Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ještěd je zase o něco blíže Hamburku. Propojí ho cyklomagistrála

  14:57aktualizováno  14:57
Další krok k propojení cyklostezek od Ještědu do hanzovního města Hamburk učiní začátkem května představitelé Mikroregionu Podralsko. V pátek 3. května slavnostně otevřou nový, osmnáct kilometrů dlouhý úsek cyklostezky s poetickým názvem Zelená cyklomagistrála Ploučnice.

Stavba nového úseku magistrály stála 57 milionů korun. | foto: Mikroregion Podralsko

"Cyklostezka vede členitou a malebnou krajinou okolí řeky Ploučnice, jejíž meandry prochází chráněnými oblastmi Přírodního parku Ještěd, CHKO Lužické hory, Kokořínska, Českého středohoří a Labských pískovců," přiblížil předseda Mikroregionu Podralsko a starosta Osečné Jiří Hauzer.

Fotogalerie

Úsek, který se bude otevírat, zpřístupní nejen cykloturistům, ale i inline bruslařům, atraktivní oblasti Podještědí, Podralska i Máchova kraje.

Nová cyklotrasa vede z Družcova přes Lesní domky, Osečnou, Lázně Kundratice, Hamr, Stráž pod Ralskem k zdejší krajinné zvláštnosti, kterou je Průrva. Ploučnice zde prochází umělým kanálem, kterému se také někdy říká Pekelný jícen, nebo Čertova díra.

Přestože bude dva až tři metry široká cyklomagistráta slavnostně otevřena až za několik dní, už nyní ji využívají cyklisté i bruslaři.

Českolipsko? Nejlepší cyklostrasy z celého kraje

"Na Českolipsku jsou nejlepší cyklotrasy v kraji. Nový úsek z Družcova k Průrvě má vynikající povrch. Je radost jet po tak kvalitním asfaltu na cestě, která vede nádhernou krajinou. Svým profilem je vhodná i pro děti," pochválil Zelenou cyklomagistrálu Ploučnice milovník kola Jan David z Prahy, který má na Českolipsku chalupu.

Cyklostezka vedoucí podél Ploučnice bude navazovat na cyklostezku Labe a na evropskou síť těchto tras. Připravovat ji začali před deseti lety. V roce 2008 se setkali představitelé Libereckého a Ústeckého kraje se zástupci obcí z Podralska a dalších měst, jimiž měla cyklomagistrála procházet.

Tehdy podepsali v České Lípě memorandum o spolupráci na přípravách a budování této cyklomagistrály. Podle původní ideje měla začínat u pramene Ploučnice. Nástupním místem je nyní osada Družcov, kde ale řeka nepramení. Trasa k místu, kdy vyvěrá ze země, však nepovede. Plánuje se její prodloužení až na vrchol Ještědu.

Celý úsek se napojí na evropskou síť cyklostezek

"K němu chybí necelý kilometr. Projekt s tím ale původně nepočítal, a proto by se musel udělat zcela nový jen na tuto část. Mně osobně se to líbí, bylo by skvělé se z Ještědu dostat až do Děčína, nebo až k moři," prozradil starosta Osečné.

Stavba osmnáct kilometrů dlouhé cyklotrasy stála 57 milionů korun. Peníze byly použité na projekt, stavbu vlastní stezky, mosty a také na velké množství informačních panelů. Nyní je na řadě vybudování další etapy z Novin pod Ralskem až k cyklostezce Vlčí Důl. Chystá se i další část z České Lípy na západ k Benešovu nad Ploučnicí a Děčínu.

"Celý český úsek, který se potom v Ústí nad Labem napojí na evropskou síť cyklostezek, by mohl být hotový do roku 2020," odhadl Jiří Hauzer.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Rozhledna Císařský kámen zmizela, dělníci devět let starou věž rozřezali

Původní dřevěná stavba byla otevřena 9. září 2009. Ve čtvrtek dělníci rozhlednu...

Oblíbená rozhledna Císařský kámen na Liberecku přestala ve čtvrtek existovat. Smrková stavba vztyčená v nadmořské výšce...

Vrtákový zloděj nahání v Českém ráji strach majitelům rodinných domů

Ilustrační snímek

Vrtákový znovu řádil v Turnově. Před několika dny v noci neslyšně udělal otvor do rámu francouzského okna v rodinném...

Kopec, který je děravý jak ementál. Jeskyně lákají takřka půl století

Bozkovské dolomitové jeskyně lákají do svých chodeb návštěvníky už téměř půl...

Bozkovské dolomitové jeskyně svou miliony let vytvářenou krásou lákají lidi do svých chodeb už téměř půl století. První...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz