Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhrožují nám a zastrašují nás, stěžovali si rodiče dětí u zápisů

  12:13aktualizováno  12:13
K přehlašování dětí kvůli vysněné škole sahají rodiče podle vedení Liberce nejvíce na Základní škole Lesní. Řada rodičů při zápisu přiznala nervozitu. Nevědí totiž, jestli kvůli spádové vyhlášce nebudou své dítě muset dát jinam, než původně chtěli.

Jedno z dětí při zápisu do Základní školy Lesní v Liberci. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Kolem zápisů vzniká hrozná hysterie. Vyhrožovalo se udáváním a zastrašovalo se. To se mi nelíbí,“ říká otec šestileté dcery, který právě vyšel od zápisu do Základní školy Lesní. Muž neví, jestli jeho dítě skutečně začne do této školy chodit, i když už má ve škole jedno dítě. Podle nové spádové vyhlášky patří sourozenec jinam.

Kvůli liberecké škole s prestižní pověstí neváhá řada rodičů změnit dětem účelově bydliště. Ředitelé musí dát u zápisu přednost dítěti, které patří do spádové oblasti školy.

A tak si rodiče často budoucí vzdělání svých dětí pojišťují tím, že mu do spádu přihlásí trvalý pobyt. Jenže právě tuto „spádovou turistiku“ chce letos město tvrdě postihovat. Děti, které mají podezřele jiné bydliště než rodiče, by měli ředitelé nahlásit na sociálně-právní ochranu dětí.

Náměstek pro školství Ivan Langr dokonce takové chování rodičů v otevřeném dopise nazval jako deviantní a prokorupční.

„Urazilo mě to, jako deviant si nepřipadám. Nejsme v totalitě a takto se to neřeší. Navíc mi přijde horší zlo trhat dítě ze školní party, než děti kvůli škole účelově přehlašovat,“ rozohňuje se výše citovaný otec. Stejně jako většina oslovených rodičů nechtěl říci jméno.

Rodiče prý přehlašují děti hlavně kvůli škole Lesní

Město tvrdí, že na škole Lesní se nejjasněji ukazuje snaha rodičů účelově děti přehlašovat. Tuto praxi se snaží změnit a tvrdí, že všechny školy mají stejnou úroveň. S tím ale rodiče nesouhlasí.

Do Základní školy Lesní podle údajů z minulého pátku spadá 76 dětí. Škola ale může přijmout jen 56 dětí. K zápisu jich přišlo celkem 90. Změnou spádové vyhlášky podle náměstka pro školství Ivana Langra vypadlo 16 dětí ze spádové oblasti Lesní.

„Další měsíc tam dalších deset dětí přibylo. Od změny vyhlášky získalo v této spádové oblasti za pár týdnů bydliště podezřele 25 dětí,“ říká Ivan Langr.

„Je prokazatelné, že jde o falešné spády a účelově přehlašovaná bydliště,“ tvrdí náměstek pro školství Ivan Langr. Už dříve upozornil na městem evidovaný případ, kdy má dítě adresu nahlášenou v hotelu a jeho rodiče bydlí na jiném místě v Liberci. „Takové chování označuji za podvodné,“ tvrdí Langr.

„Nástrojů k odhalení spádové turistiky moc nemáme. Můžeme jen nabádat rodiče, aby se chovali rozumně a ohleduplně k těm, co tu doopravdy bydlí,“ řekl ředitel Základní školy Lesní Jiří Dvořák.

Rodiče jsou zoufalí

Řada rodičů je ale z nových spádových oblastí zoufalá. „Dcera se na Lesní dostala v době, kdy platila jiná pravidla. Nešlo nám o prestiž, vybrali jsme si školu, která pro nás byla nejpraktičtější. Neumím si představit, že bych jezdil s dětmi do tří škol, až se zase něco změní. Za rok se bude hlásit ještě třetí dcera,“ přiznal oslovený otec.

„Myslím, že by rodiče měli mít právo vybrat si školu, každý chce pro své dítě to nejlepší. Rozhodně nejsem příznivcem toho, že by měl stát přikazovat, co mám dělat. Tím, aby se podávala hlášení na sociálku, se vracíme zpět do dob lidových milicí,“ domnívá se Otakar Vašák, který sám do této školy chodil.

„Máme tu bydliště, ale obavu, aby se mé dítě kvůli stěhovací politice jiných rodičů dostalo, cítím,“ přiznala ve středu při zápisu Mirka Špičková.

„Na druhou stranu dokážu ty rodiče pochopit. Člověk by měl mít právo vybrat si školu. A nejít do spádové. Třeba už proto, že je to pro rodiče praktičtější kvůli jejich zaměstnání. Myslím, že by pomohlo zvýšení kapacity ve školách,“ domnívá se Špičková.

Město ale tvrdí, že právo přihlásit dítě na kteroukoliv školu rodičům neubírá. „Jen ve spádové by měl mít jistotu, že se jeho dítě skutečně dostane. Bohužel, například v Základní škole Lesní se děje to, že i tuto jistotu berou spádovým dětem rodiče jiných dětí falešnými přepisy,“ tvrdí náměstek Langr.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Na Ještědu vznikne památník osmičkových roků. Bude ale neviditelný

Ještěd

Na Ještědu vznikne letos v září památník k osmičkovým výročím - 1918, 1938, 1948 a 1968. Nevytvoří ho však ze žuly,...

V Železném Brodě nechtějí dopadnout jako v Tróji, most přes Jizeru vymění

Lávka v Brodě, která spojuje Jiráskovo nábřeží s protilehlým nábřežím, má své...

Hojně využívaný most pro pěší přes řeku Jizeru v centru Železného Brodu čeká demolice. „Nechceme dopadnout jako v...

Najdete na iDNES.cz