Primátor města Petr Beitl (ODS), který schválený návrh zastupitelům předkládal, se domnívá, že obyvatelé Jablonce až takový zájem o jednání zastupitelstva nemají.

Primátor města Petr Beitl (ODS), který schválený návrh zastupitelům předkládal, se domnívá, že obyvatelé Jablonce až takový zájem o jednání zastupitelstva nemají. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zastupitelé odhlasovali ranní schůze. Vyhýbáte se lidem, tvrdí opozice

  • 4
Jablonečtí zastupitelé si odhlasovali, že se budou od příštího měsíce scházet od devíti hodin ráno. Od loňského prosince dosud přitom schůze začínaly půl hodiny po poledni. Podle opozice je to proto, aby se jednání nemohli zúčastnit obyvatelé města.

Jedním z argumentů pro tuto změnu bylo to, že ráno nejsou zastupitelé unavení a mají takzvaně „čistou hlavu“. Podle opoziční Změny pro Jablonec je změna času účelová. Navíc Jablonec je vedle Karlových Varů jediným městem s třiceti až 55 tisíci obyvateli, kde se zastupitelé scházejí ráno.

„Samozřejmě, že na každé jednání zastupitelstva nebudou chodit desítky obyvatel města, ale odpolední jednání umožňuje při projednávání podstatných bodů jejich hojnou účast. Stejně tak projednává-li se něco důležitého pro jednotlivce, je pro něj jednodušší přijít odpoledne. A o to by nám mělo jít především. Politiku neděláme přece kvůli úředníkům a nám zastupitelům, ale kvůli občanům,“ uvedl předseda Změny pro Jablonec Jakub Macek.

Právě Změna loni v prosinci prosadila, aby se zastupitelé scházeli v půl jedné odpoledne. Teď Macek na schůzi přišel s protinávrhem, aby se začínalo ve 14 hodin. Ten ale nenašel dostatečný počet hlasů.

Primátor města Petr Beitl (ODS), který schválený návrh zastupitelům předkládal, se domnívá, že obyvatelé Jablonce až takový zájem o jednání zastupitelstva nemají.

„Například dnes tu nikdo z nich nahoře na galerii nesedí,“ řekl ve čtvrtek. „Byla témata, kdy jsme kvůli zájmu veřejnosti o ně, jednání posouvali do odpoledních hodin. Bylo to avizováno třeba měsíc dopředu, mohli se na to připravit. Navíc vedení města pořádá pravidelná setkání s obyvateli a diskutuje s nimi.“

Beitl dodal, že lidé mohou jednání zastupitelstva sledovat také online na webu města a poté i ze záznamu.

Macek ale s Beitlem nesouhlasí. Nezájem lidí o dění na zastupitelstvu podle něj není. „Například když se v červnu projednávala vyhláška o hazardu a jednání bylo posunuto na 15 hodin, přišlo několik desítek lidí a asi deset jich vystoupilo v diskuzi,“ vysvětlil Macek.

V Libereckém kraji zasedají zastupitelé ve větších městech vesměs odpoledne, jako například v Liberci, České Lípě, Semilech či Turnově. Stejně tomu je i v některých menších městech a obcích. Třeba ve Smržovce.

„Jednáme ve čtyři hodiny odpoledne. Je ale fakt, že někteří zastupitelé jsou již unaveni, jelikož jedou rovnou z práce a také nemají takový čas na přípravu a studování materiálů,“ sdělil starosta Smržovky Marek Hotovec (ODS).