chce kraj zavřít. K přijímačkám jich přišlo víc

  • 0
K přijímacímu řízení do středních škol a gymnázií, kterým hrozí zrušení, se letos přihlásilo více žáků než loni. Kritikům zamýšleného slučování škol tak přibyl argument, proč školská zařízení zachovat. Podle ředitelů je to jasný signál, že školy musí být zachovány.

Jablonecké Gymnázium U Balvanu se má dle plánů kraje sloučit s konkurenční školou Dr. Randy. I přes nejistotu zájem žáků o školu neutuchá. Na čtyřleté studium se tu letos hlásí 77 žáků, na osmileté pak ještě o šest více. Na nový školní rok tu otevřou dvě třídy po třiceti žácích.

Rušení škol

Školy v Libereckém kraji žijí i nadále v nejistotě. Po bouřlivé diskusi na jednání krajského zastupitelstva na konci března byl bod, v němž se mělo o optimalizaci škol rozhodnout, nakonec stažen z programu.

Podle vyjádření náměstka hejtmana pro školství Radka Cikla se v současné době chystá pracovní skupina složená z lidí napříč politickými stranami, která by měla dojít ke konečnému řešení situace.

"Přihlásilo se nám poměrně dost žáků. Je to signál nejen od rodičů, že mají zájem, aby jejich děti studovali právě u nás, ale především jasný signál, že by škola měla být zachována," říká ředitel gymnázia Jiří Kozlovský.

Stejné je to i na liberecké Střední průmyslové škole textilní. "Přesná čísla ještě nemáme, ale zájem žáků je větší než minulý rok. To i přesto, že se nás rodiče často kvůli optimalizaci ptali, co bude dál, zda se například přestěhujeme," uvádí ředitelka Vilma Hrudová.

Podle ní značně stoupla poptávka po absolventech textilních škol. "Oslovují nás zaměstnavatelé, na trhu je totiž nedostatek kvalifikovaných pracovních sil v tomto oboru. Teď záleží na kraji, jak se k tomu postaví," dodává Hrudová.

Jediné jilemnické gymnázium čelí odlivu studentů

Další škola, nad kterou pluje mrak ohrožení, a další velký zájem o studium – frýdlantské gymnázium. "Přihlásilo se nám 34 dětí, což nás překvapilo, jelikož to je ještě o jednoho žáka více než minulý školní rok," sdělila zdejší sekretářka.

Jedinou výjimkou je však Gymnázium a střední odborná škola v Jilemnici. Zde jim nejistá budoucnost žáky sebrala. Na čtyřletý obor se sice hlásilo přibližně stejně žáků jako loni, ale na osmiletý jich přihlášky odeslalo pouhých dvanáct.

"Podíl na tom má štvavá kampaň kraje, která nás chce svými nejrůznějšími vyjádřeními zlikvidovat. Rodiče by k nám děti rádi přihlásili, ale nemají žádnou jistotu, zda nás třeba nepřestěhují a žáci nebudou muset dojíždět," vzkazuje ředitel školy Jiří Šorm. Podle něj škola nikdy v minulosti neměla problém třídy naplnit.