Tři inspektorky z krajské hygienické stanice na neohlášené kontrole.

Tři inspektorky z krajské hygienické stanice na neohlášené kontrole. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Závěsy ve sprchách, stolek na maso. Kontroloři táborů počítají i kohoutky

  • 0
Přes třináct tisíc dětí se vystřídá na táborech v Libereckém kraji. Na neohlášené kontroly do nich jezdí i hygienici. Zatím udělili jedinou pokutu. Na jednu z kontrol se vypravili i reportéři MF DNES.

Je půl desáté dopoledne. V dětském táboře Na Vyhlídce v Lázních Libverda panuje čilý ruch. Děti s batůžky na zádech právě fasují svačinu a vyrážejí na celodenní výlet. A do toho přijíždějí tři inspektorky z krajské hygienické stanice. Neohlášeně, na kontrolu. Ukazují průkazky a vydávají se na obhlídku. Nejdříve prozkoumají kuchyň, pak jídelnu, sprchy, toalety a nakonec chatky.

Syrové maso musí mít vlastní stolek

V kuchyni právě připravují svíčkovou. Bude k večeři. „Potřebujeme vidět, kde se zpracovává syrové maso, to musí být na odděleném stolku, zvlášť musejí být i uvařené suroviny, aby nedošlo ke kontaminaci s těmi syrovými,“ popisuje Jana Pilnáčková, vedoucí ochrany a podpory veřejného zdraví krajské hygienické stanice.

Inspektorky zkoumají i to, jak se v kuchyni větrá, kde se myje nádobí. Ve skladu je zase zajímá doba trvanlivosti u potravin. „Máte tu teploměr? Pokud by tu bylo více jak 24 stupňů, musíte dát i to trvanlivé mléko do lednice,“ upozorňuje jedna z inspektorek. Z kuchyně a jídelny míří inspektorky do sprch a na toalety. Tady nacházejí první, i když nepatrné, nedostatky.

„Ve sprchách chybějí závěsy, ale jenom u chlapců. Závěsy jsou nicméně potřeba pro zachování intimity. Ale to je jen jediná výčitka. Jinak je tu dostatečný počet kohoutků s teplou vodou a je to čisté. Uklízí tu paní správcová, děti se na úklidu záchodů podílet nesmějí,“ uvedla vedoucí oddělení.

Na palandu až od sedmi let

Vyhláška prý jasně říká, kolik má být toalet a sprch na daný počet dětí a zda mají pitnou vodu i pro čištění zubů. „Tady je to v pořádku,“ podotkne inspektorka. Scházíme k chatkám. Malé děti spí po čtyřech, ty větší po šesti. „Jak staré děti tu máte? Pokud jim je šest let, nesmějí spát na palandě,“ varuje hygienička. To tu naštěstí nehrozí, na tábor přijímají děti, které už prošly první třídou.

Pod matracemi musejí být nepropustné podložky, to kdyby některé z dětí nestihlo dojít na záchod. „Občas se nám to tady stane, hlavně u těch menších. I proto držíme od deseti hodin večer celou noc službu a pokud se některé z dětí vzbudí a bojí se jít na záchod samo, tak ho doprovodíme,“ popisuje jeden z vedoucích.

Na tábor přijelo dohromady 113 dětí, všechny musejí mít potvrzení, že jsou zdravé a v posledních čtrnácti dnech se nedostaly do styku s infekčním onemocněním. „Kontrolujeme zdravotní dokumentaci jak u dětí, tak i u dospělých. Zajímá nás datum, kdy byla potvrzení od lékaře vydaná,“ sděluje Pilnáčková.

Hygiena zkontroluje půlku všech táborů

Inspektorky nahlížejí i na marodku. Celá kontrola jim trvá zhruba hodinu, závady, až na maličkosti, žádné nenašly. „S kontrolou z hygieny počítáme každý rok a nebojíme se. Nemáme co skrývat,“ říká Ladislav Dunka, hlavní vedoucí tábora.

Ze zákona mají hygienické stanice za povinnost zkontrolovat padesát procent všech nahlášených táborů a podobných akcí. V Libereckém kraji to znamená vybrat si ze zhruba 150. Za prvních čtrnáct dní v červenci už v kraji provedly 24 kontrol. A zatím udělily jen jednu pokutu – pět set korun. Sankce může přitom být až deset tisíc.

„Pokutu dostal hlavní vedoucí na jednom z táborů, kde měli špatný rozbor vody. Ten sleduje mikrobiologii a bakterie, které jsou indikátorem fekálního znečištění. Ta hodnota má být nulová a tam byla na 120. Děti tu vodu používaly k čištění zubů,“ uzavírá Pilnáčková.