Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Frýdlant odemkne hradní věž. Jizerky a Polsko budete mít jako na dlani

  8:22aktualizováno  8:22
Věž hradu ve Frýdlantu v Čechách se vypíná téměř do padesátimetrové výšky a již letos se stane velkým magnetem pro turisty. Místo, z něhož se dá dohlédnout až do sousedního Polska a Německa, se v květnu po dlouhých letech znovu otevře pro návštěvníky.

Kastelánka frýdlantského zámku Jana Pavlíková ukazuje výhled z věže. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Strážní věž nad řekou Smědou stála pravděpodobně už v roce 1014. Oslavy velkého výročí odstartují ještě letos. Jejich smyslem je, aby si tuzemští a zahraniční turisté uvědomili, jak dlouhou historií se Frýdlant pyšní.

"Když zjistí, jaký genius loci ve městě máme, můžeme jich sem přitáhnout mnohem víc než dosud. Zároveň probudíme hrdost v místních lidech," řekla frýdlantská kastelánka Jana Pavlíková.

Původní strážní věž na území dnešního Frýdlantu byla pravděpodobně dřevěná a chránila obchodní stezku ze Žitavy do polské Vratislavi. Ochoz současné hradní věže pochází z druhé poloviny 16. století a její kamenné tělo z hlubokého středověku.

"První dochovaná písemná zmínka o frýdlantském hradu je z roku 1278," dodala kastelánka. Výhledy z věže nabídnou průvodci turistům týden před Valdštejnskými slavnostmi - tedy 11. a 12. května. Kolikrát se však před návštěvníky odemkne v dalších měsících, není zatím jasné.

"Výstup na věž je obtížný a na vlastní nebezpečí. V posledním patře musí lidé lézt po žebříku," upozornila Pavlíková. "Pokud se v květnu všechno osvědčí a nikomu se nic nestane, otevřeme věž také v létě." Prohlídky věže si vynutí přijetí dalších čtyř průvodců a kastelánka na ně potřebuje získat peníze.

Průvodci ohlídají ve věži nebezpečná místa, kde neukázněným návštěvníkům hrozí úrazy. Kastelánka předpokládá, že pohledy přes hranici přilákají na věž hodně návštěvníků z Polska.

"Při prohlídkách hradu patří k divočejším," poznamenala Pavlíková. Zatímco po hradu a zámku korzují s průvodci skupiny až čtyřiceti turistů, na věž jich kastelánka pustí jen deset až patnáct.

Američané znají zámeckou Černou kuchyni

Vzhůru se vypraví kovovými dveřmi v místnosti, kde se ukrývá populární sbírka dýmek. Na věž vystoupal dvakrát také frýdlantský starosta Dan Ramzer.

"Poprvé jsem tam byl v roce 1997 s mladými Američany, Brity a Poláky," vzpomněl si starosta. "Američany nadchnulo, do jak staré historické památky vkročili. A výhledy na Jizerské hory je tehdy uchvátily."

Podle Pavlíkové se v moderní době šíří dobrá pověst frýdlantského hradu velmi rychle. "Přijela k nám jednou skupina turistů z USA a dopředu věděli třeba o Černé kuchyni," uvedla.

Věží se hrad pochlubí ještě před Frýdlantskými slavnostmi, aby turisté zamířili i na jiná pozoruhodná místa - do městského muzea a do jeho pobočky ve Špitálku, na 49 metrů vysokou radniční věž nebo do betléma.

Pokud navštíví alespoň tři z nich, získají ke každé zakoupené vstupence na Valdštejnské slavnosti zadarmo ještě jednu.

Slavnosti se uskuteční znovu po dvou letech. "Nikdy na ně nepřišlo méně než dvacet pět tisíc lidí," prohlásil Ramzer. "Jejich rozpočet se pohybuje okolo jednoho a půl milionu korun. Město nikdy nestály ani korunu. Náklady pokrývají hlavně sponzoři a výtěžek z prodaných vstupenek."

Ve slavnostech hraje důležitou roli hrad a zámek. Valdštejn, představovaný Miroslavem Kněbortem, snídá na nádvoří s hosty. Minule tam uvítal německé historické vojáky, šedesát princezen, za něž se přestrojily malé dívky, a také romské tanečníky.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Najdete na iDNES.cz