Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký magistrát chce vytlačit žluté autobusy ze zastávky v centru

  8:59aktualizováno  8:59
Magistrát v Liberci chce vystrkat autobusy Student Agency z centra města. Úředníci odboru dopravy po společnosti požadují, aby její vozy přestaly zajíždět na terminál MHD ve Fügnerově ulici, kde vystupují a nastupují čtyři pětiny všech cestujících. Autobusy prý ještě víc zatěžují už tak hustý provoz ve středu města.

Autobusy Student Agency možná budou muset opustit zastávku na terminálu Fügnerova. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úředníci chtějí, aby autobusy Student Agency jezdily pouze z autobusového nádraží. Většinu lidí, kteří je pro cestování mezi Libercem a Prahou využívají, tak možná od prosince čeká delší cesta na zastávku.

Odbor dopravy libereckého magistrátu ve svém stanovisku v žádosti o prodloužení licence vysvětluje svůj nesouhlas například tím, že okolí terminálu je už dnes přeplněné auty a další navyšování dopravy je nepřípustné.

Podle šéfa odboru Pavla Rychetského je současná zastávka pro autobusy určená původně jako odstavné stání pro autobusy městské hromadné dopravy. Řidiči ale na samotném terminálu pak nemají dostatek místa a musí zajíždět na přestávky do vozovny. „Tím porušují režim pěší zóny a zvyšují bezpečnostní riziko,“ napsal Rychetský do stanoviska, které má MF DNES k dispozici.

Dopravnímu podniku ale toto nevadí, k žádosti vydal kladné stanovisko. Po původně konkurenčním boji se Student Agency dnes DPMLJ pro Student Agency zajišťuje část spojů.

Rychetský tvrdí, že se zastavováním nesouhlasili ani v případě současné licence. „Je tu i nebezpečí zranění cestujících nebo řidiče autobusu při vykládání zavazadel do vozovky,“ dodal. Podle něj navíc chtějí na stejné místo zajíždět i další dopravci, které nelze odmítnout kvůli rovnému přístupu k podnikání.

Parkoviště? Horší než šedesát autobusů denně

Stejný úředník se dostal už loni do sporu s jiným dopravcem: Českými drahami. Nechtěl totiž povolit, aby u nádraží zastavovaly při výlukách náhradní autobusy. Spor dosud není vyřešen, příští rok přitom čeká cestující velká mnohaměsíční výluka z Liberce do Jablonce nad Nisou.

Magistrát navíc už dříve souhlasil i s vybudováním obřího parkoviště v současném centru Forum Liberec, které provoz okolo terminálu MHD zahustilo podstatně více, než zhruba šedesátka autobusů Student Agency, které se denně na terminálu objeví.

Stanovisko Rychetského nemusí nakonec mít hlavní slovo: o prodloužení žádá Student Agency u pražského magistrátu, který k vyjádření kolegů z Liberce může, ale nemusí vůbec přihlédnout.

Potíže Student Agency s licencí přichází na lince, která žlutého dopravce nejvíce proslavila mediálně. V roce 2005 odmítl vydat licenci krajský úřad, tehdejší ČSAD Liberec blokovalo dokonce autobusové nádraží a vjezd na něj. Devět let poté má firma na trhu monopol, jezdí prakticky za stejné ceny jako za monopolu ČSAD Liberec s výrazně vyšším počtem spojů a komfortem.

Radnice na dva tábory

Šéf a majitel Student Agency Radim Jančura věří, že nakonec budou smět dál do centra zajíždět. „Paradoxně by to pro nás bylo jednodušší dostat zákaz vjezdu do centra, dnes zbytečně ztrácíme čas přejezdy mezi terminálem a MHD a autobusovým nádražím. Drtivá většina lidí ale nastupuje na Fügnerově a chceme tam proto jezdit i nadále. Postoj magistrátu absolutně nechápu,“ řekl Jančura.

Z původně formální žádosti dopravce o prodloužení licence se nakonec díky postoji magistrátních úředníků stala zamotaná záležitost, kde jsou rukojmí hlavně cestující. Situace navíc rozdělila na dva tábory i samotnou radnici: magistrát ve svých odpovědích současně obhajuje svůj postoj, ale k nim připojil i vyjádření primátorky Martiny Rosenbergové ( ČSSD).

„Jako samospráva nesouhlasíme s tím, že by zde zastávka Student Agency měla skončit. Byli bychom naopak rádi, kdyby na tom místě zůstala a fungovala i nadále tak jako dosud. Lidi ji potřebují, stojí blízko MHD Fügnerova, osvědčila se zde.“

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Platy letí nahoru, navzdory tomu nemá Preciosa dost lidí

Preciosa vychází vstříc i pracujícím matkám. „Můžeme jim dát práci na jednu...

Boj o zaměstnance především s firmami z oblasti automobilového průmyslu svádí v době hospodářské konjunktury také...

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

AAA Auto International a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - MLADÁ BOLESLAV

AAA Auto International a.s.
Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz