Chronicky nemocný zajíc ztrácí přirozenou ostražitost, pohyblivost a plachost

Chronicky nemocný zajíc ztrácí přirozenou ostražitost, pohyblivost a plachost | foto: Profimedia.cz

Zajíci na Českolipsku roznášejí tularémii, nebojácným kusům se vyhněte

  • 1
Lidé na Českolipsku by se měli nyní raději vyhýbat zajícům. V Brenné u Zákup se totiž objevilo ohnisko nebezpečné tularémie. Nákaza hrozí i lidem. Dávat si pozor při jakémkoliv kontaktu se zajíci by však měli lidé nejen tam, ale i v takzvaných ochranných pásmech.

Konkrétně jde o Ralsko, Zákupy, Bohatice, Provodín, Veselí nad Ploučnicí, Heřmaničky u Dobranova, Vlčí Důl, ale i Českou Lípu. Ve všech těchto místech po dobu následujících třech měsíců platí mimořádná veterinární opatření.

Každého uhynulého zajíce tak například čeká speciální laboratorní vyšetření, pro myslivce platí zákaz lovu a odchytu živých zajíců i jejich přemísťování. Myslivci se ale nastalou situací příliš netrápí, protože lovecká sezona zajíců je v období od 1. října do 31. ledna.

"Jde pouze o preventivní opatření v dané oblasti. Prozatím podle dostupných informací nákaza nikde ve velkém nepropukla, ale je podle mě důležité, aby o tom byli lidé dobře informovaní," vysvětluje Pavel Kortus z Nového Boru, který se aktivně zabývá myslivostí.

Jedním z důvodů mimořádných opatření je také hrozba přenesení nákazy na člověka.

Tuto možnost, v případě, že lidé nedodrží hygienické zásady při manipulaci s nemocnými nebo uhynulými zajíci, potvrzuje i ředitel Krajské veterinární správy pro Liberecký kraj Miroslav Kurfürst.

"Onemocnění se u člověka projevuje nejčastěji jako těžký zápal plic spojený s hnisavou angínou nebo postižením i jiných orgánů. Z člověka na člověka se nákaza nepřenáší a onemocnění je léčitelné antibiotiky," popisuje Kurfürst.

Kdo chce zajíce sníst, musí ho pořádně zahřát

Nákaze lze předejít především důkladnou prevencí. To znamená například použít ochranné rukavice při manipulaci s padlou zvěří. Pravidla obezřetnosti platí i v případě, že lidé budou zaječí zvěřinu jíst.

"To lze až po důkladné tepelné úpravě, což znamená, že ve všech částech kulinářsky připravované zvěřiny musí být dosaženo teploty minimálně sedmdesáti stupňů, a to po dobu deseti minut," radí Kurfürst.

Tularémie je akutní nebo chronické onemocnění zajíců, hlodavců nebo i ptáků. U nakažených zajíců dochází nejčastěji k otravě krve, což má za následek úhyn do několika dnů.

Chronicky nemocného zajíce lidé poznají podle toho, že ztrácí přirozenou ostražitost, pohyblivost a plachost.