Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lyžaři se vydají po stopách Hanče. S dřevěnými lyžemi a hůlkami z bambusu

  13:42aktualizováno  13:42
Čtyřiadvacátého března uplyne přesně sto let od chvíle, kdy ve sněhové vánici zemřel na hřebenech Krkonoš slavný český lyžař Bohumil Hanč. Na jeho počest se už nyní chystá Spolek lyžařů historických v Podkrkonoší, KRNAP a DDM Pelíšek uspořádat přesně na den po sto letech Historický závod o čestnou cenu Bohumila Hanče.

Závod k uctění Bohumila Hanče odstartuje emeritní předseda Spolku lyžařů historických v Podkrkonoší Aleš Suk. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Tímto retrozávodem připomeneme i další dvě velké události. Před sto deseti lety byl jako první v Evropě založen Svaz lyžařů v královstvím Českém. Letos také uplyne osmdesát let od úmrtí velkého propagátora toho sportu Josefa Rösslera - Ořovského," vysvětluje emeritní předseda Spolku lyžařů historických v Podkrkonoší Aleš Suk z Dolní Branné.

"Závod tento provádí se dle mezinárodních závodních pravidel ve Stockholmu a v Mnichově v roce 1911 schválených," psalo se v původních propozicích VIII. mezinárodního Lyžeckého závodu distančního na 50 kilometrů, při němž Bohumil Hanč zahynul.

O tom, že pořadatelé chtějí závod co nejvíc přiblížit historické předloze, svědčí fakt, že propozice závodu, který se pojede letos z Labské boudy, začínají stejně.

"Závod se pojede po stejné trati jako tenkrát. Oproti tehdejším třem kolům se pojede jen jedno, to znamená 16 kilometrů. Závodníci musí mít dřevěné lyže bez hran a historické vázání vyjmenovaných typů. Hůlky musí být dřevěné nebo bambusové, talířky dřevo, rákos nebo hliník. Umělá hmota je zakázána. Před závodem bude všem účastníkům zkontrolována výzbroj i historické oblečení," říká Aleš Suk, který závod odstartuje.

Rozhodčí závodu budou spát na podlaze

Další detail, stejný jako před sto lety, je, že rozhodčí budou spát na podlaze v hlavním sále. Lékař vybavený starými přístroji prohlédne všechny závodníky.

"Tenkrát vyhrál pekařský učeň Josef Kraus, který to ujel za jedenáct a půl hodiny. Nebylo to ale padesát, ale šedesát kilometrů. Tenkrát si občerstvení museli závodníci vozit s sebou. Kraus měl bochníček chleba, kousek salámu a lahvičku koňaku. Tehdy se stala zajímavá věc. Když sjížděl ze Žalého, tak ztratil hůlku. Chvíli jel bez ní a potom vjel do jedné chaty na lyžích a chtěl hůl od koštěte nebo něco podobného. Nic neměli, tak venku vylomil sochor, který podpíral metr dřeva a s tím doběhl do cíle. Ten klacek byl pak vystavený v jedné výloze v Jilemnici na náměstí. Pro lidi to byl velký hrdina," říká Aleš Suk, jenž sbírá historické lyže a saně.

Starých lyží má víc než tři sta párů, mezi nimi i ty, na nichž jel Bohumil Hanč svůj poslední závod. Vlastní také jednu jeho originální lyžařskou hůlku.

Bohumil Hanč byl na začátku dvacátého století slavný závodník. Desetkrát byl mistrem republiky v lyžování, třikrát vyhrál padesátku v Krkonoších. Vítězství mu bylo přiřčeno i za poslední ročník, který se mu stal osudným.

Hanč se nechal k závodu přemluvit

"V roce 1912, když Hančovi a jeho manželce umřelo dítě, Bohumil slíbil, že už závodit nebude. Neměl čas na trénink, protože musel splácet domek. Byl však na něj vyvíjen velký tlak, protože se na závod chystali dva výborní Němci. Navíc prý hrabě Harrach slíbil vítězi, že se stane hajným v jeho lesích," vypráví Aleš Suk.

"To bylo pro Hanče velmi lákavé, protože byl příležitostný zedník a tkadlec. Nakonec utekl z domu, vzal si čtyři buchty a došel na Labskou boudu. Byl vyhladovělý, poslední rok hodně zhubnul a navíc bylo špatné počasí. On běžel jen v košili a bez rukavic. To všechno a další události, jako že v prvním kole nedostal občerstvení, byly důvody, proč nepřežil."

A jak to bylo s Václavem Vrbatou, který měl kvůli Hančovi položit život? "Jeho úloha v tom je nejasná. Měl mu dát kabát, ale prý žádný neměl. Hrdinu z něj udělal film Synové hor, ale zřejmě to bylo úplně jinak," říká trochu tajemně Suk. Na otázku, jak je možné, že vše tak dopodrobna zná, odpoví, že to má od snachy Hanče, která si vzala jeho pohrobka, také Bohumila. Dnes je jí už 97 let, ale paměť má velmi dobrou.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Další z rubriky

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz