Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na střední školu se budou liberecké děti připravovat už od pátých tříd

  10:35aktualizováno  10:35
Gymnázium nebo řemeslo? Technický obor nebo humanitní? S výběrem střední školy mají nově libereckým žákům devátých tříd, ale i jejich rodičům pomoci kariéroví poradci. Zatím budou k dispozici jen na dvou školách, pokud se osvědčí, využijí jejich služeb i děti na zbylých devatenácti.
Liberec chce, aby s výběrem budoucí střední školy začaly už děti z pátých tříd. Pomoci jim k tomu mají kariérní poradci. (ilustrační snímek)

Liberec chce, aby s výběrem budoucí střední školy začaly už děti z pátých tříd. Pomoci jim k tomu mají kariérní poradci. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Pilotní projekt spustí město už od září na základních školách Kaplického a Česká. A týkat se má nejen posledního ročníku, ale už žáků od pátých tříd. Ti tak budou mít pět let na to, aby si zformovali své představy o trhu práce a o tom, jakou profesi si chtějí vybrat.

„Máme pocit, že byť je hledání vhodné střední školy náplní výchovného poradce, tak ten nemá vůbec možnost se této oblasti věnovat. Má řešit výchovné problémy, pracovat s talenty, vypracovávat individuální plány, navíc teď má na starosti i inkluzi a nemá čas, aby se věnoval monitorování trhu práce,“ uvedla Šárka Prachařová ze vzdělávací společnosti AABYSS, která bude na projektu s městem spolupracovat.

Pokud bude úspěšný, chtějí ho představit i ministerstvu školství, aby kariéroví poradci v budoucnu působili na všech školách. V praxi má jejich práce vypadat například tak, že zařídí exkurze do továren a bude spojkou mezi školou a firmami.

„Dnes to často vypadá tak, že v deváté třídě rozhodují za dítě rodiče, ale ani oni sami nemají dostatek informací a v podstatě netuší, na jakou školu se jejich dítě nejvíce hodí. V tom má kariérový poradce pomoci, bude velmi úzce spolupracovat se zaměstnavateli, monitorovat trh práce a výsledky předávat zpět do školy. Navíc bude mít dostatek času dítě za ty roky poznat a ve spolupráci s výchovným poradcem i třídním učitelem pak může rodiče správně nasměrovat,“ prohlásila Prachařová.

Projekt potrvá rok a město na něj z rozpočtu vyčlení téměř šest set tisíc korun. Více než půl milionem přispějí i firmy, které se do něj zapojí. Právě z jejich strany totiž přichází největší prosby, aby se děti začaly přitahovat k technickým profesím.

Zatím se do projektu zapojilo pět firem

„Zatím se zapojilo pět společností, a těmi jsou Preciosa, Magna, Fehrer Bohemia a DencoHappel. Počítáme s přípravou dětí na exkurze do vybraných podniků i ukázkovými hodinami zaměřenými na volbu střední školy. Získáme přitom metodické pracovní pomůcky, žákovská portfolia i interaktivní aplikace,“ přiblížil Ivan Langr, náměstek libereckého primátora pro školství.

Podle Prachařové ale bude potřeba, aby si svého člověka, který bude děti po fabrice provádět, zvolila i sama firma. A ne lecjakého.

„Musí být výmluvný a umět poukázat na zajímavé detaily ve výrobě, musí umět děti zaujmout, vzbudit u nich zájem o danou profesi. Mnohdy totiž končí exkurze tak, že si z nich děti pamatují nejvíce, když se jim třeba cestou rozbije autobus,“ podotkla Prachařová.

Exkurze by mělo v průběhu nadcházejícího školního roku navštívit zhruba tři sta žáků z obou škol a ukázkové hodiny uvidí ještě o dvě stě dětí více.

Zatím se role kariérového specialisty zhostí na jedné škole výchovný poradce, na té druhé si ho vezme jako půl úvazek jedna z učitelek. Do budoucna ale měl na školách fungovat vedle výchovného poradce i ten pouze kariérový.

„Nemusí být na každé škole, fungovat může třeba jeden pro tři školy. Důležité je, aby uměl pedagogům poradit, jak s dítětem pracovat,“ dodal Langr.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Ze zelených fotbalových hřišť je step, hráči musí trénovat v lese

Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

Mnohá fotbalová hřiště v Libereckém kraji jsou spálená vedrem a úmorným suchem. Přitom ještě na jaře byla zelenou...

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz