Frýdlant unikátně spojuje středověký hrad a renesanční zámek.

Frýdlant unikátně spojuje středověký hrad a renesanční zámek. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Zámek Frýdlant po povodni otevřel. Počítá ztráty na vstupném

Po více než týdnu mohou návštěvníci opět navštívit zámek Frýdlant. Ten nyní počítá škody. Od osmého srpna byl kvůli povodním uzavřený.

"Nebylo to kvůli tomu, že by byl zámek poničený, ale proto, že bylo problematické se k němu dostat a kde zaparkovat. Navíc nastaly potíže s dodávkou vody a elektřiny," upozornil Miloš Kadlec, ředitel Národního památkového ústavu v Liberci.

Silnice ve městě strhla velká voda a přístupová cesta k zámku tak byla jednou z mála, která ničivé povodni odolala. I proto se doprava soustředila právě tam a silnice se na čas stala i parkovištěm.

Podle Kadlece se záplavy památkám v kraji sice vyhnuly, i tak ale nějaké škody očekávají.

"Budeme mít ztráty na vstupném. Plánované prohlídky odvolávaly i skupiny na Grabštejně. Lidé se báli povodní, a proto sem nejezdili," řekl Kadlec.

Menší zisk se tak prý dá čekat kromě zámku Frýdlant a hradu Grabštejn také na Lemberku a Zákupech, tedy na památkách v regionech, které povodně před čtrnácti dny citelně zasáhly.

"Byli jsme rádi, že se nám do konce července podařilo srovnat návštěvnost. Uvidíme, jak dopadneme teď v srpnu, ale propad určitě bude," doplnil Kadlec.

Voda vzala chráněné domy i secesní most

I když hrady a zámky zůstaly v suchu, o ostatních památkově chráněných objektech už se to říci nedá. Poničené jsou hlavně domy.

"Naši lidé se nyní vyjadřují k nejrůznějším opravám a stavbám. Škody jsou hlavně na podstávkových domech, na takzvané lidové architektuře," zmínil Kadlec.

Ta byla k vidění hlavně v Heřmanicích na Frýdlantsku. "Přišli jsme o jeden hrázděný domek, další jsou poškozené," upozornil starosta Vladimír Stříbrný.

Demolici neušel ani památkově chráněný dům v Chrastavě. Ve stejném městě strhla rozvodněná řeka Jeřice i secesní kovový most z roku 1907. Technická památka byla zdobená zábradlím a lucernami.