Chátrající Zámeček v Jablonci nad Nisou.

Chátrající Zámeček v Jablonci nad Nisou. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ministerstvo unikátní zámeček nespasilo. Cesta k demolici je volná

  • 6
Jablonec zřejmě přijde o jeden ze svých nejvýznamnějších historických unikátů. Ministerstvo kultury totiž zamítlo žádost o zapsání bývalého sídla pánského spolku Schlaraffia mezi kulturní památky. Soukromý majitel zbědovaného zámečku tak může začít s demolicí.

"Budova nebyla prohlášena za kulturní památku, a to především kvůli velmi špatnému technickému stavu. Některé konstrukce zámečku se už zřítily a u dalších to bezprostředně hrozí," odůvodnila rozhodnutí mluvčí ministerstva kultury Anna Ješátková.

Majitel zámečku - firma Malina Safety, jejíž hala je na něj nalepena - si teď s budovou může prakticky stavebně nakládat, jak uzná za vhodné.

Přitom ještě před třemi roky se její majitel Radek Malina dušoval, že se Schlaraffií určitě počítá a k zemi nepůjde. Nikdy se ale s opravami nezačalo a dům je v dezolátním stavu.

MF DNES v úterý žádala o vyjádření Vítězslava Puce, který za firmu projekt Schlaraffia řeší. Nebral však mobilní telefon ani nereagoval na esemesku.

Zámeček možná nemá žádnou hodnotu, znělo z firmy

V prosinci ale pro týdeník 5+2 uvedl, že se firma poradí s právníkem, jak dále se zámečkem nakládat. "Koupili jsme ho původně jako stavební parcelu. Už tehdy byl v dezolátním stavu," dodal.

Před dvěma roky pak MF DNES sdělil, že není jisté, zda má budova vůbec nějakou kulturní hodnotu a zda má cenu ji zachovat.

Do osudu zámečku se aktuálně vložili mladí aktivisté. Na Facebooku založili stránku na záchranu domu a po městě koluje petice. Podepsat ji můžete třeba v městské knihovně nebo na recepci Eurocentra.

"Současný stav budovy je více než zoufalý, ti z nás, kteří denně jezdí okolo Schlaraffie, si už nějaký čas všímají, že se začíná rozpadat věž, což byl v podstatě hlavní impulz k tomu, aby se začalo přemýšlet o tom, co se vlastně děje, že někdo nechává tak úžasnou stavbu bez sebemenšího zájmu chátrat," uvádí skupina na facebookovém profilu.

Podle jabloneckého galeristy a autora velké výstavy o spolku Schlaraffia před pěti lety Jana Strnada je budova zámečku naprosto výjimečná i ve světové měřítku.

"Všude, kde spolky Schlaraffia fungovaly, se její členové scházeli v sálech uvnitř budov. Že by si někde postavili pro spolek samostatnou budovu, to nikde není. Zámeček je ukázkou bohatství Jablonce na začátku 20. století," řekl.

To, co se děje se zámečkem, je nekulturní počínání

"To, co se teď děje se zámečkem, je vyloženě nekulturní počínání. Jsou podnikatelé, kteří dávají peníze na dobročinné věci a pak tací, kteří vedle svého sídla nechají zchátrat takový unikát," prohlásil Strnad. 

Výtvarník a pedagog Vladimír Komňacký, který se Schlaraffií zabýval ve svých kresbách, mluví dokonce o tom, že majitelé nechávají zámeček spadnout naschvál.

"Je to jejich zájem to nechat spadnout, jako podnikatele je ta budova zatěžuje. Myslím, že tomu i napomáhají. Do domu se totiž dostává spodní voda kvůli hrázím, které na přítoku blízké řeky někdo vytváří. Není to ani pořádně zabezpečno proti vloupání. Je to taková tichá souhra lidí, kteří chtějí, aby to tu už nestálo," sdělil.

Historicky unikátní dílo spolku Schlaraffia z roku 1910 na Tržním náměstí je pravděpodobně dílem jabloneckého stavitele a architekta Emiliana Herbiga. Instituce Schlaraffia vznikla roku 1859 jako recesistický spolek.

Jeho ideály byly humor, umění a přátelství. Sdružovaly se v ní osvícené a společensky vážené osoby, které se zasazovaly o všeobecně prospěšné projekty a finančně je podporovaly.