Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jsme bez peněz, na cyklostezky zapomeňte, vzkazují z liberecké radnice

  8:25aktualizováno  8:25
Liberec zápasí s více než dvoumiliardovým dluhem a nové cyklostezky jsou zcela ve stínu boje o holou existenci divadel, zoologické a botanické zahrady nebo sportovních klubů. Nejsou peníze, slyšel nizozemský velvyslanec, když při nedávné návštěvě Liberce vyzval náměstka Jiřího Šolce, aby nové stezky pro cyklisty podporoval.

Cyklostezka v centru Liberce. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

S rovinatým Nizozemskem, kde cyklistikou žije celá země, se horský Liberec měřit nemůže. Ale pokulhává i za ostatními krajskými městy. "Kvůli chybějícím cyklostezkám nás lidé kritizují," přiznává náměstek primátorky Jiří Šolc. "Ekonomická situace města je těžká, ale snažíme se dělat z nemožného možné."

Dluhy, do nichž dostala Liberec v minulých letech především ODS, brzdí rozvoj cyklistiky paradoxně v období, kdy radnici ovládá nová politická garnitura, složená z ČSSD, strany Liberec občanům, Unie pro sport a zdraví a bývalých členů Věci veřejných.

A hlavně náměstkem primátorky je člen Unie pro sport a zdraví (USZ) Jiří Rutkovský, dlouholetý funkcionář sdružení Cyklisté Liberecka. "Bylo pro mě snadnější tlačit na radnici, když jsem byl v roli představitele občanského sdružení, než když se teď musím domlouvat jako náměstek se svými kolegy," konstatoval Rutkovský.

Podle něj se alespoň podařilo dokončit projekt na další úsek jediné cyklostezky, která se ve stotisícovém městě nachází. Zatím vede z centra k jízdárně v Pavlovicích.

Cyklisté by mohli jezdit v protisměru, navrhuje předseda

Další kus cyklostezky se potáhne vedle čistírny odpadních vod a vyústí naproti tunelu pod výpadovkou na Děčín. Naváže tak na cyklotrasu směrem na Machnín, Chrastavu a do saského pohraničí. Kdy ji ale zchudlá radnice vybuduje, není zatím jasné.

"Chápeme, že zadluženému městu scházejí na nové cyklostezky peníze, ale v Liberci by se dalo udělat hodně muziky i za málo peněz," prohlásil předseda Cyklistů Liberecka Pavel Matějka.

Šolc naznačil, jak cyklisty vysvobodit z nebezpečného sevření husté automobilové dopravy. "Ve Františkově jsme vybudovali smíšený chodník pro pěší i pro cyklisty," konstatoval náměstek.

Rovněž Matějka smíšeným chodníkům fandí. "Na mnoha místech Liberce by však bylo lepší udělat pruhy pro cyklisty na krajích ulic," uvedl Matějka. "Například třída Milady Horákové je pro pruhy široká dost, zatím se tam ale objevily jen izolovaně. A tak je cyklisté příliš nevyužívají.

Ani primátorka není proti dalším stezkám

"Řada velkých ulic by se pro kola hodila, zužují je však zaparkovaná auta. Pruhy pro cyklisty tak nemohou být například na Husově ulici. Matějka by na místě městských úředníků pustil cyklisty také do pěších zón a na náměstí a do protisměru v jednosměrných ulicích.

"Cyklistům by se mnohem lépe jezdilo například v oblasti mezi libereckou nemocnicí a tramvajovou tratí do Lidových sadů," poznamenal Matějka. "V Pardubicích radnice upravila cyklistický provoz ve městě vyhláškou, v Liberci ale chybí vůle k experimentům a ke zdravé míře rizika."

Liberecká primátorka Martina Rosenbergová se proti novinkám pro cyklisty nestaví. "Musí ale být bezpečné. Jak pro ně, tak i pro chodce a řidiče aut," říká.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Najdete na iDNES.cz