Libereckou Základní uměleckou školu vede již léta Tomáš Kolafa.

Libereckou Základní uměleckou školu vede již léta Tomáš Kolafa. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Jazz, tanec, jarmark a improvizace. Umělecká škola slaví devadesát let

  • 1
Hned dvě významná výročí si letos připomíná Základní umělecká škola v Liberci. Vznikla před devadesáti lety a v pondělí tomu navíc je přesně dvacet let, co začala působit ve své současné, architektonicky pozoruhodné a ceněné budově.

Ta dodnes velice dobře slouží svému účelu a prokazuje tím, že titul Stavba roku 1995 na mezinárodní přehlídce Arch 95 nezískala jen tak zbůhdarma.

„Autorům projektu Pavlu Janouškovi, Borisovi Šonskému, Pavlu Švancerovi a Pavlu Vaněčkovi se v tomto případě podařilo vhodně a nenásilně doplnit dolní část ulice poznamenanou předchozími plošnými demolicemi a vytvořit důstojný protipól výše umístěné bankovní pobočce od architekta Karla Hubáčka,“ míní historik umění Jaroslav Zeman.

Ředitel základní umělecké školy Tomáš Kolafa je se stavbou náramně spokojen.
„Budova nám dodnes vyhovuje, je skutečně nadčasová. Akorát bychom potřebovali ještě jedno patro, protože o umělecké vzdělávání dětí je velký zájem,“ směje se.

Dům je podle něj výborný v tom, že se dá uvnitř lehce technologicky upravovat tak, aby vyhovoval novým trendům. „Zrovna nedávno jsme zaváděli počítačovou síť a obešlo se to bez větších problémů.“

Budova získala titul Stavba roku 1995 na mezinárodní přehlídce Arch 95.

Devadesáté výročí založení si bude základní umělecká škola, kterou navštěvují bezmála dvě tisícovky dětí, připomínat po celý rok.

„Teď v úterý jedenadvacátého dubna bude krásný koncert v Oblastní galerii. Zahraje klavírní kvinteto a třetí a čtvrtou větu budou doprovázet svými improvizacemi žáci tanečního oddělení. Šestého května bude před školou jarmark a sedmnáctého května propukne v Domě kultury velký slavnostní koncert, na kterém se představí orchestry,“ prozradil Kolafa.´

Na červen je v plánu taktéž velký taneční večer v Divadle F. X. Šaldy. „A na podzim bude velká jazzová session, kam se sjedou i absolventi a chceme pozvat spřátelené bigbandy z ciziny. V prosinci rok oslav zakončí vernisáž prací výtvarného oboru v Krajské vědecké knihovně,“ doplnil ředitel školy.

Jazz se ve škole vyčuje už 45 let

Letos je to navíc už pětačtyřicet let, co se v liberecké umělecké škole vyučuje jazz. „Vedení mu naštěstí vždy přálo,“ upozornil vedoucí žákovského big bandu Rudolf Mihulka. „Někteří naši absolventi se dopracovali až k vrcholné profesionální úrovni – třeba baskytarista Martin Lehký nebo kytarista Adam Tvrdý.“

I sám neúnavný jazzový propagátor Mihulka letos slaví životní jubileum, osmdesátiny. A Milan Uherek, zakladatel a dlouholetý sbormistr dětského pěveckého tělesa Severáček, které libereckou Základní uměleckou školu proslavilo po celém světě, by se tento rok dožil devadesátky.

Předchůdkyni dnešní základní umělecké školy založili čeští nadšenci v Liberci v roce 1925 – hudební škola nalezla provizorní umístění v budově nynější stavební průmyslovky na Sokolovském náměstí.

Po dramatických válečných událostech se obnovení dočkala v září 1945 a nové sídlo získala v domě v dnešní Palachově ulici naproti Plaze.

Tam působila, později pod názvem Lidová škola umění, až do pádu socialistického režimu. Díky revoluci se škola, které prostory v Ludmilině ulici už dávno nestačily, mohla načas přestěhovat do bývalého sídla okresního výboru KSČ na třídě 1. máje.

„Poté, co dům v roce 1993 převzala Československá obchodní banka, bylo rozhodnuto o výstavbě dnešní budovy ve Frýdlantské ulici,“ napsal architekt Svatopluk Technik ve čtvrtém dílu své publikace Liberecké domy hovoří.