Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Policie brutálně zasáhla proti sběračům legálního konopí, tvrdí pěstitel

  18:10aktualizováno  18:10
Pěstitel technického konopí v Bukovanech na Novoborsku si stěžuje, že policisté v úterý dopoledne na jeho poli brutálně a bezdůvodně zmlátili dva lidi. Policie ale tvrdí, že jen chtěla vědět, zda je sklizeň legální. Sběrači údajně neuposlechli její výzvy a kladli odpor. Policie ještě zákrok prošetří.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: AP

Jan Bešík, majitel firmy Mabeko, která legálně pěstuje konopí bez obsahu THC a dělá z něj převážně výrobky pro stavebnictví, vyjádření policie odmítá.

„Doslova se na pole přiřítily dva policejní vozy, v každém čtyřčlenná posádka. Brigádníci zrovna měli pauzu na svačinu. Policisté na ně začali řvát, ať ukáží, co mají v rukou, oni tedy odhodili chleby a vodu. Pak ale došlo k potyčce, aniž by kdokoliv ze sběračů na policisty vztáhl ruku,“ tvrdí Bešík.

Podle něj jeden ze zasahujících mužů zákona začal do jednoho ze sběračů nevybíravě strkat. Brigádníka se poté zastal jeho sedmnáctiletý syn. „To už začala vřava. Policisté začali stříkat lidem do očí z bezprostřední blízkosti slzný plyn, dostávali rány teleskopickými obušky. Navíc toho mladíka přišlápli nohou k zemi na kameny, tak že má na obličeji otisk boty,“ dodává Bešík.

Jeden z mužů pak podle něj kryl vlastním tělem před policisty i dva nezletilé chlapce ve věku devět a dvanáct let. Policisté poté zmíněnou dvojici spoutali a údajně i se slzným plynem v očích je odvezli na služebnu do Nového Boru.

„Byl to zásah hodný zásahu z kriminálního filmu. Ti lidé jsou zdrcení, mají strach, nechtějí pokračovat ve sklizni. Bojí se policie a případné odvety. Navíc ve středu přišlo kvůli incidentu méně sběračů, že možná ani vše nestihneme sklidit a ani nevíme, zda pro příští rok vůbec zasít. Při tom pěstujeme technické konopí odrůdy Fedora 17, které je legální, má certifikát Evropské unie a vše máme již druhým rokem nahlášeno na celní správu. Jsme na ulicích natáčeni kamerami a pak ještě mláceni při práci,“ zlobí se Bešík.

Bešík, jehož firma se pěstováním a výrobou věcí z technického konopí zabývá již deset let a nikdy před tím problém s policií podle něj neměla, chce zásah řešit s právníkem. Jemu prý předá i záznamy lékařského ošetření zraněných a fotografie údajných podlitin. Po policii ale nežádá náhradu škody za nesklizené konopí. „Chci, aby se policie veřejně omluvila poškozeným a zaručila se, že se tento exces již nebude opakovat. My chceme normálně žít,“ říká pěstitel.

Oba muži se dopustili přestupku, tvrdí policie

Policie celý incident popisuje odlišně. Její příslušníci údajně prověřovali, proč deset lidí v Bukovanech sklízí konopí, zda je to legální a zda mají na sklizeň všechna zákonná povolení.

Také údajně chtěli znát totožnost sběračů. Při kontrole podle ní dva ze sběračů kladli odpor a policisté museli použít donucovací prostředky.

„Oba muži byli následně zajištěni a předvedeni na obvodní oddělení policie v Novém Boru, odkud byli po ověření totožnosti propuštěni, a to zhruba po dvaceti minutách od příjezdu na policejní služebnu. Oba muži se neuposlechnutím výzvy policistů dopustili přestupku proti veřejnému pořádku, který s nimi bude projednán ve správním řízení,“ říká policejní mluvčí Ivana Baláková.

Zásah policistů se ale podle ní bude přesto prošetřovat. „Průběhem zákroku se ještě budeme zabývat v rámci našich vnitřních kontrolních mechanismů,“ doplnila mluvčí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz