Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vraťme do libereckého zámku unikátní sbírku skla, přejí si místní

  8:30aktualizováno  8:30
Ve světovém měřítku jedinečná sbírka bývala ještě v devadesátých letech v libereckém zámku, který využívala společnost Skloexport. Sbírka i Skloexport jsou dávno ty tam, ale bývalí zaměstnanci firmy by ji rádi obnovili - za přispění sklářů z kraje.

Liberecký zámek | foto: MAFRA

Městu Liberci navrhují, aby se zasadilo o zbudování prestižního muzea skla. Zámek je dnes ve vlastnictví soukromé společnosti, ta se ale prodeji nebrání.

Neúnavný propagátor turismu v kraji Miroslav Těšina pracoval ve Skloexportu dvacet let. Jako patriotovi mu není lhostejný současný stav zámku. Podle něj má navíc dnes město velkou šanci navázat na světoznámou tradici.

„Spousta bývalých zaměstnanců se ještě pořád sklu profesně věnuje. Uměli bychom sehnat sklo, aby se sbírka obnovila. Pro spoustu sklářských firem by to byla vítaná prezentace, zcela jistě by spolupracovali i kolegové z Německa a Polska. V zámku jsou navíc dodnes vitríny nebo vývody elektřiny pro svítidla,“ řekl Těšina.

Je přesvědčen o tom, že o znovuobnovenou sbírku a moderní muzeum skla by měli lidé velký zájem. O to větší, že v dobách existence Skloexportu si mohli sklo prohlížet jen obchodní partneři či prominenti.

„Sklo je pro lidi velký magnet a sklářství se začíná znovu dařit. proč by lidé nemohli do libereckého zámku jezdit za sklem jako se jezdí do Zwingeru za obrazy?“ míní Těšina.

O značném zájmu lidí o liberecký zámek svědčí davy, které vždy dorazí na občasná otevření památky. Při té poslední procházel chodbami také Miroslav Prošek, za dob Skloexportu ředitel technického skla a později i náměstek generálního ředitele. Myšlenku návratu sbírky skla podporuje.

„Kdyby se vrátilo sklo, bylo by to pro lidi i sklárny velice zajímavé a myslím, že by je táhlo. Odkup by měl být v silách města, pro Liberec je to jedna z nejvýznamnějších památek. Navíc je to dnes ostrov uprostřed města a vrátil by se sem život.“

Korytář: Ať rozhodne referendum

O značném potenciálu místa se zámkem a sousedním Liebiegovým palácem, v němž sídlila Oblastní galerie, je přesvědčen náměstek primátora pro ekonomiku a strategický rozvoj Jan Korytář.

O případné koupi by ale podle něj mělo město uvažovat jen za podmínek dobré ceny s možností splátek. Poukazuje i na to, že část areálu by bylo zapotřebí využít komerčně, aby město nemuselo provoz dotovat. Případnou koupi podmiňuje referendem.

„Otevření zámku by bylo jistě lákadlem pro turisty a zajímavé místo pro Liberečany. A muzeum skla je opravdu jedna z úvah, co by v případě otevření zámku mohlo fungovat. Na tomto jediném programu se to ale nedá postavit,“ upozornil Jan Korytář.

Fotogalerie

Podle něj je potřeba, aby výsledná mozaika - galerie, park a zámek - dohromady fungovala a v ideálním případě městu přinášela peníze, a to ji nemuselo dotovat.

Pro opozičního zastupitele a někdejšího náměstka pro ekonomiku Jiřího Šolce je naopak myšlenka koupit zámek rozmařilostí. Tvrdí, že město má jiné naléhavé platby: splátky městského dluhu či spoluúčast na modernizaci nemocnice.

Rekonstrukce Liebiegova paláce by podle něj přišla nejméně na 200 milionů, zámku na dalších 300 milionů. „I při nejštědřejší evropské dotaci bychom potřebovali 75 milionů na spoluúčast. Na to město nemá a mít nebude,“ upozornil Šolc před časem.

Skeptický byl tehdy k možnosti odkupu zámku i liberecký primátor Tibor Batthyány. „Beru to jako námět, ale v současnosti na to opravdu nemáme.“

Autor:


Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Ze zelených fotbalových hřišť je step, hráči musí trénovat v lese

Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

Mnohá fotbalová hřiště v Libereckém kraji jsou spálená vedrem a úmorným suchem. Přitom ještě na jaře byla zelenou...

Hasiči museli znovu na Ještěd, v místě požáru se objevil dým

Kouř halil hotel a vysílač na Ještědu.

Liberečtí hasiči museli ve středu znovu vyjet na vrchol Ještědu. V místech, kde v pondělí hořela tráva a lesní porost,...

Najdete na iDNES.cz