Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Liberecký magistrát chce vytlačit žluté autobusy ze zastávky v centru

  8:59aktualizováno  8:59
Magistrát v Liberci chce vystrkat autobusy Student Agency z centra města. Úředníci odboru dopravy po společnosti požadují, aby její vozy přestaly zajíždět na terminál MHD ve Fügnerově ulici, kde vystupují a nastupují čtyři pětiny všech cestujících. Autobusy prý ještě víc zatěžují už tak hustý provoz ve středu města.

Autobusy Student Agency možná budou muset opustit zastávku na terminálu Fügnerova. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Úředníci chtějí, aby autobusy Student Agency jezdily pouze z autobusového nádraží. Většinu lidí, kteří je pro cestování mezi Libercem a Prahou využívají, tak možná od prosince čeká delší cesta na zastávku.

Odbor dopravy libereckého magistrátu ve svém stanovisku v žádosti o prodloužení licence vysvětluje svůj nesouhlas například tím, že okolí terminálu je už dnes přeplněné auty a další navyšování dopravy je nepřípustné.

Podle šéfa odboru Pavla Rychetského je současná zastávka pro autobusy určená původně jako odstavné stání pro autobusy městské hromadné dopravy. Řidiči ale na samotném terminálu pak nemají dostatek místa a musí zajíždět na přestávky do vozovny. „Tím porušují režim pěší zóny a zvyšují bezpečnostní riziko,“ napsal Rychetský do stanoviska, které má MF DNES k dispozici.

Dopravnímu podniku ale toto nevadí, k žádosti vydal kladné stanovisko. Po původně konkurenčním boji se Student Agency dnes DPMLJ pro Student Agency zajišťuje část spojů.

Rychetský tvrdí, že se zastavováním nesouhlasili ani v případě současné licence. „Je tu i nebezpečí zranění cestujících nebo řidiče autobusu při vykládání zavazadel do vozovky,“ dodal. Podle něj navíc chtějí na stejné místo zajíždět i další dopravci, které nelze odmítnout kvůli rovnému přístupu k podnikání.

Parkoviště? Horší než šedesát autobusů denně

Stejný úředník se dostal už loni do sporu s jiným dopravcem: Českými drahami. Nechtěl totiž povolit, aby u nádraží zastavovaly při výlukách náhradní autobusy. Spor dosud není vyřešen, příští rok přitom čeká cestující velká mnohaměsíční výluka z Liberce do Jablonce nad Nisou.

Magistrát navíc už dříve souhlasil i s vybudováním obřího parkoviště v současném centru Forum Liberec, které provoz okolo terminálu MHD zahustilo podstatně více, než zhruba šedesátka autobusů Student Agency, které se denně na terminálu objeví.

Stanovisko Rychetského nemusí nakonec mít hlavní slovo: o prodloužení žádá Student Agency u pražského magistrátu, který k vyjádření kolegů z Liberce může, ale nemusí vůbec přihlédnout.

Potíže Student Agency s licencí přichází na lince, která žlutého dopravce nejvíce proslavila mediálně. V roce 2005 odmítl vydat licenci krajský úřad, tehdejší ČSAD Liberec blokovalo dokonce autobusové nádraží a vjezd na něj. Devět let poté má firma na trhu monopol, jezdí prakticky za stejné ceny jako za monopolu ČSAD Liberec s výrazně vyšším počtem spojů a komfortem.

Radnice na dva tábory

Šéf a majitel Student Agency Radim Jančura věří, že nakonec budou smět dál do centra zajíždět. „Paradoxně by to pro nás bylo jednodušší dostat zákaz vjezdu do centra, dnes zbytečně ztrácíme čas přejezdy mezi terminálem a MHD a autobusovým nádražím. Drtivá většina lidí ale nastupuje na Fügnerově a chceme tam proto jezdit i nadále. Postoj magistrátu absolutně nechápu,“ řekl Jančura.

Z původně formální žádosti dopravce o prodloužení licence se nakonec díky postoji magistrátních úředníků stala zamotaná záležitost, kde jsou rukojmí hlavně cestující. Situace navíc rozdělila na dva tábory i samotnou radnici: magistrát ve svých odpovědích současně obhajuje svůj postoj, ale k nim připojil i vyjádření primátorky Martiny Rosenbergové ( ČSSD).

„Jako samospráva nesouhlasíme s tím, že by zde zastávka Student Agency měla skončit. Byli bychom naopak rádi, kdyby na tom místě zůstala a fungovala i nadále tak jako dosud. Lidi ji potřebují, stojí blízko MHD Fügnerova, osvědčila se zde.“

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Jablonec - Plzeň 3:0, skvělí domácí, tragičtí hosté. Řádil Trávník

Jablonecký fotbalista Michal Trávník se raduje ze svého gólu proti Plzni.

Šok v dohrávce 9. kola první ligy. Fotbalisté Jablonce smetli Plzeň 3:0, ta tak v tabulce zůstává třetí za Spartou....

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...Nová silnice není bezpečná, řidiči nevidí přes protihlukové stěny

Na nové silnici mezi Libercem a Jabloncem nad Nisou jsou podle kritiků...

Na části nové silnice mezi Libercem a Jabloncem nejsou řidiči v bezpečí, špatně vidí přes protihlukové stěny a ohrožují...

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Další z rubriky

Opět spolu. Havlovu lavičku doplní v Liberci strom jeho ženy Olgy

Lavička Václava Havla před libereckou knihovnou.

Václav Havel zemřel před sedmi lety, jeho první žena Olga před dvaadvaceti. Nyní se symbolicky opět setkali v Liberci,...

Za vraždu prodavačky v Liberci soudí muže, který se vydával za oběť

Václav Matouš u krajského soudu v Liberci. (25. září 2018)

Soud v Liberci začal dopoledne projednávat lednovou vraždu devětačtyřicetileté prodavačky vietnamské večerky ve...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Najdete na iDNES.cz