Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhrožují nám a zastrašují nás, stěžovali si rodiče dětí u zápisů

  12:13aktualizováno  12:13
K přehlašování dětí kvůli vysněné škole sahají rodiče podle vedení Liberce nejvíce na Základní škole Lesní. Řada rodičů při zápisu přiznala nervozitu. Nevědí totiž, jestli kvůli spádové vyhlášce nebudou své dítě muset dát jinam, než původně chtěli.

Jedno z dětí při zápisu do Základní školy Lesní v Liberci. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Kolem zápisů vzniká hrozná hysterie. Vyhrožovalo se udáváním a zastrašovalo se. To se mi nelíbí,“ říká otec šestileté dcery, který právě vyšel od zápisu do Základní školy Lesní. Muž neví, jestli jeho dítě skutečně začne do této školy chodit, i když už má ve škole jedno dítě. Podle nové spádové vyhlášky patří sourozenec jinam.

Kvůli liberecké škole s prestižní pověstí neváhá řada rodičů změnit dětem účelově bydliště. Ředitelé musí dát u zápisu přednost dítěti, které patří do spádové oblasti školy.

A tak si rodiče často budoucí vzdělání svých dětí pojišťují tím, že mu do spádu přihlásí trvalý pobyt. Jenže právě tuto „spádovou turistiku“ chce letos město tvrdě postihovat. Děti, které mají podezřele jiné bydliště než rodiče, by měli ředitelé nahlásit na sociálně-právní ochranu dětí.

Náměstek pro školství Ivan Langr dokonce takové chování rodičů v otevřeném dopise nazval jako deviantní a prokorupční.

„Urazilo mě to, jako deviant si nepřipadám. Nejsme v totalitě a takto se to neřeší. Navíc mi přijde horší zlo trhat dítě ze školní party, než děti kvůli škole účelově přehlašovat,“ rozohňuje se výše citovaný otec. Stejně jako většina oslovených rodičů nechtěl říci jméno.

Rodiče prý přehlašují děti hlavně kvůli škole Lesní

Město tvrdí, že na škole Lesní se nejjasněji ukazuje snaha rodičů účelově děti přehlašovat. Tuto praxi se snaží změnit a tvrdí, že všechny školy mají stejnou úroveň. S tím ale rodiče nesouhlasí.

Do Základní školy Lesní podle údajů z minulého pátku spadá 76 dětí. Škola ale může přijmout jen 56 dětí. K zápisu jich přišlo celkem 90. Změnou spádové vyhlášky podle náměstka pro školství Ivana Langra vypadlo 16 dětí ze spádové oblasti Lesní.

„Další měsíc tam dalších deset dětí přibylo. Od změny vyhlášky získalo v této spádové oblasti za pár týdnů bydliště podezřele 25 dětí,“ říká Ivan Langr.

„Je prokazatelné, že jde o falešné spády a účelově přehlašovaná bydliště,“ tvrdí náměstek pro školství Ivan Langr. Už dříve upozornil na městem evidovaný případ, kdy má dítě adresu nahlášenou v hotelu a jeho rodiče bydlí na jiném místě v Liberci. „Takové chování označuji za podvodné,“ tvrdí Langr.

„Nástrojů k odhalení spádové turistiky moc nemáme. Můžeme jen nabádat rodiče, aby se chovali rozumně a ohleduplně k těm, co tu doopravdy bydlí,“ řekl ředitel Základní školy Lesní Jiří Dvořák.

Rodiče jsou zoufalí

Řada rodičů je ale z nových spádových oblastí zoufalá. „Dcera se na Lesní dostala v době, kdy platila jiná pravidla. Nešlo nám o prestiž, vybrali jsme si školu, která pro nás byla nejpraktičtější. Neumím si představit, že bych jezdil s dětmi do tří škol, až se zase něco změní. Za rok se bude hlásit ještě třetí dcera,“ přiznal oslovený otec.

„Myslím, že by rodiče měli mít právo vybrat si školu, každý chce pro své dítě to nejlepší. Rozhodně nejsem příznivcem toho, že by měl stát přikazovat, co mám dělat. Tím, aby se podávala hlášení na sociálku, se vracíme zpět do dob lidových milicí,“ domnívá se Otakar Vašák, který sám do této školy chodil.

„Máme tu bydliště, ale obavu, aby se mé dítě kvůli stěhovací politice jiných rodičů dostalo, cítím,“ přiznala ve středu při zápisu Mirka Špičková.

„Na druhou stranu dokážu ty rodiče pochopit. Člověk by měl mít právo vybrat si školu. A nejít do spádové. Třeba už proto, že je to pro rodiče praktičtější kvůli jejich zaměstnání. Myslím, že by pomohlo zvýšení kapacity ve školách,“ domnívá se Špičková.

Město ale tvrdí, že právo přihlásit dítě na kteroukoliv školu rodičům neubírá. „Jen ve spádové by měl mít jistotu, že se jeho dítě skutečně dostane. Bohužel, například v Základní škole Lesní se děje to, že i tuto jistotu berou spádovým dětem rodiče jiných dětí falešnými přepisy,“ tvrdí náměstek Langr.

Autor:Nejčtenější

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

VIDEO: Kolem lesních dělníků se proháněl vlk, nebál se lidí ani strojů

Vlk, kterého se podařilo natočit poblíž Vrchovan u Doks.

Vlka promenádujícího se jen pár metrů od lidí natočili lesní dělníci v obci Vrchovany u Doks. Zvíře vyběhlo z remízku...

Další z rubriky

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

Věznice ve Stráži láká nové dozorce na náborový příspěvek i rekreaci

Ředitel věznice ve Stráži pod Ralskem Ladislav Blahník má problém sehnat lidi....

Nízká nezaměstnanost způsobuje problémy také ve vězeňství. I na dříve lukrativní profese jako je strážný nebo dozorce...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Najdete na iDNES.cz