Kastelánka frýdlantského zámku Jana Pavlíková ukazuje výhled z věže.

Kastelánka frýdlantského zámku Jana Pavlíková ukazuje výhled z věže. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Frýdlant odemkne hradní věž. Jizerky a Polsko budete mít jako na dlani

  • 2
Věž hradu ve Frýdlantu v Čechách se vypíná téměř do padesátimetrové výšky a již letos se stane velkým magnetem pro turisty. Místo, z něhož se dá dohlédnout až do sousedního Polska a Německa, se v květnu po dlouhých letech znovu otevře pro návštěvníky.

Strážní věž nad řekou Smědou stála pravděpodobně už v roce 1014. Oslavy velkého výročí odstartují ještě letos. Jejich smyslem je, aby si tuzemští a zahraniční turisté uvědomili, jak dlouhou historií se Frýdlant pyšní.

"Když zjistí, jaký genius loci ve městě máme, můžeme jich sem přitáhnout mnohem víc než dosud. Zároveň probudíme hrdost v místních lidech," řekla frýdlantská kastelánka Jana Pavlíková.

Původní strážní věž na území dnešního Frýdlantu byla pravděpodobně dřevěná a chránila obchodní stezku ze Žitavy do polské Vratislavi. Ochoz současné hradní věže pochází z druhé poloviny 16. století a její kamenné tělo z hlubokého středověku.

"První dochovaná písemná zmínka o frýdlantském hradu je z roku 1278," dodala kastelánka. Výhledy z věže nabídnou průvodci turistům týden před Valdštejnskými slavnostmi - tedy 11. a 12. května. Kolikrát se však před návštěvníky odemkne v dalších měsících, není zatím jasné.

"Výstup na věž je obtížný a na vlastní nebezpečí. V posledním patře musí lidé lézt po žebříku," upozornila Pavlíková. "Pokud se v květnu všechno osvědčí a nikomu se nic nestane, otevřeme věž také v létě." Prohlídky věže si vynutí přijetí dalších čtyř průvodců a kastelánka na ně potřebuje získat peníze.

Průvodci ohlídají ve věži nebezpečná místa, kde neukázněným návštěvníkům hrozí úrazy. Kastelánka předpokládá, že pohledy přes hranici přilákají na věž hodně návštěvníků z Polska.

"Při prohlídkách hradu patří k divočejším," poznamenala Pavlíková. Zatímco po hradu a zámku korzují s průvodci skupiny až čtyřiceti turistů, na věž jich kastelánka pustí jen deset až patnáct.

Američané znají zámeckou Černou kuchyni

Vzhůru se vypraví kovovými dveřmi v místnosti, kde se ukrývá populární sbírka dýmek. Na věž vystoupal dvakrát také frýdlantský starosta Dan Ramzer.

"Poprvé jsem tam byl v roce 1997 s mladými Američany, Brity a Poláky," vzpomněl si starosta. "Američany nadchnulo, do jak staré historické památky vkročili. A výhledy na Jizerské hory je tehdy uchvátily."

Podle Pavlíkové se v moderní době šíří dobrá pověst frýdlantského hradu velmi rychle. "Přijela k nám jednou skupina turistů z USA a dopředu věděli třeba o Černé kuchyni," uvedla.

Věží se hrad pochlubí ještě před Frýdlantskými slavnostmi, aby turisté zamířili i na jiná pozoruhodná místa - do městského muzea a do jeho pobočky ve Špitálku, na 49 metrů vysokou radniční věž nebo do betléma.

Pokud navštíví alespoň tři z nich, získají ke každé zakoupené vstupence na Valdštejnské slavnosti zadarmo ještě jednu.

Slavnosti se uskuteční znovu po dvou letech. "Nikdy na ně nepřišlo méně než dvacet pět tisíc lidí," prohlásil Ramzer. "Jejich rozpočet se pohybuje okolo jednoho a půl milionu korun. Město nikdy nestály ani korunu. Náklady pokrývají hlavně sponzoři a výtěžek z prodaných vstupenek."

Ve slavnostech hraje důležitou roli hrad a zámek. Valdštejn, představovaný Miroslavem Kněbortem, snídá na nádvoří s hosty. Minule tam uvítal německé historické vojáky, šedesát princezen, za něž se přestrojily malé dívky, a také romské tanečníky.